كانون قرآن عتر ت دانشگاه آزاداسلامي اراک

اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود قرآن به تمام سطوح زندگی جامعه

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد تاکید کرد که این دانشگاه علاوه بر توجه و اتکا به قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در لایه‌های سطحی و زیرین، برای وارد کردن قرآن در تمام سطوح زندگی افراد جامعه اهتمام ویژه دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر طه هاشمی در مراسم قدردانی و تجلیل از نفرات اول تا سوم چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان در واحد رامسر گفت: موضوع قرآن در برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت جدید از اهمیت بسیار بالایی  برخوردار بوده و نخستین و مهم‌ترین موضوعی است که در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مطرح است.

وی اظهار کرد: توجه و اتکا به قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در همه سطوح چه در لایه‌های سطحی که شامل مباحث مربوط به حفظ و قرائت و درک مفاهیم است و چه در ارتباط با لایه‌های زیرین که توجه عمیق به پیام قرآن و تحقیقات بنیادی‌تر در ارتباط با مسائل قرآنی مطرح می‌شود، اساس کار ماست و مهم‌تر از همه اهتمام به اینکه قرآن را در تمام سطوح زندگی جامعه وارد کنیم.

باید بپذیریم که قرآن در لایه‌های مختلف زندگی وارد نشده است

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دست نیافتنی کردن قرآن نمی‌تواند و نباید مورد تأیید و قبول جامعه روشن‌فکری، دانشگاهی و دانشجویی ما باشد. باید راهی پیدا کنیم که جوان روشن‌فکر، دانشجو، استاد و همه کسانی که در محافل علمی و فکری مشغول فعالیت هستند، احساس کنند که به قرآن نیاز دارند و قرآن در حقیقت‌‌‌ همان دستور زندگی است. چنین چیزی تا به حال محقق نشده است؛ باید بپذیریم که به درستی قرآن را معرفی نکرده‌ایم و قرآن در لایه‌های مختلف زندگی وارد نشده است.

دکتر هاشمی با تأکید بر برگزاری مسابقات قرآنی و توجه به حفظ و قرائت آن گفت: اینها در ارتباط با قرآن جزء لوازم اولیه است، اما زمانی باید افتخار کنیم که قرآن در حوزه‌های رفتاری برای ما مدل زندگی را مشخص کند، آن موقع است که می‌توانیم به عنوان یک جامعه قرآنی توجه جهانیان را به خودمان جلب کنیم والا اگر برخلاف توصیه‌های قرآن، همچنان اعمالی مانند دروغ، تهمت، جوسازی و عدم تحمل عقیده مخالف در زندگی ما جاری و ساری باشد، این پیروی از قرآن نیست.

پیام‌های مبتنی بر رفتارسازی قرآن از سوی غیرمسلمانان بیشتر رعایت می‌شود

وی اظهار کرد: متأسفانه اخیراً طی یک بررسی مشخص شد که در میان حدود بیش از ۱۶۰ کشور که پیام‌های قرآنی در قالب ارزش‌های انسانی و اسلامی در آنها جاری است و مورد بررسی قرار گرفته، نخستین کشور اسلامی در این ارتباط در رتبه سی و هفتم است، این امر، فاجعه‌آمیز و بسیار سؤال برانگیز است؛ بدین معنا که قرآن در لایه‌های رفتاری جامعه وارد نشده است؛ اما پیام‌های مبتنی بر رفتارسازی این کتاب بزرگ الهی از سوی غیرمسلمانان بیشتر رعایت می‌شود.

به گزارش آنا،معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر هماهنگی رفتار زندگی با مفاهیم و دستورات قرآن بیان کرد: قبل از انقلاب هم قرآن در مراسم ختم، ازدواج و... مورد توجه بود و عده‌ای بعضاً به تناسب علاقه فردی به قرآن توجه می‌کردند، اما پس از انقلاب قرار بود قرآن در متن زندگی جامعه ما وارد شود. امروز می‌بینیم بعضی از آنها که حتی مدعی دین‌مداری هم هستند، رفتارشان دقیقاً مخالف مفاهیمی است که قرآن آنها را ترویج کرده و برای پیاده کردن در زندگی آمده است.

توجه ویژه به اختصاص سرانه فرهنگی دانشگاهیان 

وی با توجه به اهمیت اختصاص سرانه بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی و تأکید بر نقش استادان و کارکنان در این امر گفت: حدود ۳۲ سال گذشته سرانه اختصاص داده شده به فعالیت‌های فرهنگی پنج هزار تومان بوده و سپس به ده هزار تومان افزایش یافته که این در برابر هزینه سنگین این حوزه بسیار اندک است؛ طبق مطالعه و بررسی میدانی انجام شده در یک سال گذشته مشخص شد که برای جلوگیری از تخریب و تضعیف ارزش‌های دینی، فرهنگی، اعتقادی و اخلاقی و همچنین تثبیت و ترویج ارزش‌های انسانی، باید به اختصاص سرانه فرهنگی به دانشگاهیان اعم از استادان، کارکنان و دانشجویان توجه ویژه کرد.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی فرهنگی در اولویت دانشگاه قرار دارد، افزود: از آنجا که مخاطبان ما همگی دانشگاهی هستند و از تمام سطوح جامعه در دانشگاه حضور دارند، باید برای همه آنان برنامه‌ریزی صورت گیرد. قطعاً قرآن در صدر برنامه‌های ما جای دارد؛ در مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر میرزاده، هدف اصلی پرداختن به لایه‌های زیرین قرآنی است. در گذشته پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه تنها به کانون‌های قرآنی می‌پرداخت و عملکرد آن صرفا در برگزاری مسابقات قرآنی در زمینه حفظ و قرائت خلاصه می‌شد، بنابراین در کنار این پژوهشکده، اداره کل فعالیت‌های قرآن و عترت تشکیل شد که عمدتاً ناظر بر فعالیت‌های اجرایی و بحث هدایت کانون‌ها است در حالی که کار پژوهشکده پرداختن به مطالعات عمیق‌تر و تربیت نیروی انسانی کارآزموده است. این پژوهشکده همچنین وظیفه دارد تا بر روند پژوهش‌ها و تحقیقات قرآن و عترت در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور نظارت کیفی کند.

قرآن، احادیث و روایات باید به محورهای عملیاتی و اجرایی تبدیل شوند

وی با تأکید بر بحث سبک زندگی براساس فرمایش رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: مقام معظم رهبری بر بحث سبک زندگی تأکید فراوان فرموده‌اند و رهنمودهای ایشان و پیش از ایشان، رهنمودهای حضرت امام (ره) به این معناست که مضامین قرآن تبدیل به الگوهایی شود که بتواند در رفتار اجتماعی وارد شود والا یک رهنمود کلی مشکلی را در جامعه حل نخواهد کرد. مهم این است که قرآن، احادیث و روایات اسلامی و پیام‌ها و خطوط کلی انقلاب اسلامی به محورهای عملیاتی و اجرایی تبدیل شوند. این امر پس از گذشت حدود ۳۵ سال از انقلاب هنوز به معنای واقعی کلمه محقق نشده است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر نحوه الگوسازی از ائمه و معصومین اظهار کرد: ما ائمه را به عنوان الگو به جامعه معرفی می‌کنیم که البته متوقف در زمانند، اما در حقیقت ائمه و معصومین علیهم السلام متوقف در زمان نیستند، آنان جاری در زمان هستند. ما باید به گونه‌ای این بزرگواران را معرفی کنیم که جامعه احساس کند اگر ایشان، امروز در جامعه ما و اتفاقاً در دانشگاه حضور داشتند به چه نحوی زندگی می‌کردند. اما نگاه به سیره و تاریخ ۱۴۰۰ سال قبل، نگاهی ایستا بوده و تنها موضوعاتی را که در آن زمان در حوزه رفتاری جامعه وجود داشته و اکنون نیست و منسوخ شده، مورد بررسی قرار داده است.

وی ادامه داد: اصولاً علت خاتمیت دین اسلام نیز همین جاری بودن در زمان است، علت اینکه فقط قرآن آمد و دیگر بعد از آن وحی نیامد نیز همین است. انسان‌ها گستره ذهنشان محدود‌تر نشده و اکنون سؤالات بیشتری برای آنان پیش آمده است؟ امروزه پاسخ تمامی سؤالات و مجهولات بشر در زمینه هدایت جامعه در قرآن است، اما این قرآن باید درست فهم شود و هر زمان که این قرآن و محتویات قرآن به درستی فهم و عرضه شود، هیچ کسی در جامعه بشری با آن احساس بیگانگی نخواهد کرد. انسان به صورت فطری و سرشتی با پیام حق، احساس یگانگی دارد، اما به شرطی که پیام الهی به درستی معرفی شود.

ارزش‌های اخلاقی از متن به حاشیه رانده شده‌اند

دکتر هاشمی گفت: جوهر دین که اساس بعثت پیامبران بر پایه آن بنا نهاده شده، ارزش‌های انسانی است. همین ارزش‌هاست که اگر در هر جامعه‌ای مطرح شود، همه آن را با تعلق خاطر می‌پذیرند. در حالی که بسیاری از این ارزش‌ها، دستور دین ماست. در کنار مسائل الهی و ارزش‌های دینی و وحدانیت، ارزش‌های اخلاقی نیز مورد تأکید است، اما در جامعه ما این ارزش‌های اخلاقی از متن به حاشیه رانده شده‌اند. از بسیاری از تریبون‌ها، سخنرانی‌ها، نوشته‌ها، روزنامه‌ها، رسانه‌ها و... به شخصیت افراد، با دروغ و تهمت تاخته و توهین کرده‌اند. مگر این دستور صریح قرآن نیست که از افترا و تهمت و جوسازی بپرهیزیم؟ اما بسیاری به راحتی چشمشان را به روی دستورات صریح قرآن می‌بندند. این یعنی اینکه ما از فرهنگ‌ قرآنی فاصله گرفته‌ایم. برگزاری مسابقات قرائت قرآن و حفظ قرآن و توجه به قرآن زمانی ارزش عالی خود را خواهد داشت که در هر حال ارزشمند است که ما تصمیم بگیریم آنچه را قرائت می‌کنیم و حفظ می‌کنیم، باید در حوزه رفتاری جامعه و سبک زندگی خود وارد کنیم.

دانش و فناوری در کنار ارزش‌های اخلاقی و رعایت ظاهر و باطن قرآن لازم است

این مسوول با توجه به اینکه مأموریت علما و دانشگاهیان، حل مسائل امروز جامعه با اتکای به قرآن و سبک زندگی ائمه است، ادامه داد: با استخراج مدل زندگی از متن قرآن و احادیث و روایات، می‌توان موضوعاتی را که امروز بشر با آن مواجه است، حل کرد و این کار علما و دانشگاهیان با هم است. به تنهایی نه حوزه علیمه قادر است این کار را انجام دهد نه دانشگاه، زیرا هرکدام، یک مأموریت جداگانه دارند. دنیا از نظر علمی از ما توسعه‌یافته‌تر است، بسیاری از کشورهای غربی از نظر علمی از ما جلو‌تر هستند و این قابل نفی و انکار نیست، ما باید علاوه بر تلاش برای جبران این کمبود‌ها به این مطلب توجه کنیم که در صورت توسعه و پیشرفت در حوزه‌های علمی، وجود ارزش‌های قرآنی و انسانی برای جهت‌دهی به توسعه و پیشرفت علم بسیار حیاتی خواهد بود. برای تمایز از جوامعی مانند ژاپن، آمریکا یا سایر جوامع توسعه یافته، دانش و فناوری در کنار ارزش‌های اخلاقی و رعایت ظاهر و باطن قرآن لازم است.

وی درخصوص هجمه‌هایی که علیه دانشگاه آزاد اسلامی و بخشنامه عفاف و حجاب به وجود آمد، اظهار کرد: بسیار ایده آل است که همه، ظواهر اسلامی و قرآنی را رعایت کنند، ولی بعضی‌ها رعایت نمی‌کنند، اما باید توجه داشته باشیم جوهر پیام قرآن بسیار فرا‌تر از چیزی است که ما همه اهتمام خود را متوجه آن کرده‌ایم. منکرات بزرگی که قرآن از انجام آن اظهار نفرت کرده در این کشور اتفاق می‌افتد و از نگاه بعضی‌ها اهمیتی ندارد، اما اگر خانمی در دانشگاه اندکی از موی سر او بیرون باشد که البته نباید چنین باشد، این را آن‌چنان بزرگ می‌کنند که هر ناظری را متعجب می‌کند؛ در یک بخشنامه حراستی بدرستی درج کرده‌اند که حجاب و عفاف یک امر فرهنگی تلقی شده و باید مطابق با ضوابط و عرف فرهنگی با آن برخورد شود زیرا تندی و خشونت در این گونه موارد هیچ تاثیری ندارد بلکه جامعه را جری‌تر می‌کند، بنابراین زمانی این کار، کار فرهنگی است که با احترام، منطق و با اقناع دانشجو و سایر مخاطبان صورت پذیرد.

دانشگاه جایی نیست که با دستور و تشر برخورد کنیم

دکتر هاشمی با بیان اینکه در حوزه‌های فعالیت‌های سیاسی نیز همین امر صادق است، گفت: دانشگاه جایی نیست که با دستور و تشر برخورد کنیم. دانشگاه جایگاه تأمل، گفت‌و‌گو و احترام متقابل است؛ این، ‌‌‌ همان نهضت اخلاقی است. اگر مسؤولان و کارکنان ما بویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی، بداخلاق باشند در محافل فرهنگی جایی ندارند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه احترام و تکریم ارباب رجوع از اصول مباحث اخلاقی و دینی است، گفت: ما به نام دین حق نداریم نسبت به دیگران تکبر و فخرفروشی کنیم یا با عصبانیت و پرخاش برخورد کنیم و فاجعه‌آمیز، این است که عده‌ای برای تخریب چهره دین و امر به معروف و نهی از منکر به اعمال غیرانسانی و منزجرکننده‌ای دست بزنند یا مشکلات دیگری ایجاد کنند. این وظیفه ماست که چهرهٔ قرآنی را از هاله ابهام درآوریم و رحمانیت و رحیمیت الهی را هم به جامعه داخلی و هم به جامعه جهانی نشان دهیم. این‌‌‌ همان تحول فرهنگی و انقلاب اخلاقی است. به گزارش آنا، وی ابراز امیدواری کرد که با توفیق الهی، فرهنگ قرآنی به معنای حقیقی کلمه و از بالا به پایین در جامعه تسری یابد.

مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به مدت دو روز و با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از منتخبان قرآنی خواهر و برادر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر احمد شاهوارانی نماینده تام‌الاختیار رییس دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، دکتر محمد صالحی معاون ستاد هماهنگی استان مازندران، دکتر علیرضا نظام‌آبادی سرپرست واحد اراک و جمعی از خادمان و منتخبان قرآن و عترت به میزبانی واحد اراک در سالن اجتماعات واحد رامسر برگزار شد.

نوشته شده در دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 9:1 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر تسلیت باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 18:5 توسط حسن جیریایی| |

ghadir5-k

فرا رسیدن عید سعید غدیر خم مبارک باد

نوشته شده در یکشنبه بیستم مهر 1393ساعت 15:32 توسط حسن جیریایی| |

 

 
دکتر طه هاشمی در گفت‌وگو با آنا تشریح کرد

جزییات مرحله نهایی و اختتامیه چهارمین دوره مسابقات قرآن و عترت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: مرحله نهایی و اختتامیه چهارمین دوره مسابقات کارکنان دانشگاه ۳۰ مهر با میزبانی واحد اراک در رامسر و اختتامیه آن اوایل آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود.

 دکتر سید طه هاشمی در گفت‌گو با خبرنگار آنا، افزود: مسابقات کارکنان در چهار رشته تحقیق ، ترتیل، حفظ 30 جزء و حفظ 5 جزء در دو بخش خواهران و برادران برگزار می‌شود.

 وی ادامه داد: مرحله مقدماتی و استانی این مسابقات قبل از این در سطح استان‌ها و واحدها برگزار شده است.

 هاشمی یادآور شد: در این دوره از مسابقات ، بیش از 100 نفر از کارکنان منتخب شرکت خواهند کرد که در پایان، در هر رشته به سه نفربرتر هدایای ارزنده ای اهدا خواهد شد.

 وی افزود با توجه به وجود مجموعه رفاهی کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در رامسر تصمیم بر این شد که مرحله نهایی مسابقات کارکنان در این مجموعه برگزار شود.

  طه هاشمی، ادامه داد:علاوه بر مرحله نهایی مسابقات کارکنان، اختتامیه بخش کتبی استادان و دانشجویان دانشگاه همزمان با اختتامیه مسابقات کارکنان برگزار خواهد شد که در این بخش از 42 نفر برتر بخش کتبی تقدیر به عمل خواهد آمد.

 وی خاطرنشان کرد: بخش کتبی مسابقات در 14 رشته ؛ ترجمه انگلیسی قرآن کریم، تفسیر قرآن کریم، نهج البلاغه و سیره معصومین(ع) ، زندگانی چهارده معصوم(ع)، حفظ و ترجمه زیارت عاشورا و جامعه کبیره، نماز، احکام برادران و خواهران، زندگانی پیامبر اسلام(ص) و ترجمه قرآن به فارسی در سطح استادان ، دانشجویان و کارکنان برگزار می‌شود.

 هاشمی گفت: اختتامیه نوزدهمین دوره جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی قرآن و عترت نیز در آخر آبان ماه به میزبانی واحد شیراز برگزار می‌شود.

وی ضمن قدردانی و تشکر از مسئولان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بواسطه میزبانی این دوره از مسابقات، گفت: تمامی همکاران تلاش خود را جهت بهتر برگزار شدن این دوره از مسابقات به کار خواهند گرفت.

نقل از خبرگزاری آنا

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم مهر 1393ساعت 11:16 توسط حسن جیریایی| |

http://mosbatsms.ir/banner/ghorban.jpg

فرا رسیدن عید سعید قربان عید اثبات بندگی در امتحانات زندگی مبارک باد

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه دوازدهم مهر 1393ساعت 15:54 توسط حسن جیریایی| |

شهادت امام محمد باقر علیه السلام را به پیشگاه ولی عصر امام زمان (عج) و تمامی دوستداران و عاشقان آن امام همام تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه دهم مهر 1393ساعت 11:22 توسط حسن جیریایی| |

http://s2.picofile.com/file/7168362682/shahadat_emam_javad_2.jpg

سالروز شهادت امام محمد تقی باب الحوابج جواد الائمه علیه السلام را به محضر امام زمان (عج) و تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه سوم مهر 1393ساعت 8:58 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن عید سعید فطر را به تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تبریک و تهنیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه ششم مرداد 1393ساعت 17:46 توسط حسن جیریایی| |

 ششمین دوره مسابقات شفاهی قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك در مسجد صاحب‌الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیر‌کبیر برگزار شد.

  بنابر همین گزارش، دکتر شاهرخ حکمت، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراك در گفت و گو با خبرنگار آنا گفت: اين مسابقات در 4 مقطع شامل مقاطع اول تا سوم دبستان، چهارم تا ششم دبستان، دوره اول دبیرستان(سال هفتم الی نهم) و دوره دوم دبیرستان (سال دهم الی دوازدهم) برگزار شد.

وی افزود: ششمین دوره مسابقات قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و كاركنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك در دو رشته قرائت و حفظ قرآن کریم برگزار شد.

حکمت اضافه کرد: در رشته حفظ، حفظ 22 سوره از جزء 30 قرآن‌ شامل سوره مباركه الضحی تا پايان جزء 30 ويژه مقاطع اول تا سوم دبستان برگزار شد و در رشته قرائت نيز قرائت از سوره مباركه انشقاق تا پايان جزء 30 قرآن ويژه مقاطع چهارم تا ششم دبستان، قرائت جزء 30 ويژه دوره اول دبیرستان و قرائت كل قرآن کریم ويژه دوره دوم دبيرستان بود.

وی اظهار کرد: ششمین دوره مسابقات قرآن كريم فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك ويژه برادران و خواهران در دو روز به صورت جداگانه در مسجد صاحب‌الزمان (عج) مجتمع امير كبير دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراك یاد آور شد: مراسم اختتاميه ششمین دوره مسابقات قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراكطی محفلی قرآنی در شهریور‌ماه برگزار و از نفرات برگزیده این دوره تقدیر به عمل خواهد آمد.

نوشته شده در چهارشنبه یکم مرداد 1393ساعت 11:44 توسط حسن جیریایی| |

   كارگاه تفسير قرآن ويژه اساتيد و كاركنان؛ در دانشگاه آزاداسلامیاراك برگزار شد.

   مسئول کانون قرآن وعترت واحد اراک از برگزاری سومین کارگاه تفسیر قرآن کریم ویژه اساتید و کارکنان با همکاری مرکز آموزش نیروی انسانی در این واحد دانشگاهی خبر داد.

بنا بر اين گزارش، حسن جیریایی، مسئول برگزاری کارگاه تفسیر قرآن کریم در دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: این کارگاه با حضور 357 نفر از اعضای هیات علمی و کارکنان واحد اراک در مسجد صاحب‌الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر و نمازخانه مجتمع قائم مقام فراهانی برگزار شد.

وی افزود: این کارگاه به‌صورت حضوری از مورخ 10 تیر لغایت 25 تیر به مدت 16 ساعت در دانشگاه آزاد اسلامی ‌اراک قبل از نماز ظهر و عصر برگزار شد.

مسئول برگزاری کارگاه تفسیر قرآن کریم با اشاره به اینکه این طرح در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود، یادآور شد: ماه رمضان فرصت بسیار مناسبی برای انتقال معارف قرآن و اهل بیت(ع) است و در این طرح از حجت الاسلام و المسلمین حسین ایمانی مقدم و جناب آقای حجت الله صابری نسب از اساتید حوزه و دانشگاه جهت ارائه دروس و سخنرانی دعوت شده است.

وی در پايان با اشاره به اينكه آزمون اين كارگاه آموزشی نيز از 2 تا 6 مردادماه سال‌جاري برگزار می‌شود، خاطرنشان كرد: به شركت‌كنندگانی که در آزمون 60 درصد نمره را کسب کنند، گواهی‌نامه پايان دوره اعطا می‌شود و نفرات برتر نیز از جوایز نقدی بهره‌‌مند می‌شوند.

 

 

نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم تیر 1393ساعت 16:16 توسط حسن جیریایی| |

 

  فرا رسیدن ایام لیالی قدر و شهادت مولی الموحدین امیر مومنان حضرت علی علیه السلام تسلیت و تعزیت باد.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393ساعت 16:36 توسط حسن جیریایی| |

امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند:

کسی که خدارا اطاعت و عبادت کند،خداوند همه چیز را مطیع او می گرداند.

ولادت با سعادت کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی علیه السلام مبارک باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1393ساعت 8:59 توسط حسن جیریایی| |

نشست علمی و تخصصی حجاب اختیاری حجاب اجباری از منظر قرآن کریمبا حضور جمعی از دانشگاهیان در تاریخ ۱۳/۴/۹۳ در تالار ولایت مجتمع قائم مقام فراهانی دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزارگردید. در این نشست جناب آقای پیمان عین القضاتی از اساتید دانشگاه به آسیب های اجتماعی که جامعه در حال حاضر به آن گرفتار می باشد از جمله بالا رفتن درصد طلاق، روابط جنسی بین دختران و پسران و کاهش ازدواج و موارد دیگراشاره نمودند، که تنها راه برای جلوگیری یا کم کردن این آسیب ها رجوع به دین یا همان قرآن است. وی با اشاره به آیات قرآن کریم که در زمینه توصیه به حجاب برای زنان و مردان می باشد خداوند حجاب را یک امر ضروری برای تمامی حکومت ها به خصوص جامعه اسلامی لازم و ضروری می داند. در ادامه نشست به آیاتی که در زمینه حجاب نازل شده اشاره و توضیحات لازم ارائه گردید.  

دستور به حجاب: «وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُن...»؛[نور،۳۱] و به زنان با ایمان بگو چشم‌هاى خود را فروگیرند، و دامان خود را حفظ کنند و زینت خود را- جز آن مقدار که نمایان است- آشکار نکنند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سینه خود بیاندازند ، و زینت خود را آشکار نکنند... .
«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[احزاب/۵۹] اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»

به نظر مى‏ رسد حكم وجوب حجاب در سال ششم هجرت تشریع گردید. شاهد بر آن، آیات سوره نور است كه داستان معروف افك در آن آمده است. در همین زمان بود كه منافقین و اراذل و اوباش در صدد برآمدند با ایجاد شایعه درباره زنان پیامبر (ص) و با درست كردن مزاحمت‏ها راهى براى زنان آزاده به بهانه كنیز انگاشتن آنها قلوب پیامبر(ص) و مسلمانان را جریحه‏دار بكنند. به دنبال این اوضاع و شرایط بود كه خداوند آیات مربوط به پوشش را براى بازگویى به امت نازل فرمود.

البته باید توجه کرد که در اینجا به معنای معروف حجاب پرداخته ایم. و اگر بخواهیم دقیق تر سخن بگوییم باید بگوییم که این آیات پوشش بانوان را مطرح کرده است. و بحث حیاء و عفت، حکم ویژه همسران پیامبر (ص) مبنی بر پرده نشینی، و واجباتی که برای مردان در این زمینه وجود دارد، در آیات دیگر مطرح شده است.
«قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ؛[نور/۳۰] به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ كنند این براى آنان پاكیزه ‏تر است خداوند از آنچه انجام مى ‏دهید آگاه است!»

نوشته شده در شنبه چهاردهم تیر 1393ساعت 17:52 توسط حسن جیریایی| |

ردیف

نام و نام خانوادگی 

رشته تحصیلی

شماره دانشجویی

امتیاز کسب شده

مبلغ تخفیف شهریه( به ريال)

1

الهام شیخی

کامپیوتر

900744007

100

000/800 ریال

2

فاطمه محمدی

بیوتکنولوژی

890451918

100

000/800 ریال

3

زهرا فرمهینی فراهانی

کامپیوتر

920039509

100

000/800 ریال

4

سیمین شرف نیا چگنی

مامایی

911243769

95

000/700 ریال

5

فاطمه سبزآبادی

بهداشت خانواده

911247448

95

000/700 ریال

6

مرضیه کیانی

صنایع

890451212

95

000/700 ریال

7

سارا فرجی

پرستاری

911247066

95

000/700 ریال

8

محمد داود آبادی

عمران

920429537

95

000/700 ریال

9

محسن محمدی فر

فیزیک

880463824

90

000/600 ریال

10

مهرداد ارزانلو

مکانیک

910120440

80

000/500 ریال

11

سمیه روستا غینه جه ای

پرستاری

900409531

75

000/500 ریال

12

محدثه بختاری

برق

900407356

75

000/500 ریال

13

محبوبه فخریه فیجان

صنایع

900407412

75

000/500 ریال

14

مهناز

برق

900407354

75

000/500 ریال

15

زهرا سعیدی فر

صنایع

900404936

75

000/500 ریال

16

الهام قاسمی

برق

890449877

70

000/400 ریال

17

لطیفه محمدی

بیوتکنولوژی

900311008

65

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

18

الهه سبحانی فر

میکروبیولوژی

890452116

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

19

پگاه ابراهیمی

میکروبیولوژی

890451980

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

20

سارا ذوالفقاری

صنایع

900409843

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

21

ملیحه امجدی

بیوتکنولوژی

890451715

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

22

نیما امرایی

کامپیوتر

910289478

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

نوشته شده در چهارشنبه چهارم تیر 1393ساعت 17:55 توسط حسن جیریایی| |

ردیف

نام و نام خانوادگی 

رشته تحصیلی

شماره دانشجویی

امتیاز کسب شده

مبلغ تخفیف شهریه

1

فهیمه عرفانی نیا

ادبیا ت فارسی

900793968

91

000/800 ریال

2

سجاد اقبالی

شيمي

880639750

84

000/700 ریال

3

فاطمه سادات هاشمی

ادبیات فارسی

910591242

77

000/600 ریال

4

زهرا فرمهینی فراهانی

کامپیوتر نرم افزار

920039509

77

000/600 ریال

5

کیمیا رجائی

پرستاری

900408974

77

000/600 ریال

6

الهام شیخی

کامپیوتر نرم افزار

900744007

74

000/600 ریال

7

مبینا بروجردیان

ادبیات فارسی

900793967

70

000/600 ریال

8

مصطفی بیگی

شیمی

890450505

66

000/500 ریال

9

حانیه السادات صدرنیا

حسابداری

910718853

63

000/500 ریال

10

مهدی طیبی

زبان انگلیسی

911111441

56

000/400 ریال

11

سعید مرادی

برق قدرت

900338317

56

000/400 ریال

12

سعید شریفی

فیزیک هسته ای

900407213

54

000/400 ریال

13

راضیه یوسفی

صنایع

920245194

52

000/400 ریال

14

الهه سبحانی فر

میکروبیولوژی

890452116

52

000/400 ریال

15

سارا فرجی

پرستاری

911247066

50

000/400 ریال

16

مسها ابولحسنی

کامپیوتر نرم افزار

920642314

50

000/400 ریال

17

روشنک رفیعی

ادبیات فارسی

910630575

50

000/400 ریال

18

آرش دنیاران

حسابداری

922042923

42

----------

19

مجید ظهیری

حسابداری

920261636

42

----------

20

زهرا حیدری

مدیریت امور بانکی

910029967

42

----------

21

مهیا صدیقی

بهداشت خانواده

920398732

42

----------

22

محمد داودی کیا

برق قدرت

910088899

38

----------

23

سیده فاطمه طباطبائی

بیوتکنولوژی

900318257

35

----------

24

فاطمه وروانی فراهانی

مدیریت صنعتی

890454561

35

----------

25

علی اسدی

حسابداری

922075429

35

----------

26

فاطمه باقری

بهداشت

920339093

32

----------

27

سحر انصاری کیا

میکروبیولوژی

910807205

21

----------

28

 

 

 

 

 

29

 

 

 

 

 

30

 

 

 

 

 

31

 

 

 

 

 

معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اراک - کانون قرآن و عترت
نوشته شده در سه شنبه بیستم خرداد 1393ساعت 8:37 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن سالروز درگذشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) را به تمامی مردم ایران وبه خصوص جامعه دانشگاهی تسلیت و تعزیت می گوییم.

 کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در سه شنبه سیزدهم خرداد 1393ساعت 17:12 توسط حسن جیریایی| |

فرارسیدن اعیاد شعبانیه میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام، میلاد باب الحوائج حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام و ولادت حضرت سید الساجدین امام زین العابدین علیه السلام مبارک باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه یازدهم خرداد 1393ساعت 18:0 توسط حسن جیریایی| |

آزمون هشتمین دوره طرح قرآنی بشارت(ترجمه و تفسیر سوره ملک) ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک با شرکت 50 نفر از دانشجویان در روز دوشنبه مورخ پنجم خرداد ماه سال جاری در سالن امتحانات ساختمان امام خمینی(ره) مجتمع قائم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید. در این دوره دانشجویان علاقمند با ترجمهُ تفسیر و محتوای سوره مبارک ملک که شامل سه محور مباحثی در مورد مبدا هستی،صفات خداوند، نظام شگفت انگیز خلقت،آفرینش هستی و انسان و ابزارهای انسان برای شناخت - بحث هایی درباره معاد، عذاب دوزخ و گفتگوی جهنمیان در قیامت و همچنین تهدید کافران و ظالمان به عذاب های دنیوی و اخروی می باشد آشنا شدند. شایان ذکر است از دانشجویانی که حائز امتیاز لازم شوند با اهدا هدیه نقدی و لوح تقدیر و تجلیل به عمل خواهد آمد. 

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه پنجم خرداد 1393ساعت 18:18 توسط حسن جیریایی| |


 

نوشته شده در دوشنبه پنجم خرداد 1393ساعت 17:46 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی اراک نشست دانشجویی "حضور اسلام در فرانسه" با محوریت مساجد، انجمن ها و تشکل های مذهبی، چاپ و نشر،تولیدات مسلمانان فرانسه و مستند تازه مسلمانان فرانسه با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید علاقمند در این زمینه در روز دوشنبه پنجم خرداد ماه سال جاری در تالار شریف مجتمع قائم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید. در این نشست استاد فرهاد هزاوه ای از اساتید پژوهشگاه مطالعات علوم انسانی از زوایای مختلف به انجمن ها و تشکل های مذهبی، مساجد و مشکلات تازه مسلمانان فرانسه پرداختند که مور استقبال حاضرین قرار گرفت.

کانون قرآن و عترت واحد اراک  

نوشته شده در دوشنبه پنجم خرداد 1393ساعت 17:33 توسط حسن جیریایی| |

مَن أرادَ أن یکنَ‌ أقوَی النّاسِ‌ فَلیتَوکل عَلی الله

هر که می خواهد که قویترین مردم باشد بر خدا توکل نماید. (بحار الانوار، ج7 ، ص143)

شهادت باب الحوایج حضرت امام موسی کاظم علیه السلام را به پیشگاه ولی عصر امام زمان (عج) ونائب برحقش حضرت آیت الله خامنه ای و تمامی شیعیان و عاشقان آن حضرت تسلیت و تعزیت میگوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه چهارم خرداد 1393ساعت 8:17 توسط حسن جیریایی| |

نوزدهمین دوره مسابقات استانی قرآن و عترت در بخش شفاهی  با حضور ۹3 نفر از دانشجویان ،کارکنان و اساتید، در تالار امیرکبیر شهرک دانشگاهی برگزار گردید. 

 این مسابقات به تفکیک خواهران و برادران در شش رشته قرائت به روش ترتیل، قرِائت به روش تحقیق، حفظ 5 جزء  قرآن کریم، قرائت 10 جز قرآن کریم، قرائت 20 جز قرآن کریم و حفظ کل قرآن کریم برگزار شد.

 همچنین کارکنان دانشگاه  آزاد اسلامی استان مرکزی در سه رشته قرائت به روش ترتیل، قرائت به روش تحقیق و حفظ جزء 30 قرآن کریم با هم به رقابت پرداختند.

 دکتر علیرضا نظام آبادی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک و دبیر هیأت امنای استان مرکزی در مراسم اختتامیه این مسابقات گفت: مقام معظم رهبری با درایت و تیزبینی خاصی سال 93را به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی برای ایجاد و خلق حماسه اقتصادی و حماسه فرهنگی نام گذاری کردند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فعالیت های فرهنگی را بر مسائل اقتصادی تقدم می دانند، افزود: برای هر حرکتی در هر جامعه ای و برای ایجاد هر مجموعه ای ابتدا باید فرهنگ آن فعالیت ایجاد و خلق شود و سپس بر اساس مسائل فرهنگی، مسائل اقتصادی هم پایه‌گذاری شود.

دبیر هیأت امنای استان مرکزی با گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم استاد شریف اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی اراک خاستگاه مسابقات قرآنی سراسر کشور است و این جایگاه به واسطه بسترهای بسیار مناسب فرهنگی است که مرحوم استاد شریف در خصوص فعالیت های قرآنی پایه ریزی نموده اند. 

دکتر نظام آبادی با اشاره به این که باید تمام فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی را بر اساس مسائل فرهنگی، اخلاقی و دینی پایه گذاری کنیم تا یادگار بزرگانی همچون استاد شریف را پاس بداریم عنوان کرد: این مسابقات قرآنی در همین راستا می باشد و امید است دانشگاه آزاد اسلامی اراک بتواند در مسائل مذهبی و دینی سرآمد دانشگاه های استان مرکزی و غرب کشور باشد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک خاطرنشان کرد: دکتر میرزاده ریاست عالی دانشگاه، بزرگان دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس رهنمودهای خردورزانه مقام معظم رهبری در مسائل فرهنگی پیش گام شدند و این نشان از رشد و بالندگی فرهنگی دانشگاه است همچنان که بودجه برنامه های فرهنگی در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی ده برابر افزایش یافته است.

دکتر نظام آبادی بیان کرد: برای استفاده بهینه و مطلوب از بودجه فرهنگی دانشگاه ، پیشنهادتی ارایه کرده ایم و نیاز به نقشه راهی داریم که این نقشه راه باید برگرفته از منویات مقام معظم رهبری، آموزه های دینی و رهنمودهای بزرگان و سند چشم انداز دانشگاه های جهان اسلام باشد و در راس همه این‌ها باید قرآن که چراغ هدایت و قطب نمای این نقشه راه است، مد نظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در بیاناتشان به قرائت و تدبر در قرآن و عمل به فرامین قرآنی در زندگی روزمره تأکید می کنند و امید است با بسترهای مناسب و برنامه ریزی کامل و منسجمی که در دانشگاه ها به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی اراک وجود دارد بتوانیم در مسائل فرهنگی مشابه مسائل دیگر نیز تلاشی مضاعف داشته باشیم.

  همچنین در پایان مراسم اختتامیه مسابقات از نفرات برتر همه رشته ها با اهدا لوح، تجلیل و تقدیر شد و نتایج مسابقات به شرح ذیل اعلام شد: در رشته حفظ برادران در بخش اساتید حمید رضایی در حفظ کل و محمداسماعیل شادروان در حفظ 20 جزء در جایگاه اول این دوره از مسابقات قرار گرفتند و در بخش دانشجویی حسین صالحی در حفظ کل و حمید احمدی در حفظ 20 جزء و حسن یعقوبی در حفظ 5 جز رتبه اول مسابقات را کسب نمودند.

 همچنین در رشته ترتیل برادران در بخش اساتید احمد فرخی رتبه اول و مسعود خدیمی از فراهان رتبه دوم و در بخش ترتیل دانشجویی ابوالفضل صفری از ساوه رتبه اول، عباس اعلایی از آشتیان رتبه دوم و مهدی مهرپور از اراک رتبه سوم را از آن خود کردند و در بخش ترتیل کارکنان احمد اسدی از اراک رتبه اول و سید عبدالله سیدی از دلیجان رتبه دوم و مقداد دارا از خمین رتبه سوم را کسب نمودند.

  در رشته تحقیق برادران در بخش اساتید عبدالرضا هدایتی از فراهان رتبه اول، علی شیخی مهر آبادی از اراک رتبه دوم و محمد صالحی از محلات رتبه سوم را کسب کردند و در بخش دانشجویی احمد کاظمی از زرندیه رتبه اول و محمد رضا یزدی از ساوه رتبه دوم و شهاب فریدی از اراک رتبه سوم را کسب کردند و در بخش تحقیق کارکنان نیز یاسر حائری از محلات رتبه اول و سید احمد حسنی از اراک رتبه دوم را کسب کردند.

 در قسمت خواهران در رشته حفظ اساتید، مریم برخورداری در حفظ 20 جز از اراک و اکرم صفرزاده از محلات در حفظ10 جز در جایگاه اول مسابقات قرار گرفتند و در بخش دانشجویی اعظم خیری در حفظ کل و فاطمه کرمی در حفظ 20جز، اعظم فتحی در حفظ10 جز و در حفظ 5 جز دانشجویی زهرا حیدری از اراک رتبه اول، نفیسه جعفری از ساوه رتبه دوم و زهره محمد خانی از محلات رتبه سوم و در بخش کارکنان حفظ جز 30 محبوبه صل علایی از آشتیان رتبه اول، فتانه گنجی رتبه دوم و فاطمه سروش رتبه سوم را کسب کردند.

در بخش ترتیل خواهران در قسمت اساتید مریم سعیدی از اراک رتبه اول و در بخش دانشجویی محدثه مومنی از اراک رتبه اول و زهرا رضایی از محلات رتبه دوم را کسب کردند و در بخش کارکنان الهه اسکندری از اراک رتبه اول را کسب کردند.

در رشته تحقیق در بخش اساتید عائده محبی و در بخش دانشجویی شرمین خان محمدی در جایگاه اول مسابقات قرار گرفتند.

نوشته شده در شنبه سوم خرداد 1393ساعت 8:30 توسط حسن جیریایی| |

نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393ساعت 16:50 توسط حسن جیریایی| |

چهارمین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراک با حضور ۲۰۰ نفر از کارکنان در سالن امتحانات مجتمع قائم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید.  این دوره از مسابقات در روز یک شنبه مورخ ۲۱/۲/۹۳ ساعت ۱۰ صبح(همزمان با سراسر استان مرکزی) و در چهار رشته احکام برادران- احکام خواهران- نماز و زندگانی پیامبر(ص) برگزار گردید که پس از اعلام نتایج به نفرات اوا تا پنجم هر رشته طی مراسمی با اهداء لوح و هدیه نقدی تقدیر و تجلیل بعمل خواهد آمد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393ساعت 16:27 توسط حسن جیریایی| |

"اطلاعیه مهم"

قابل توجه کارکنان شرکت کننده در چهارمین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت 

زمان برگزاری آزمون:

یکشنبه مورخ ۲۱/۲/۹۳ ساعت ۱۰ صبح

مکان برگزاری آزمون:

مجتمع قائم مقام فراهانی- ساختمان امام خمینی(ره)- سالن امتحانات

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه هجدهم اردیبهشت 1393ساعت 15:17 توسط حسن جیریایی| |

گنجاندن ساعت فرهنگی در برنامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی از گنجاندن ساعت فرهنگی در کلیه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با هدف مشارکت دانشجویان و اساتید در برنامه های فرهنگی خبر داد.

دکتر طه هاشمی با اشاره به تصویب گنجاندن ساعت فرهنگی در شورای راهبردی فرهنگی، اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بسیاری از اساتید و دانشجویان به دلیل شرکت در کلاس های آموزشی فرصت کافی برای شرکت در برنامه های فرهنگی را ندارند، به همین دلیل پس از ابلاغ بخشنامه ساعت فرهنگی، واحدها به اختیار خودشان می توانند ساعتی را در طول هفته به این منظور در نظر گیرند.

وی همچنین از تدوین آیین نامه داخلی شورای راهبردی خبر داد و اظهار داشت: با تصویب این آیین نامه، عمدتا وظایف شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی استان ها نظارت بر حسن اجرای سیاست های شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.

دکتر طه هاشمی درباره ترکیب این شورا، گفت: معاون هماهنگی استان ( به عنوان رییس شورا )، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی استان(دبیر شورا)، نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان، یک نماینده از مرکز فرهنگی امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد اسلامی، معاون دانشجویی استان، پنج نفر از صاحبنظران و اندیشمندان هنری استان (که پس از تایید معاونت فرهنگی با حکم نماینده تام الاختیار رییس دانشگاه عضو شورا می شوند)، سه تا پنج نفر از معاونان فرهنگی به انتخاب معاونان و روسای دفتر فرهنگی واحدهای دانشگاهی (با توجه به تعداد واحدها)، نماینده ریاست دانشگاه در تشکل های دانشجویی استان، رییس بزرگترین واحد دانشگاهی استان، مدیر روابط عمومی استان و یک نماینده از شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی از اعضای حقیقی این شورا به شمار می روند.

وی در ادامه به برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگی در سال ۹۳ اشاره کرد و افزود: برنامه های فرهنگی سال ۹۳ در هشت محور و با ۲۶۰ سرفصل در شورای راهبردی فرهنگی به تصویب رسیده است و به تمامی واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده تا در قالب این سرفصل ها برنامه های خود را اجرا کنند. 

منبع: سایت خبرگزاری آنا

نوشته شده در پنجشنبه هجدهم اردیبهشت 1393ساعت 15:5 توسط حسن جیریایی| |

شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام را محضر حضرت ولی عصر (عج) و تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت عرض می نماییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه سیزدهم اردیبهشت 1393ساعت 8:36 توسط حسن جیریایی| |


مسابقات قرآن و عترت در واحد اراکآزمون نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت در بخش کتبی ویژه دانشجویان و اساتید (همزمان با سراسر کشور) مورخ 93/2/2 ساعت 10 صبح با حضور 1000 نفر از دانشجویان و اساتید علاقه مند در مجتمع قایم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید.

لازم به ذکر است در این دوره از مسابقات در بخش دانشجویی در 10 رشته احکام برادران، احکام خواهران، نماز، ترجمه فارسی قرآن کریم، ترجمه انگلیسی قرآن کریم، نهج البلاغه، تفسیر، حفظ و ترجمه زیارت عاشورا و جامعه کبیره، زندگانی چهارده معصوم، زندگانی پیامبر(ص) و در بخش اساتید در چهار رشته زندگانی چهارده معصوم، نهج البلاغه، ترجمه و تفسیر قرآن کریم و ترجمه انگلیسی قرآن کریم با هم به رقابت پرداختند.

ضمنا نتایج آزمون در نیمه اول خرداد ماه سال جاری اعلام و از نفرات برتر رتبه های اول تا پنجم هر رشته به تفکیک خواهران و برادران طی مراسمی با اهداء لوح و هدیه نقدی تقدیر و تجلیل به عمل خواهد آمد.

معاونت فرهنگی واحد اراک- کانون قرآن و عترت

نوشته شده در سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 17:41 توسط حسن جیریایی| |


 الّلهُمَ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ اَبیها وَ بَعلَها وَ بَنیها وَ سِرِّ المُستَودِعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاطَ به عِلمُک

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:

«… نور ابنتی فاطمة من نور الله وابنتی فاطمة افضل من السماوات والارض … ;  نور دخترم فاطمه علیها السلام از نور خداست، و دخترم فاطمه علیها السلام برتر از آسمانها و زمین است .» بحار الانوار،ج 43 ص 134

ولادت با سعادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و هفته کرامت زن را گرامی می داریم

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعت 8:54 توسط حسن جیریایی| |

"اطلاعیه مهم"

به اطلاع دانشجویان و اساتید شرکت کننده در نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت می رساند زمان و مکان برگزاری آزمون مذکور به شرح ذیل اعلام می گردد.

زمان برگزاری آزمون:

روز سه شنبه مورخ 92/2/2 ساعت 9/30 صبح

مکان برگزاری آزمون:

اراک، خیابان دانشگاه، مجتمع قائم مقام فراهانی

معاونت فرهنگی دانشگاه- کانون قرآن و عترت

نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم فروردین 1393ساعت 16:32 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه و به مناسبت ایام فاطمیه امروز مراسم عزاداری و قرائت زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در مسجد صاحب الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر واحد اراک با حضور جمعی از کارکنان دانشگاه برگزار و همکاران از این مراسم نورانی فیض بردند.

نوشته شده در دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392ساعت 12:56 توسط حسن جیریایی| |


عید نوروز در آیات قرآن و روایات اسلامی

یا مقلب القلوب و الأبصار .

دل ‏ها ، آفتاب ‏گردان تو شده ‏اند و چشم ‏ها به سوی تو ، به دور روی تو طواف می‏ کنند ؛ هم‏ گام با بهار .

یا مدبّر اللیل و النّهار .
سایه‏ های شب و آفتاب روز را تویی که تدبیر می ‏کنی .

یا محول الحول و الأحوال .
حال دل‏ های ما در دست‏ های توست ؛ تو مانند گردش حال دانه ‏ها به گیاه ، مثل رویاندن سبزی زندگی از متن تیره خاک ، در کار آفریدنی . دل ‏ها را می ‏گردانی .

حَوِّلْ حالنا إلی احسَن الحال .
تدبیر قلب ما را ، تو ساز کن . گردش آفتاب ‏گردان دل ما را تو هموار کن و ما را به بهترین وقت و نیکوترین حال در این بهار ، بی ‏نیاز کن .

عید نوروز در قرآن و فرهنگ اسلامی ‏

‏واژه عید در قرآن کریم تنها یکبار در آیه ۱۱۴ ، سوره مائده آمده است : ” عیسی‌ بن مریم گفت : بارالها ! پرودگارا ! برای ما از آسمان مائده ‌ای فرست تا این روز برای ما و کسانی که پس از ما می آیند ، عید باشد که تو بهترین روزی دهندگانی و آیت و حجتی از جانب تو برای ما باشد .” ‏‏” عید ” روزی است که در آن سود و منفعتی به دست بیاید و در شرع مقدس اسلام ، روزهای غدیر ، قربان و فطر عید نامیده می‌ شوند که در عید اضحی ، قربانی و در عید فطر ، زکات فطره مطرح است و در غدیر ، حضرت علی (ع) به امامت منصوب شدند . همچنین می ‌توان گفت ؛ عید آن روزی است که در آن نماز ویژه ‌ای برگزار کنند یا روزی است که مجمعی در آن فراهم آید و یا آنکه عید روزی است که خلق از ماتم به شادمانی ” عود ” کنند یا روزی است که تفاوتی میان درویش و توانگر نباشد یا آنکه ” عید ” روز شریف و ارجمندی می‌ تواند باشد . ‏از آیه ” مائده ” استفاده می‌ شود که حضرت عیسی مسیح (ع) روز نزول مائده را که سال ‌روز وقوع یک معجره الهی در تاریخ است ، برای همه انسان ‌ها ” عید ” قرار داده است تا این روز ، آیت و حجتی از جانب خداوند برای مردمان در تمامی اعصار بوده باشد و به میمنت این پدیده پربرکت همه ساله شادمانی و خجستگی آن روز تکرار شود . ‏

از آنجا که ” مائده ” به معنای خوان پرنعمت ، تنها دوبار در سوره مائده آمده است ، می‌ توان گفت ؛ نزول رزق از آسمان به درخواست حضرت عیسی مسیح (ع) ویژگی خاصی داشته که به خاطر آن عنوان ” مائده ” را به خود گرفته است . ‏

راغب اصفهانی می‌ گوید : ” مائده طبق و خوانی است که در آن طعام باشد که هم به آن طبق و هم به طعام مائده گفته می شود . ” ‏بنابراین ، عید در این آیه اشاره دارد به نزول یک برکت آسمانی در پوشش طبق یا طبق‌ هایی از طعام و خوردنی که می ‌تواند تکرار و بازگشت آن روز نیز همان برکات را به همراه داشته باشد و از این جهت ، آیت و حجتی دیگر از جانب خداوند متعال برای انسان ‌ها و فرصتی دیگر برای ایجاد ارتباط با خدا و ذکر و یاد او در دل ها و زبان ها باشد . 

پیشاپیش عید نوروز مبارک باد - کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392ساعت 16:38 توسط حسن جیریایی| |

السلام علیک یا فاطمه زهرا سلام الله علیها


شهادت حضرت زهرا

یا علی رفتم بقیع اما چه سود                                    هرچه گشتم فاطمه(س) آنجا نبود

یا علی قبر پرستویت کجاست؟                                  آن گل صد برگ خوش بویت کجاست؟

هرچه باشد من نمک پرورده ام                                  دل به عشق فاطمه خوش کرده ام

حج من بی فاطمه(س) بی حاصلی است                    فاطمه(س) حلال صدها مشکل است

فرا رسیدن ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها به محضر ولی عصر امام زمان (عج) و نایب برحقش مقام معظم رهبری و تمامی شیعیان و عاشقان آن حضرت تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک


نوشته شده در شنبه بیست و چهارم اسفند 1392ساعت 16:48 توسط حسن جیریایی| |

چهارمین دوره مسابقات کتابخوانی قرآن و عترت

ویژه کارکنان دانشگاه

در رشته های:

آشنایی با زندگانی پیامبر(ص)، نماز، احکام برادران و خواهران

اهداء جوایز نقدی به نفرات اول تا پنجم هر رشته

نفراول 150هزار تومان نفردوم 100 هزار تومان نفر سوم تا پنجم 75 هزار تومان

کارکنان محترم جهت ثبت نام به دفاتر کانون قرآن و عترت واقع در مجتمع قائم مقام و شهرک دانشگاهی امیرکبیر مراجعه نمایند.

آخرین مهلت ثبت نام: 10اردیبهشت ماه 93

کانون قرآن و عترت واحد اراک


نوشته شده در دوشنبه نوزدهم اسفند 1392ساعت 14:37 توسط حسن جیریایی| |

فراخوان آثار هنری

نوزدهمین دوره جشنواره هنر و ادبیات دینی

ویژه دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه

همراه با جوایز نقدی

در رشته های: خطاطی(خط نستعلیق-خط نسخ- خط ثلث و شکسته نستعلیق)، عکاسی،فیلم کوتاه،شعر، نمایشنامه نویسی،وبلاگ نویسی، طراحی پوستر،نرم افزارهای اسلامی، تحقیقات، پایان نامه، قالی بافی، مشبک کاری، اجرای نمایش، تذهیب، داستان نویسی و....

آخرین مهلت تحویل آثار: 31 فروردین ماه 93

علاقمندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به دفاتر کانون قرآن و عترت مراجعه یا با شماره تلفن های 33412232 و 33412233 - 086 تماس حاصل فرمائید.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه نوزدهم اسفند 1392ساعت 14:6 توسط حسن جیریایی| |


با حضور طه هاشمی؛

نخستین جلسه شورای عالی قرآن پژوهشکده قرآن و عترت برگزار شد

خبرگزاری آنا: نخستین جلسه شورای عالی قرآن پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی با حضور طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی و دیگر اعضای این شورا در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تشکیل شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در این جلسه آیین نامه شورا مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد اعضا پیشنهادات  نهایی خود را در خصوص این آیین نامه به پژوهشکده ارسال کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در این جلسه در خصوص ضرورت وجودی پژوهشکده به منظور پشتیبانی فکری و علمی برای فعالیت های فرهنگی مطالبی را بیان داشت.

همچنین اعضای شورا دیدگاه های خود را در این خصوص ارائه و بر انجام کارهای پژوهشی فاخر در زمینه قرآن و عترت تأکید کردند.

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت در این جلسه با بیان روند تبدیل مرکز فعالیت ها و پژوهش های قرآن و عترت به پژوهشکده از سوی شورای گسترش آموزش عالی تأکید کرد که با حمایت معاون فرهنگی و اجتماعی برآنیم تا فعالیت های پژوهشی پژوهشکده قرآن و عترت را گسترش دهیم.

شرکت کنندگان در شورای عالی پژوهشی پژوهشکده قرآن و عترت عبارتند از سید طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، مجید معارف استاد دانشگاه تهران، سید محمد علی ایازی استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، جعفر نکونام دانشیار دانشگاه قم، حجة الاسلام محمود رستگاری پژوهشگر و مؤلف، مهدی مهریزی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، عبدالمجید طالب تاش استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و سید بابک فرزانه استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال.

نوشته شده در شنبه هفدهم اسفند 1392ساعت 11:41 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسدن خجسته میلاد بزرگ بانوی عصمت و طهارت، گوهر دریای اعجاز و فصاحت، پیام آور کربلا، عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری سلام الله علیها و روز پرستار مبارک باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392ساعت 15:10 توسط حسن جیریایی| |

قابل توجه دانشجویان و اساتید

شرکت کننده در نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی(کتابخوانی) قرآن و عترت

زمان برگزاری آزمون از تاریخ 92/12/13 به تاریخ 93/2/2 تغییر یافته است.

"ضمنا به اطلاع دانشجویان و اساتید محترم می رساند آخرین مهلت جهت شرکت در این دوره از مسابقات 30 فروردین ماه 93 می باشد"

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه دوازدهم اسفند 1392ساعت 17:0 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگی واحد اراک نوزدهمین دوره مسابقات بخش شفاهی حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراک در تاریخ های هفتم و هشتم اسفند ماه 92 در تالار امیرکبیر و مسجد صاحب الزمان شهرک دانشگاهی امیر کبیر با حضور 110 نفر از دانشجویان، اساتید و کارکنان واحد اراک برگزار گردید. که نفرات برتر به شرح ذیل اعلام می گردد.

در رشته ترتیل:

بخش دانشجویی: آقایان مهدی مهرپور اول،حسین جعفری رتبه دوم و محمد علی بخشی رتبه سوم را کسب نمودند. و خانم محدثه مومنی رتبه اول

در بخش اساتید: آقایان احمد فرخی رتبه اول، جواد مختاری رتبه دوم و رحیم طاهری رتبه سوم را از آن خود نمودند و همچنین خانم ها مریم سعیدی رتبه اول و مریم نوری رتبه دوم را کسب نمودند.

در بخش کارکنان: آقای احمد اسدی رتبه اول و خانم الهه اسکندری رتبه اول و خانم مریم گنجی رتبه دوم را از آن خود نمودند.

در رشته تحقیق:

بخش دانشجویی: آقای شهاب فریدی رتبه اول و خانم شرمین خانمحمدی رتبه اول

 بخش اساتید: آقای علی شیخی مهرآبادی رتبه اول و خانم عائده محبی رتبه اول

 بخش کارکنان: آقای سید احمد حسنی رتبه اول 

در رشته حفظ::

حفظ 5 جزء دانشجویی: آقای حسن یعقوبی رتبه اول، محمد قاسمی رتبه دوم و خانم زهرا حیدری رتبه اول را کسب نمودند.

حفظ 10 جزءدانشجویی: مجتبی رضایی اول و خانم ها اعظم فتحی رتبه اول، الهام قاسمی رتبه دوم و فاطمه روزبیانی رتبه سوم

حفظ 20 جزء دانشجویی: آقای حمید احمدی رتبه اول و خانم کریمی رتبه اول را کسب نمودند.

کل دانشجو.یی: آقای حسین صالحی رتبه اول، آقای سید عباس میر صادقی رتبه دوم و خانم اعظم خیری رتبه اول

حفظ 20 جزء اساتید: آقای دکتر محمد اسماعیل شادروان رتبه اول و خانم مریم برخورداری رتبه اول

حفظ کل استادی: آقای حمید رضایی رتبه اول

حفظ جزء 30 کارکنان: خانم فتانه گنجی رتبه اول

لازم به ذکر است نفرات اول هر رشته به مرحله استانی نوزدهمین دوره مسابقات راه می یابند.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه هشتم اسفند 1392ساعت 15:6 توسط حسن جیریایی| |

به اطلاع دانشجویان، اساتید و کارکنان شرکت کننده در مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم می رساند زمان و مکان برگزاری مسابقات به شرح ذیل اعلام می گردد.

زمان برگزاری:

- خواهران روز چهارشنبه مورخ 7 بهمن ماه 92 ساعت 9 صبح

- برادران روز پنج شنبه مورخ 8 بهمن ماه 92 ساعت 9 صبح

مکان برگزاری آزمون خواهران:

شهرک دانشگاهی امیرکبیر(فلق)، دانشکده علوم انسانی، تالار امیرکبیر

مکان برگزاری آزمون برادران:

شهرک دانشگاهی امیرکبیر(فلق)، مسجد صاحب الزمان(عج)

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه چهارم اسفند 1392ساعت 9:6 توسط حسن جیریایی| |

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
Design By : Night Melody