كانون قرآن عتر ت دانشگاه آزاداسلامي اراک

نوشته شده در دوشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 9:1 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگی و اجتماعی واحد اراک و همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد استان مرکزی و به مناسبت میلاد با سعادت حضرت امام علی علیه السلام محفل انس با قرآن کریم ویژه دانشجویان معتکف برادر دانشگاه های شهرستان اراک در تاریخ 94/2/12 ساعت 21/30 با حضور قاری بین المللی قرآن کریم حاج سید جواد حسینی، قاری جوان کشوری حاج مصطفی حسینی، قاری استانی حاج مجید جدیدی و مولودی خوانی مداح کشوری حاج مهدی خادم در مسجد امام علی (ع) شهرک بعثت شهرستان اراک برگزار خواهد شد. از علاقه مندان دعوت می شود در این مراسم نورانی شرکت فرمایند.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 16:43 توسط حسن جیریایی| |

 

 

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در سه شنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 14:40 توسط حسن جیریایی| |

بیش از 120 نفر از استادان،دانشجویان و کارکنان واحد اراک در بیستمین جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی ثبت نام و آثار ارائه دادند. ثبت نام و تحویل آثار در دو مجتمع قائم مقام فراهانی و شهرک دانشگاهی امیر کبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک انجام و نهایتا آثار در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال جاری تحویل سرکار خانم قاسمی دبیر شورای قران و عترت استان و از آنجا هم به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز میزبان این دوره از مسابقات جهت داوری ارسال گردید.

شایان ذکر است نتایج در خردماه یا تیر ماه 94 از طریق سایت تسنیم اعلام خواهد شد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۴ساعت 16:48 توسط حسن جیریایی| |

حلول ماه رجب و میلاد با سعادت امام محمد باقر (ع) مبارک باد

نوشته شده در دوشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۴ساعت 9:43 توسط حسن جیریایی| |

نوشته شده در پنجشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۴ساعت 9:54 توسط حسن جیریایی| |

یا فاطمه الزهرا علیها السلام

سالروز شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه را محضر حضرت ولی عصر امام زمان عجل الله تعالی و تمامی مسلمانان و شیعیان جهان و عاشقان آن حضرت تسلیت و تعزیت عرض می نماییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ساعت 18:54 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگی و اجتماعی واحد اراک محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی قرآن کریم استاد سعید طوسی به همراه مراسم تجلیل از منتخبان بیستمین دوره مسابقات قرآن و عترت با حضور 135 نفر از استادان، دانشجویان و کارکنان منتخب در بخش کتبی و حفظ و قرائت قرآن کریم در محل سالن امیرکبیر شهرک دانشگاهی امیرکبیر این واحد دانشگاهی باشکوه برگزار گردید. دراین مراسم نورانی دو نفر از قاریان کشوری و بین المللی استاد سعید طوسی و احمد فرخی به قرائت قرآن پرداختند و همه حاضرین را به فیض اکمل رساندند. همچنین از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سلحشورنیا مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان مرکزی در اهمیت قرآن و اعجاز قرآن و گروه تواشیح تسنیم و شعرخوانی شاعر اهل بیت استاد دکتر عباس احمدی مدیر فرهنگی ستاد هماهنگی دانشگاه های آزاد اسلامی استان مرکزی استفاده گرید و در پایان مراسم با اهداء لوح تقدیر و جوایز به دانشجویان، استادان، کارکنان منتخب و خادمان قرآن کریم پایان یافت.

معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک - کانون قرآن و عترت

 

نوشته شده در سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ساعت 17:29 توسط حسن جیریایی| |

مرحله استانی بیستمین دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه دانشجویان، استادان و کارکنان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی امروز 11 اسفند ماه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آشتیان برگزارگردید. در این دوره از مسابقات 28 نفر از دانشجویان، استادان و کارکنان واحد اراک به مرحله استانی مسابقات راه یافتند که پس از یک رقابت سالم قرآنی تعداد 24 نفر حائز رتبه های اول تا سوم گردیدند. کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگی و اجتماعی واحد اراک این موفقیت و درخشش بزرگ را به این عزیزان و جامعه دانشگاهی تبریک گفته و از درگاه خداوند منان آرزوی گسترش فرهنگ قرآنی و عمل به قرآن را دربین دانشگاهیان و اقشار جامعه را دارد.

معاونت فرهنگی و اجتماعی واحد اراک- کانون قرآن و عترت

نوشته شده در دوشنبه یازدهم اسفند ۱۳۹۳ساعت 20:37 توسط حسن جیریایی| |

السلام ای دختر شاه نجف             السلام ای صابر صحرای طف


السلام ای چادر زهرا به سر           السلام ای نور خورشید و قمر

 


السلام ای مقتدای عالمین              السلام ای خواهر خوب حسین

 


السلام ای بانوی ماتم زده              صبر تو صبر جهان بر هم زده

 


السلام ای تار و پود فاطمه              دختر صورت کبود فاطمه

 


السلام ای مظهر شور و شعور         پای تا سر عشق سر تا پا حضور

 


السلام ای کربلا در کربلا                ای به ایمان برادر مبتلا

 


السلام ای خطبه خوان شهر شام     خواب را کردی به بدخواهان حرام

 


السلام ای چشم زیبا بین عشق      زینب کبری و زهرای دمشق

(سید جمال الدین شهرزاد )

میلاد با سعادت اسوه صبر و استقامت حضرت زینب سلام الله علیها و روز پرستار مبارک باد.

نوشته شده در سه شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۳ساعت 11:19 توسط حسن جیریایی| |

پنجمین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت ویژه کارکنان دانشگاه در واحد اراک برگزار گردید

 

به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگی و اجتماعی واحد اراک آزمون پنجمین دوره مسابقات کتبی(کتابخوانی) قرآن و عترت ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک مورخ 27/11/93 ساعت 14 عصر همزمان با واحدهای استان مرکزی در 3 رشته آشنایی با نهج البلاغه، ترجمه فارسی قرآن کریم و زیارت عاشورا و جامعه کبیره  با شرکت حدود 100 نفر از کارکنان دانشگاه در سالن امتحانات ساختمان امام خمینی(ره) مجتمع قائم مقام فراهانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با موفقیت برگزار گردید.

شایان ذکر است در این دوره از مسابقات به پنج نفر اول تا پنجم هر رشته که حائز بالاترین امتیاز گردند طی مراسمی با اهداء لوح و هدیه نقدی تقدیر به عمل خواهد آمد.

معاونت فرهنگی و اجتماعی- کانون قرآن و عترت واحد اراک

                                                                                                           

                                                                                                                                  

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۳ساعت 17:23 توسط حسن جیریایی| |

قابل توجه کارکنان شرکت کننده در پنجمین دوره مسابقات کتابخوانی قرآن و عترت می رساند زمان و مکان برگزاری آزمون به شرح ذیل اعلام می گردد.

زمان برگزاری آزمون :

دوشنبه مورخ 93/11/27 ساعت 14 (همزمان با سراسر استان مرکزی)

مکان برگزاری آزمون :

مجتمع قائم مقام فراهانی(قنات)، زیرزمین ساختمان امام خمینی(ره)، سالن امتحانات

ضمنا شایان ذکر است آخرین مهلت ثبت نام در این دوره از مسابقات پنج شنبه مورخ 93/11/27 می باشد.

معاونت فرهنگي و اجتماعی– كانون قرآن و عترت

نوشته شده در شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۳ساعت 17:34 توسط حسن جیریایی| |

سالروز ورود تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به میهن اسلامی و آغاز دهه فجر انقلاب شکوهمند اسلامی گرامی باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۳ساعت 18:0 توسط حسن جیریایی| |

میلاد سراسر نور حضرت امام حسن عسگری (ع) را به تمامی مسلمین جهان تبریک و تهنیت می گوییم

نوشته شده در پنجشنبه نهم بهمن ۱۳۹۳ساعت 10:43 توسط حسن جیریایی| |

 

 

نوشته شده در پنجشنبه نهم بهمن ۱۳۹۳ساعت 10:37 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی وحد اراک آزمون شانزدهمین دوره طرح مشکات(حفظ تخصصی قرآن کریم) با حضور جمعی از دانشجویان شرکت در این طرح قرآنی برگزار گردید. که در پایان آزمون ده نفر از دانشجویان توانستند یک الی سه جزء قرآن را حفظ نمایند. شایان ذکر است جهت تشویق دانشجویان برای حفظ هر جزء مبلغ یکصد هزارتومان هدیه پرداخت می گردد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۳ساعت 10:18 توسط حسن جیریایی| |

 

رسول پاکی‌ها از منظر صادق آل محمد (ع)

خبرگزاری آنا:خدا او را برگزید، پسندید و انتخاب کرد، سپس کلیدهای دانش و سرچشمه ‏های حکمت را به او داد. او را مبعوث کرد تا رحمت ‏بر بندگان و بهار جهانیان باشد.

*جواد دهقانی آرانی

17 ربیع الاول همچون بهاری سبز و فرحناک خورشید هدایت، مبشر نور و رحمت پای به عرصه گیتی نهاد. در عظمت این حادثه بزرگ همین بس که 124 هزار پیامبر از جانب حضرت حق آمدند تا زمینه رسالت نبوی (ص) فراهم آید. وجود مبارک و نازنینی که در جای جای قرآن این معجزه جاویدان الهی از کمالات، شرافت و عظمت اشرف مخلوقات سخن به میان آمده است.

اما در سال83 هجری فرزندی از تبار محمد (ص) درست در همین روز یعنی 17 ربیع الاول به دنیا آمد؛ در کمالات و خصائص ممتاز انسانی شبیه جدش. مکتب نورانی شیعه بسیاری از آموزه‌هایش را مدیون صادق آل محمد (ص) است.

در این مجال شخصیت نورانی رسول پاکی‌ها را از نگاه این فرزند بزرگوارش مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. ابتدا با نگاهی به آیات روحانی، سپس از بیان نورانی حضرت امام صادق علیه السلام...

خداوند متعال در قرآن ‏با زیبا‌ترین عبارات و کامل‌ترین ‏بیانات، آن حضرت را معرفی کرده و با عالی ‏‌ترین صفات ستوده است و می‌‏فرماید: «و اِنّک لَعلی خُلق عَظیم‏»؛ (قلم/4) «ای پیامبر! تو بر اخلاقی عظیم استوار هستی.»نیز می‌‏فرماید: «محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم.» (فتح/29) محمد (ص) فرستاده خداست و کسانی که با او هستند در برابر کفار سر سخت و در میان خود مهربانند.

محققان، تاریخ نویسان و دانشمندان در ابعاد گوناگون زندگی حضرت‏ محمد (ص) سخن گفته ‏اند.اما ائمه علیهم السلام با نگاهی ژرف و دقیق، سیمای آن شخصیت ‏بی‏نظیر و درُّ یکتای عالم خلقت را به تماشا نشسته و به معرفی زندگی، مبارزات و آموزه‏های آن حضرت پرداختند.

در این نوشتار بر آنیم تا گوشه‌هایی از زندگی و شخصیت ‏پیامبر اکرم (ص) را از نگاه امام صادق علیه السلام به تماشا بنشینیم.

● تولد نور
امام صادق (ع) به نقل از سلمان فارسی فرمود: پیامبر اکرم (ص) فرمود: خداوند متعال مرا از درخشندگی نور خودش آفرید (1). همچنین امام صادق (ع) فرمود: خداوند متعال خطاب به رسول اکرم (ص) فرمود: «ای محمد! قبل از اینکه آسمان‏‌ها، زمین، عرش و دریا را خلق کنم، نور تو و علی را آفریدم...». (2)

ثقة ‏الاسلام کلینی (ره) می‌‏نویسد: امام صادق (ع) فرمود: «هنگام ولادت ‏حضرت رسول اکرم (ص) فاطمه بنت اسد نزد آمنه (مادر گرامی پیامبر) بود. یکی از آن دو به دیگری گفت: آیا می‌‏بینی آنچه را من‏ می‌‏بینم؟ دیگری گفت: چه می‌‏بینی؟ او گفت: این نور ساطع که مشرق و مغرب را فرا گرفته است! در همین حال، ابوطالب (ع) وارد شد و به ‏آن‏‌ها گفت: چرا در شگفتید؟ فاطمه بنت اسد ماجرا را گفت. ابوطالب به او گفت: می‌‏خواهی بشارتی به تو بدهم؟ او گفت: آری. ابوطالب گفت:
از تو فرزندی به وجود خواهد آمد که وصی این نوزاد خواهد بود (3)

● نام های پیامبر

کلبی، از نسب‌شناسان بزرگ عرب می‌‏گوید: امام صادق (ع) از من‏ پرسید: در قرآن چند نام از نام‏ های پیامبر خاتم (ص) ذکر شده است؟
گفتم: دو یا سه نام.امام صادق (ع) فرمود: ده نام از نام ‏های پیامبر اکرم(ص) در قرآن‏ آمده است: «محمد، احمد، عبدالله، طه، یس، نون، مزمل، مدثر، رسول‏ و ذکر.»
سپس آن حضرت برای هر اسمی آیه‏ ای تلاوت و فرمودند:«ذکر» یکی از نام‏های محمد (ص) است و ما (اهل‏بیت س) «اهل ذکر» هستیم. کلبی! هر چه می‌‏خواهی از ما سؤال کن.کلبی می‌‏گوید: از ابهت صادق آل محمد (ع‏) به خدا سوگند! تمام‏ قرآن را فراموش کردم و یک حرف به یادم نیامد تا سؤال کنم. (4)

● عظمت نام محمد صلی الله علیه و آله
جلوه نام محمد (ص) برای امام صادق (ع) به گونه ‏ای بود که هر‌گاه ‏نام مبارک حضرت محمد (ص) به میان می‌‏آمد، عظمت و کمال رسول ‏خدا (ص) چنان در وی تاثیر می‌‏گذاشت، که رنگ چهره ‏اش دگرگون می‌‏شد، به طوری که آن حضرت در آن حال، برای دوستان نیز ناآشنا می‌‏نمود. (5)

امام صادق (ع) گاهی بعد از شنیدن نام پیامبر (ص) می‌‏فرمود: جانم‏ به فدایش. اباهارون می‌‏گوید: روزی به حضور امام صادق (ع) شرفیاب ‏شدم. آن حضرت فرمود: اباهارون! چند روزی است که تو را ندیده ‏ام. عرض کردم: خداوند متعال به من پسری عطا فرمود. آن حضرت فرمود: خدا او را برای تو مبارک گرداند چه نامی برای او انتخاب‏ کرده‏‌ای؟ گفتم: او را محمد نامیده ‏ام. امام صادق (ع) تا نام محمد را شنید (به احترام آن حضرت) صورت ‏مبارکش را به طرف زمین خم کرد، نزدیک بود گونه‏‌های مبارکش به‏ زمین بخورد.

آن حضرت زیرلب گفت: محمد، محمد، محمد. سپس فرمود: جان خودم، فرزندانم، پدرم و جمیع اهل زمین فدای رسول خدا (ص) باد! او را دشنام مده! کتک نزن، بدی به او نرسان، بدان! در روی زمین‏ خانه‌ای نیست که در آن نام محمد وجود داشته باشد، مگر اینکه آن ‏خانه در تمام ایام مبارک خواهد بود. (6)

● سیمای پیامبر اکرم (ص)

امام جعفر صادق (ع) فرمود: امام حسن (ع) از دائی ‏اش، «هند بن ابی‏هاله‏» (7) که در توصیف چهره پیامبر (ص) مهارت داشت، درخواست‏ نمود تا سیمای دل آرای خاتم پیامبران (ص) را برای وی توصیف ‏نماید. هند بن ابی هاله در پاسخ گفت: «رسول خدا (ص) در دیده ‏‌ها با عظمت می‌‏نمود و در سینه ‏‌ها محبتش وجود داشت. قامتش رسا، مویش ‏نه پیچیده و نه افتاده، رنگش سفید و روشن، پیشانیش گشاده، ابروانش پرمو و کمانی و از هم گشاده، در وسط بینی برآمدگی ‏داشت، ریشش انبوه، سیاهی چشمش شدید، گونه‌هایش نرم و کم ‏گوشت، دندان‌هایش باریک و اندامش معتدل بود. آن حضرت هنگام راه‏ رفتن با وقار حرکت می‌‏کرد. وقتی به چیزی توجه می‌‏کرد، به طور عمیق‏ به آن می‌‏نگریست، به مردم خیره نمی‌‏شد، به هر کس می‌‏رسید سلام ‏می‏ کرد، همواره هادی و راهنمای مردم بود. برای از دست دادن امور دنیایی خشمگین نمی‌‏شد. اکثر خندیدن آن حضرت تبسم بود، بر‌ترین مردم نزد وی کسی بود که، بیشتر مواسات و احسان و یاری ‏مردم نماید...» (8)

● اوصاف پیامبر در تورات و انجیل

خداوند متعال در وصف پیامبر (ص) فرمود: «الذین اتینهم الکتب یعرفونه کما یعرفون ابناءهم و ان فریقاً منهم لیکتمون الحق و هم یعلمون. ‏» (14)کسانی که کتاب آسمانی به آنان دادیم، او را همچون فرزندان خود می‌‏شناسند؛ (ولی) جمعی از آنان، حق را آگاهانه کتمان می‌‏کنند.

امام صادق (ع) فرمود: «یعرفونه کما یعرفون ابناءهم.»زیرا خداوند متعال در تورات و انجیل و زبور، حضرت محمد (ص)، بعثت، مهاجرت، و اصحابش را چنین توصیف نمود: «محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم...» (فتح/29)محمد (ص) فرستاده خداست؛ کسانی که با او هستند در برابر کفار سرسخت و شدید و در میان خود مهربانند. پیوسته آن‏ها را در حال ‏رکوع و سجود می‌‏بینی، در حالی که همواره فضل خدا و رضای او را طلبند. نشانه آن‏‌ها در صورتشان از اثر سجده نمایان است. این، توصیف آنان در تورات و توصیف آنان در انجیل است....

امام صادق (ع) فرمود: این، صفت رسول خدا (ص) و اصحابش در تورات و انجیل است. زمانی که خداوند پیامبر خاتم (ص) را به رسالت مبعوث ‏نمود، اهل کتاب (یهود و نصاری) او را شناختند؛ اما نسبت ‏به او کفر ورزیدند،‌‌ همان گونه که خداوند متعال فرمود: «فلما جاءهم ما عرفوا کفروا به...»(بقره /89) هنگامی که این پیامبر نزد آ‌نها آمد که (از قبل) او را شناخته بودند، به او کافر شدند. (9)خداوند متعال در قرآن کریم، در وصف پیامبر (ص) می‌‏فرماید: «و ما ارسلناک الا رحمهٔ للعالمین.»(انبیاء/107) ما تو را جز برای رحمت جهانیان ‏نفرستادیم. قرآن نیز می‌‏فرماید: ««اشداء علی الکفار رحماء بینهم.»در برابر کفار سرسخت و شدید و در میان خود مهربانند. این دو چگونه با هم جمع می‌‏شوند؟

● بر‌ترین مخلوق

حسین بن عبدالله می‌‏گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: آیا رسول‏ خدا (ص) سرور فرزندان آدم بود؟ آن حضرت فرمود: قسم به خدا، او سرور همه مخلوقات خداوند بود. خدا هیچ مخلوقی را بهتر از محمد (ص) نیافرید (10)

امام صادق (ع) در حدیث دیگری فرمود: چون رسول خدا (ص) را به ‏معراج بردند جبرئیل تا مکانی با وی همراه بود و از آن به بعد او را همراهی نمی‌‏کرد. پیامبر (ص) فرمود: جبرئیل، در چنین حالی ‏مرا تنها می‌‏گذاری؟! جبرئیل گفت: تو برو. سوگند به خدا در جایی ‏قدم گذاشته‏ ای که هیچ بشری قدم نگذاشته و پیش از تو بشری به آن‏جا راه نیافته است (11)

معمر بن راشد می‌‏گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: یک نفر یهودی خدمت رسول خدا (ص) رسید و به دقت او را نگریست.پیامبر اکرم (ص) فرمود:‌ای یهودی! چه حاجتی داری؟ یهودی گفت:آیا تو برتری یا موسی بن عمران؛ آن پیامبری که خدا با او تکلم ‏کرد و تورات را بر او نازل نمود و به وسیله عصایش ‏دریا را برای او شکافت و به وسیله ابر بر او سایه افکند؟پیامبر (ص) فرمود: خوش آیند نیست که بنده خودستایی کند، ولکن (در جوابت) می‌‏گویم که حضرت آدم (ع) وقتی خواست از خطای خود توبه ‏کند، گفت: «اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لما غفرت لی ‏»، خدایا! به حق محمد و آل محمد از تو می‌‏خواهم که مرا عفو نمایی.خداوند نیز توبه ‏اش را پذیرفت. حضرت نوح (ع) وقتی از غرق شدن در دریا ترسید گفت «اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لما انجیتنی من الغرق» ‏خدایا به حق محمد و آل محمد از تو در خواست‏ می‌‏کنم. مرا از غرق شدن نجات بدهی. خداوند نیز او را نجات داد.حضرت ابراهیم (ع) در داخل آتش گفت: «اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لما انجیتنی من‌ها.» ; خدایا! به حق محمد و آل محمد از تو می‌‏خواهم که مرا از آتش نجات دهی. خداوند نیز آتش را برای اوسرد و گوارا نمود.حضرت موسی (ع) وقتی عصایش را به زمین انداخت و در خود احساس ترس ‏نمود گفت: «اللهم انی اسئلک بحق محمد و آل محمد لما انجیتنی ‏»؛ خدایا! به حق محمد و آل محمد از تو در خواست می‌‏نمایم که مرا ایمن گردانی. خداوند متعال به او فرمود: «قلنا لا تخف انک انت الاعلی ‏» (طه /68) نترس. مسلما تو برتری.ای یهودی، اگر موسی (ع) امروز حضور داشت و مرا درک می‌‏کرد و به ‏من و نبوت من ایمان نمی‌‏آورد، ایمان و نبوتش هیچ نفعی به حال اونداشت.ای یهودی! از ذریه من شخصی ظهور خواهد کرد به نام مهدی (ع) که در ‏زمان خروجش، عیسی بن مریم برای یاری او فرود می‌‏آید و پشت‏ سر اونماز می‌‏خواند. (12)

● سیاستمداری پیامبر (ص)

در عرف جهانی امروز «سیاست ‏» را به معنای نیرنگ و دروغ برای ‏کسب قدرت و سلطه بر مردم تعریف می‌‏کنند، اما «سیاست‏» در لغت، به معنای «اداره کردن امور مملکت و حکومت کردن است ‏». خداوند متعال پیامبر خاتم (ص) و جانشینان بر حق ایشان، ائمه معصومین را از بهترین سیاستمداران شمرده است. در زیارت جامعه، در وصف ائمه ‏علیهم السلام که پرورش یافتگان مکتب نبوتند، آمده است: «وساسه العباد».

فضیل بن یسار می‌‏گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که به بعضی از اصحاب خویش فرمود: خداوند عزوجل پیغمبرش را تربیت ‏کرد و نیکو تربیت فرمود. چون تربیت او را تکمیل نمود، فرمود:«انک لعی خلق عظیم. ‏»، تو بر اخلاق عظیمی استواری. سپس امر دین ‏و امت را به او واگذار نمود تا سیاست و اداره بندگانش را به ‏عهده بگیرد، سپس فرمود: «ما اتاکم الرسول فخذوه و ما نهاکم عنه فانتهوا» (حشر/7)، آنچه را رسول خدا برای شما آورد، بگیرید، (و اجرا کنید) و از آنچه نهی کرد، خود داری نمایید. رسول‏ خدا (ص) استوار، موفق و موید به روح القدس بود و نسبت‏ به سیاست‏و تدبیر خلق، هیچ گونه لغزش و خطایی نداشت و به آداب خدا تربیت‏ شده بود.... (13)

● زهد و وارستگی

حضرت محمد (ص) هرگز نسبت‏ به دنیا و لذایذ زودگذر آن میلی نشان ‏نداد، به آن توجهی نکرد. امام صادق (ع) می‌‏فرماید: روزی رسول خدا (ص) در حالی که محزون‏ بود از منزل خارج شد فرشته ‏ای بر او نازل شد، در حالی که کلید گنج‏ های زمین را به همراه داشت. فرشته گفت:‌ای محمد (ص)، این‏ کلیدهای گنج‏ های زمین است. پروردگارت می‌‏فرماید: این کلید‌ها را بگیر و در گنج ‏های زمین را باز کن و آنچه می‌‏خواهی از آن استفاده‏ نما. بدون اینکه نزد من ذره‏ای از آن‏ها کم شود.پیامبر (ص) فرمود: «دنیا خانه کسی است که خانه (واقعی) ندارد. کسانی دور آن جمع می‌‏شوند که عقل ندارند.» (14)

ابن سنان می‌‏گوید: امام صادق (ع) فرمود: مردی نزد پیامبر (ص) آمد، در حالی که آن حضرت روی حصیری نشسته بود که زبری آن بر بدن آن ‏حضرت اثر گذاشته بود، و بر بالشی از لیف خرما تکیه نموده بود، که بر گونه‏‌های گلگونه‏‌اش نفوذ کرده بود. آن مرد در حالی که ‏جاهای اثر کرده را مسح می‌‏نمود، گفت: کسری و قیصر (پادشاهان‏ایران و روم) هرگز چنین راضی نمی‌‏شوند و بر حریر و دیبا می‌‏خوابند و تو (که سرور مخلوقات خدایی) بر این حصیر!

پیامبر (ص) فرمود: به خدا من از آن‏ها بر‌تر و گرامی ‏‌تر هستم. من‏ کجا و دنیا کجا! مثال زودگذر بودن دنیا، مثال شخصی است که بر درختی سایه دار عبور می‌‏کند، لحظه‌هایی از سایه درخت استفاده‏ می‌‏کند و وقتی سایه تمام شد، از آنجا کوچ می‌‏کند و درخت را‌‌ رها می‌‏کند. (15)

به عنوان حسن ختام، به ذکر خطبه‏‌ای از آن حضرت در توصیف ‏پیامبر (ص) اکتفا می‌‏کنیم.

● خطبه امام صادق (ع) در وصف حضرت محمد (ص)

«برد باری، وقار و مهربانی خدا سبب شد تا گناهان بزرگ و کارهای‏ زشت مردم، مانع نشود که دوست‏‌ترین و شریف‏‌ترین پیغمبرانش، یعنی ‏محمد بن عبدالله (ص) را برای مردم برگزیند.

محمد بن عبدالله (ص) در حریم عزت تولد یافت: در خاندان شرافت ‏اقامت گزید، حسب و نسبش آلوده نگشت، صفاتش را دانشمندان بیان ‏کردند و حکیمان در وصفش اندیشه نمودند. او پاکدامنی بی‌نظیر، هاشمی نسبی بی‌مانند و بی‌مانندی از اهل مکه بود.

حیا صفت او بود و سخاوت طبیعتش، به متانت‏‌ها و اخلاق نبوت سرشته‏ شده بود. اوصاف خویشتن داری‏های رسالت‏ بر او مهر شده بود تا آن ‏گاه که مقدرات و قضا و قدر الهی عمر او را به پایان رسانید و حکم حتمی پروردگار او را به سرانجامش منتهی ساخت. هر امتی، امت‏ پس از خود را به آمدنش مژده داد. نسل به نسل از حضرت آدم تا پدر بزرگوارش، عبدالله، پدری او را به پدر دیگر تحویل داد. ولادتش در بهترین طایفه، گرامی‏‌ترین نواده (بنی ‏هاشم)، شریف‏‌ترین قبیله (فاطمه مخزومیه) و محفوظ‌ترین شکم باردار (آمنه دختر وهب) و امانت دار‌ترین دامن بود.

خدا او را برگزید، پسندید و انتخاب کرد، سپس کلیدهای دانش و سرچشمه ‏های حکمت را به او داد. او را مبعوث نمود تا رحمت ‏بربندگان و بهار جهانیان باشد.

خداوند کتابی را بر او نازل کرد، که بیان و توضیح هر چیزی در آن است و آن را به لغت عربی، بدون هیچ انحرافی قرار داد، به ‏امید اینکه مردم پرهیزکار شوند. آن را برای مردم بیان کرد و معارف آن را روشن ساخت و با آن، دینش را آشکار ساخت. واجباتی ‏را لازم شمرد، حدودی را برای مردم وضع نمود و بیان کرد و مردم را آگاه ساخت. آن حضرت در آن‏ امور، راهنمایی به سوی نجات و نشانه‏‌های هدایت ‏به سوی خدا است.

رسول خدا (ص) رسالتش را تبلیغ کرد، ماموریتش را آشکار ساخت، بارهای سنگین نبوت را که به عهده گرفته بود، به منزل رسانید و به خاطر پرورگارش صبر کرد و در راهش جهاد نمود.

با برنامه‏‌ها و انگیزه‏ هایی که برای مردم پی ریزی نمود و مناره ‏هایی که نشانه‏‌های آن را بر افراشت، برای امتش خیر خواهی کرد و آن‏‌ها را به سوی نجات و رستگاری فرا خواند و به یاد خدا تشویق و به راه هدایت دلالت کرد، تا مردم پس از او گمراه نشوند. آن حضرت ‏نسبت ‏به مردم دلسوز و مهربان بود.» (16)

*کار‌شناس ارشد علوم قرآن و حدیث

 

پی نوشت‌ها:
۱- حجر، آیه‌۹. <انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون‌>
۲- قلم، آیه ۴.
۳- فتح، آیه‌۲۹.
۴- مصباح الشریعه، ترجمه زین العابدین کاظمی، ص‌۱۲۶. <خلقنی‌الله من صفوه نوره...>
۵- جلا‌ء العیون. ص ۱۱.
۶- ه‌مان، ص‌۳۶.
۷- بحار الا‌نوار، ج‌۱۶، ص‌۱۰۱.
۸- مناقب، ج ۱، ص ۱۵۰.
۹- سفینه البحار، ج ۱، ص‌۴۳۳.
۱۰- بحار الا‌نوار، ج‌۱۷، ص ۳۰،
۱۱- هند بن ابی هاله، فرزند حضرت خدیجه (س) از شوهر قبلی‌اش بودکه در خانه پیامبر اسلا‌م رشد و نمو نمود.
۱۲- بحار الا‌نوار، ج‌۱۶، ص ۱۴۷۱۴۸.
۱۳- کلیات سعدی، فصل طیبات، ص‌۵۳۳ ۵۳۲.

نوشته شده در چهارشنبه هفدهم دی ۱۳۹۳ساعت 15:44 توسط حسن جیریایی| |

سالروز آغاز امامت و ولایتعهدی اباصالح مهدی (عج) مبارک باد

نوشته شده در پنجشنبه یازدهم دی ۱۳۹۳ساعت 13:50 توسط حسن جیریایی| |

http://www.cafepatogh.ir

رحلت جانگداز حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و اله، شهادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و امام رضا رضا علیه السلام تسلیت باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۳ساعت 11:57 توسط حسن جیریایی| |

 

فرارسیدن اربعین سید و سالار شهیدان آقا اباعبدالله الحسین (ع) را تسلیت و تعزیت می گوییم.  

 کانون قرآن و عترت واحد اراک

 

نوشته شده در جمعه بیست و یکم آذر ۱۳۹۳ساعت 11:20 توسط حسن جیریایی| |

 

بیستمین دوره مسابقات بخش شفاهی ویژه دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک مورخ 19 و 20 آذر ماه 93 در شهرک دانشگاهی امیرکبیر واحد اراک برگزار گردید.

دراین دوره از مسابقات در بخش برادران در رشته قرائت به روش ترتیل دانشجویان آقای مهیار قاسمی رتبه اول،آقای مجید بیات رتبه دوم و آقای حمیده فروزنده رتبه سوم را کسب نمودند. در رشته تحقیق دانشجویان آقای ایمان مجلسی منش رتبه اول،آقای مهدی علم خواه رتبه دوم و آقای سید بهنام هاشمی رتبه سوم را از آن خودشان کردند و در رشته حفظ دانشجویان آقای محمد جواد احمدی حفظ جزء 30 رتبه اول و آقای عمران کمانی رتبه دوم را کسب نمودند و درشته حفظ 5 جزء آقای محمد قاسمی رتبه اول و درشته حفظ 10 جزء آقای محمد شریفی رتبه اول، آقای علی تدین رتبه دوم و مهدی شجاعی زاده رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

در رشته حفظ 20 جزء آقای حسن یعقوبی رتبه اول و کیومرث ابدالی رتبه دوم و حفظ کل قرآن کریم آقای سید عباس هیر صادقی رتبه اول و همچنین در رشته اذان دانشجویی آقای علیرضا مرادیان رتبه اول و آقای مصطفی مهدی نژاد رتبه دوم را کسب نمودند.

در رشته قرائت به روش ترتیل استادان آقای جواد مختاری رتبه اول، آقای محمد صادق فتاحی رتبه دوم و علی شیخی مهرآبادی رتبه سوم و قرائت تحقیق آقای علی شیخی مهرآبادی رتبه اول و آقای رحیم طاهری رتبه دوم و همچنین در رشته حفظ 5 جزء استاد حمید رضایی رتبه اول و حفظ 20 جزء آقای دکتر محمد اسماعیل شادروان رتبه اول و حفظ کل آقای حمید احمدی رتبه اول را از آن خود نمودند.

در رشته ترتیل کارکنان برادر آقای احمد فرخی رتبه اول و آقای احمد اسدی رتبه دوم و رشته قرائت تحقیق آقای عباس صفری رتبه اول و آقای سید احمد حسنی رتبه دوم و رشته اذان آقای هادی خدادادی رتبه اول و آقای مجتبی فارسیجانی رتبه دوم را کسب نمودند.

در بخش خواهران در رشته ترتیل دانشجویی خانم محدثه مومنی رتبه اول، خانم طاهره مسافر رتبه دوم و خانمها صدیقه حکیمی و میترا عظیم زادگان رتبه سوم و در رشته قرائت تحقیق خانم شرمین خانمحمدی رتبه اول و در رشته حفظ جزء 30 خانم خدیجه واحدی رتبه اول، خانم زهرا داود آبادی رتبه دوم و خانم ریحانه فرزی رتبه سوم و در رشته حفظ 5 جزء قرآن کریم خانم زهرا حیدری رتبه اول و شیما آواژ رتبه دوم و رشته حفظ 3 جزء متوالی خانم زهرا راد رتبه اول و در رشته 10 جزء خانم هانیه السادات صدری نیا رتبه اول ودر رشته حفظ 20 جزء خانم فاطمه کرمی رتبه اول و مریم روشنی دوم و رشته حفظ کل خانم اعظم خیری رتبه اول و خانم اعظم چالاک رتبه دوم را کسب نمودند.

در بخش استادان در رشته ترتیل خانم زهرا باقری اصل رتبه اول و در رشته حفظ 5 جزء خانم ریحانه کوشش کار رتبه اول و رشته حفظ 20 جزء خانم مریم برخورداری رتبه اول و رشته حفظ کل قرآن کریم خانم مریم سعیدی رتبه اول را به دست آوردند.

در رشته ترتیل کارکنان خانم ها محبوبه نوری رتبه اول و الهه اسکندری رتبه دوم و رشته تحقیق خانم مریم کنجی رتبه اول و در رشته حفظ جزء 30 خانم فتانه گنجی رتبه اول را به خود اختصاص دادند.

 

نوشته شده در پنجشنبه بیستم آذر ۱۳۹۳ساعت 17:26 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن روز دانشجو را به دانشجویان و دانش پژوهان گرامی تبریک و تهنیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۳ساعت 8:38 توسط حسن جیریایی| |

بیستمین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت ویژه دانشجویان و استادان روز سه شنبه مورخ 93/9/11 ساعت 10 صبح همزمان با سراسر کشور با حضور بیش از 1700 نفر از استادان و دانشجویان واحد اراک در مجتمع   قائم مقام فراهانی دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار گردید. در این دوره از مسابقات دانشجویان در ده رشته احکام برادران و خواهران، ترجمه فارسی و انگلیسی قرآن کریم، نماز، تفسیر قرآن کریم، زندگانی پیامبر(ص) و چهارده معصوم، آشنایی با نهج البلاغه و زیارت عاشورا و جامعه کبیره و استادان در چهار رشته ترجمه و تفسر قرآن کریم، آشنایی با نهج البلغه، ترجمه انگلیسی قرآن کریم و زندگانی چهارده معصوم با هم به رقابت قرآنی پرداختند که پس از اعلام نتایج از نفرات اول تا پنجم هر رشته که حائز بیشترین امتیاز گردند طی مراسمی تقدیر به عمل خواهد آمد. شایان ذکر است ریاست، معاونین، مدیران و دیگر مسئولین دانشگاه از روند برگزاری این دوره از مسابقات بازدید و از نزدیک این رویداد مهم قرآنی را مشاهده نمودند.

کانون قرآن و عترت واحد اراک


 

نوشته شده در چهارشنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۳ساعت 14:23 توسط حسن جیریایی| |

قابل توجه استادان و دانشجویان شرکت کننده در

بیستمین دوره مسابقات کتابخوانی قرآن و عترت

زمان برگزاری آزمون: سه شنبه مورخ 93/9/11 ساعت 9/30 صبح

مکان برگزاری آزمون: مجتمع قائم مقام فراهانی(قنات) دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی

کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی اراک

نوشته شده در پنجشنبه ششم آذر ۱۳۹۳ساعت 15:26 توسط حسن جیریایی| |

معاون فرهنگی‌اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی:

باید اسلام جاری در زمان را برای افراد معرفی کنیم/ نباید با بداخلاقی دین را خراب کرد

خبرگزاری آنا: دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی‌اجتماعی دانشگاه آزاد با توجه به اینکه با فهم نادرست از قرآن، تمام جوامع بشری را محروم می‌کنیم،گفت: اگر بخواهیم جامعه بشری را به‌ درستی مخاطب خود قرار دهیم، باید اسلام جاری در زمان را برای افراد معرفی کنیم.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شیراز، حجت‌الاسلام دکتر سیدطه هاشمی در آئین اختتامیه جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در واحد شیراز اظهار کرد: عقلانیت و دیانت دو موهبتی است که خداوند به انسان داده و هیچ‌کدام قرار نیست جای دیگری را بگیرد.

 


وی افزود: قرآن کتابی است که اگر به ‌درستی فهم شود و به درستی در هر عصری ارائه شود، همه آن را می‌پذیرند و اگر امروز قرآن به ‌درستی تبیین شود، کمتر کسی است که آن را رد کند. چرا باید کاری ‌کنیم که طبقه روشنفکر جامعه و کسانی که مخاطب اول قرآن هستند، این تصور را داشته باشند که قرآن صرفا برای مردم عوام است.

نباید گنجینه زندگی ائمه اطهار را به زمان خود آنها محدود کنیم

هاشمی با توجه به مطالبه رهبر معظم انقلاب در زمینه تبیین سبک زندگی ایرانی اسلامی اظهار کرد: نباید گنجینه زندگی ائمه اطهار (س) را به زمان خود آنها محدود کنیم بلکه باید تصویری از ائمه اطهار متناسب با عصر امروز استخراج و به جامعه عرضه شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این که این دانشگاه باید نسبت به سایر مراکز آموزش عالی با حساسیت بیشتری تحقق مطالبات مقام معظم رهبری را پیگیری کند، گفت: تاکنون 14 همایش درباره موضوع سبک زندگی با محوریت زندگی ائمه اطهار (س) در این دانشگاه برگزار شده و مقرر شده است  که این روند ادامه یابد چرا که راه ماندگاری دین، استخراج دستورات قرآن و بیانات ائمه متناسب با مقتضیات زمان است.

وی ادامه داد: در جامعه ای که برخوردار از نعمت ولایت فقیه است، هر اقدام مشروعی به نوعی یک کار دینی است و با این تعریف، حتی تفریح مردم نیز یک کار دینی است، چه اشکال دارد که جوانان ما به اردوی تفریحی بروند و در همان اردوها با مضامین اعتقادی و فرهنگی نیز آشنا شوند.

اسلام دین خاتم است و باید به ‌درستی عرضه شود

هاشمی با بیان این مطلب که اسلام دین خاتم است و باید به ‌درستی عرضه شود، گفت: راه ماندگاری دین این است که بیان آن در هر عصری متناسب با روحیات و اوضاع آن جامعه و بر اساس مقتضیات زمان باشد.
وی با بیان اینکه چه عیبی دارد مردم شاد باشند، شادی را همراه با اثرات مثبت برای انسان دانست و گفت: هرجا که دین مقابل اغراض بشر ایستاد، محکوم به حاشیه رفتن است و حال آن که دین آمده تا غرایض را به درستی هدایت کند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: دین ما دین لبخند است چرا مسئولان فرهنگی ما با چهره‌های عبوس در محیط کار ظاهر می‌شوند، نباید با بداخلاقی دین را خراب کنیم.

ضرورت هوشیاری مسئولان حوزه فرهنگی

وی هوشیاری مسئولان حوزه فرهنگی را خواستار شد و گفت: نمی توان دور کشور حصار کشید چرا که شبکه‌های ماهواره‌ای انواع تفکرات را عرضه می‌کنند و باید هوشیار بود و فکر خوب را به جامعه معرفی و ارایه کرد.
وی افزود: کار فرهنگی تنها نوحه خواندن یا صرفا تشریح و ترغیب مردم برای مراسم مذهبی نیست. با توجه با شرایط امروز اگر نگاه ها را عوض نکنیم؛ اگر در محتوا متناسب با زمان، تببین صورت نگیرد ‌و اگر در روش و شیوه تبلیغ دین تغییر صورت نگیرد، دیگر کسی پای بیرق اسلام نمی ایستد.

هاشمی با توجه به واکنش ها به صدور بخشنامه حراست دانشگاه آزاد گفت:  برخی در اثر اطلاعات نادرست موضع‌گیری کردند؛ حال آن که حجاب یک مقوله فرهنگی است و مامور حراست نباید برخوردی در این حوزه داشته باشد بلکه باید افراد را به حوزه
فرهنگی دانشگاه هدایت کند.

باید حجاب را با مبانی درست به نسل جوان توضیح دهیم

وی ادامه داد: در دموکرات ترین کشورها هم قانون حاکم است و از آنجا که حجاب قانون و مقررات است ایجاب می کند که به این قانون احترام گذاشت و اگر بخواهیم حفظ حجاب فرایندی پایدار باشد باید حجاب را با مبانی درست برای نسل جوان توضیح دهیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه با خیابان متفاوت است و از این رو، مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه باید مشاوران خبره،اهالی دانشگاه اعم از استاد،‌دانشجو و کارمند  را اقناع کنند.

عرضه هنرهای مجوزدار در دانشگاه‌ها

وی افزود: در جامعه ما هنری که به رسمیت شناخته شده و مجوز دارد باید بتواند در دانشگاه عرضه شود، حال آن که عده‌ای اجازه پخش موسیقی مباح هم نمی دهند و در چنین شرایطی است که این عده، برخی از آثار مشابه مرحوم پاشایی در حوزه موسیقی را به عنوان موسیقی غیرمشروع و ضدنظام یاد می کنند؛ درحالی که این‌گونه نیست و نباید اجازه سوءبرداشت را داد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جلوه های عالی هنر در آیات قرآن کریم و دین مبین اسلام تجلی یافته است و از این رو برای تقویت باورهای دینی از همه ابزارهای قانونی از جمله ابزار هنر باید بهره گرفت.

وی اظهار کرد: برای این که جلوی سه تا پنج درصد مضامین بد در موسیقی گرفته شود، جلوی 95 درصد موسیقی مباح در کشور گرفته می شود و حال آن که باید هنر مباح به رسمیت شناخته شود تا موسیقی زیرزمینی شکل نگیرد و آثار مخرب تهیه نشود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: نباید به‌ گونه‌ای رفتار کنیم که جوانان به موسیقی‌های زیرزمینی روی بیاورند چراکه همین مسائل در درازمدت، باعث تخریب یک جامعه می‌شود.

ما در سال آینده در همه رشته‌های هنری و فعالیتهای فرهنگی اجتماعی که در قالب کانون‌های فرهنگی دانشجویی فعالیت دارند؛‌ و همچنین نشریات دانشجویی؛‌ جشنواره مرتبط با آن‌ها را  در سطح واحد، استان و ملی برگزار خواهیم  کرد؛ علاوه بر آن درصدد هستیم همه استعدادهای هنری را اعم از دانشجویانی که در رشته‌‌های هنری تحصیل می ‌کنند و همچنین دانشجویانی که در رشته‌های غیرهنری تحصیل می‌کنند ولی علاقه به فعالیت‌های هنری دارند را شناسایی کرده و از تولیدات هنری آنان در قالب راه ‌اندازی بازار هنر حمایت کنیم.

بسیاری از بدخواهان تلاش کردند برادری میان مقام معظم رهبری و هاشمی رفسنجانی را بهم بزنند

هاشمی در ادامه تلاش بدخواهان برای بهم‌زدن برادری میان مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را یادآور شد و بیان کرد: اما به لطف خدا همگی ناکام ماندند و هشیاری هردو بزرگوار این توطئه را خنثی کرد.
وی افزود: امروز برنامه فرهنگی اجتماعی دانشگاه بر پایه منویات مقام معظم رهبری و رهنمودهای آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی طراحی شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به در رأس بودن هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد یادآور شد: این ظلم است که در دانشگاهی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مؤسس آن بوده اسمی از او نبریم و حتی عکسی از او در دانشگاه نباشد.

برگزیده شدن 95 اثر از 5هزار اثر رسیده

نماینده تام الاختیار دانشگاه آزاد اسلامی در استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر نیز در این آیین پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به نوزدهمین جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی این دانشگاه را قرائت کرد.

در این آیین که با حضور استاندار فارس برگزار شد، از برگزیدگان این جشنواره سراسری قدردانی شد.

به گفته حمزه سارویی دبیر این جشنواره و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، حدود پنج هزار و 400  اثر در 22 رشته به دبیرخانه جشنواره رسیده بود که داوران مطرح در کشور این آثار را در واحدهای شیراز، مرودشت و فسا این دانشگاه داوری کردند و در نهایت، 95 اثر برگزیده مشخص شد.

نوشته شده در سه شنبه چهارم آذر ۱۳۹۳ساعت 8:32 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت و مشارکت ستاد شاهد و ایثارگران دانشگاه مرحله مقدماتی اولین دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه در روز پنج شنبه مورخ 93/8/22 در مسجد صاحب الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر واحد اراک با حضور 22 نفر از دانشجویان برگزار گردید.

نوشته شده در پنجشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۳ساعت 13:36 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن شهادت امام زین العابدین علیه السلام را به تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت می گوییم. 

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در چهارشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۳ساعت 17:20 توسط حسن جیریایی| |

اختتامیه چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت

بیش از ۱۵۰ نفر از منتخبان قرآنی خواهر و برادر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور با حضور معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی و با اهدای لوح و تندیس مورد تقدیر قرار گرفتند.

مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به مدت دو روز و با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از منتخبان قرآنی خواهر و برادر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر احمد شاهوارانی نماینده تام‌الاختیار رییس دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، دکتر محمد صالحی معاون ستاد هماهنگی استان مازندران، دکتر علیرضا نظام‌آبادی سرپرست واحد اراک و جمعی از خادمان و منتخبان قرآن و عترت به میزبانی واحد اراک در سالن اجتماعات واحد رامسر برگزار شد.

نظام‌آبادی در این مراسم با ارائه گزارشی از روند مسابقات شفاهی و کتبی قرآن و عترت اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اراک از سال ۷۱ در زمینه کارهای آموزشی، پژوهشی و دانشجویی به فعالیت‌های دینی و قرآنی متبرک شد که با حضور چهره قرآنی ممتاز مرحوم دکتر علی شریف و زحمات جناب آقای خواجه پیری و حمایت‌های دکتر جاسبی، رئیس وقت دانشگاه، پایگاه رفیع و ارزشمند قرآن و عترت در دانشگاه آزاد اسلامی اراک شکل گرفت.

دبیر هیأت امنای استان مرکزی افزود: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با ژرف‌اندیشی و نیک‌اندیشی آیت‌الله هاشمی و مدیریت توأم با عقلانیت و آگاهی دکتر میرزاده، با سیاست‌گذاری و اقدامات جدی و عملی و صدور بخشنامه‌های بسیار خوب در توسعه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بستر بسیار مناسبی را برای توسعه همه جانبه دانشگاه مهیا کرده‌اند.

نظام‌آبادی با بیان اینکه توجه به نیازهای فرهنگی دانشجویان با مطالعه دقیق و ریشه‌یابی بحث‌های فرهنگی، پی‌گیری برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مورد تاکید مقام معظم رهبری، ضرورت تعریف یک الگوی دینی جامع و همه‌جانبه برای دانشجو از سوی معاونت فرهنگی و توجه به بحث «نهضت اخلاق در جامعه» طبق نظر حاج سیدحسن خمینی، عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در راستای منویات فرهنگی مقام معظم رهبری است، تأکید کرد: امیدوارم واحد اراک الگو و نمونه خوبی برای اجرایی شدن فعالیت‌های قرآنی و دینی و ترویج نهضت اخلاق در جامعه و هم‌چنین دانشگاه اخلاق محور در سطح استان و کشور باشد.

سرپرست واحد اراک با بیان اینکه رشد اخلاقی فقط در ظاهر و گفتار نیست، افزود: باید تلاش کنیم تا در دوراهی‌های اخلاقی دچار سرگردانی نشویم و در موقعیت مناسب تصمیم اخلاق‌محورانه مبتنی بر آموزه‌های اسلامی اتخاذ کنیم.به گزارش آنا در پایان این مراسم با اهدای لوح و تندیس مسابقات به نفرات اول تا سوم هر رشته این دوره از مسابقات قرآن و عترت در بخش شفاهی و کتبی قدردانی شد.

رتبه های اول کارکنان خواهر

  آمنه گنجی / رشته تجقیق / استان تهران                                                                  فاطمه حبیبی / رشته ترتیل/ استان مازندران                                                            نرگس وزیری / رشته حفظ جز 30 / استان کرمان                                                      خدیجه الماسی / رشته حفظ 5 جز ء / استان اصفهان

رتبه های دوم  کارکنان خواهر

  محبوبه اسد آبادی زیدآبادی/ رشته تحقیق/ استان قزوین                                           فائده  کرمی راد / رشته ترتیل /استان آذربایجان غربی                                             محبوبه جنانی / رشته حفظ جز 30  / استان لرستان                                                     محدثه بدیحی / رشته حفظ 5 جز / استان فارس

رتبه های سوم کارکنان خواهر

  سیده فاطمه حسینیان /رشته تحقیق / استان مازندران                                                   فرشته عباسپور/ رشته ترتیل / استان مازندران                                                     محبوبه صل اعلایی / رشته حفظ جز 30 / استان مرکزی                                                   ثریا ترک زاده / رشته حفظ 5 جز ء / استان کرمان

رتبه های اول کارکنان برادران

  اسماعیل ابراهیم نژاد / رشته تحقیق / استان مازندران                                                  سید اسماعیل هاشمی/ رشته ترتیل / استان اردبیل                                                    بهرام عالیپور / رشته حفظ جز 30 / استان چهارمحال و بختیاری                                          فریدون رسولیان / رشته حفظ 5 جز ء / استان کرمانشاه

رتبه های دوم کارکنان برادران

  مصطفی رادمهر / رشته تحقیق / استان فارس                                                       سیدحسین طالبی / رشته ترتیل / استان تهران                                                       جعفر بردبار/ رشته حفظ جز 30 / استان فارس                                                         مهدی تاجور / رشته حفظ 5 جز ء / استان مازندران 

رتبه های سوم کارکنان برادران

حسن رجب زاده/ رشته تحقیق / استان گیلان                                                           بختیار احمدی/ رشته ترتیل / استان کردستان                                                           غلامحسین دهقانی / رشته حفظ جز 30 / استان خراسان رضوی 

 
نوشته شده در چهارشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۳ساعت 17:13 توسط حسن جیریایی| |

اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود قرآن به تمام سطوح زندگی جامعه

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد تاکید کرد که این دانشگاه علاوه بر توجه و اتکا به قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در لایه‌های سطحی و زیرین، برای وارد کردن قرآن در تمام سطوح زندگی افراد جامعه اهتمام ویژه دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر طه هاشمی در مراسم قدردانی و تجلیل از نفرات اول تا سوم چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان در واحد رامسر گفت: موضوع قرآن در برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت جدید از اهمیت بسیار بالایی  برخوردار بوده و نخستین و مهم‌ترین موضوعی است که در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مطرح است.

وی اظهار کرد: توجه و اتکا به قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در همه سطوح چه در لایه‌های سطحی که شامل مباحث مربوط به حفظ و قرائت و درک مفاهیم است و چه در ارتباط با لایه‌های زیرین که توجه عمیق به پیام قرآن و تحقیقات بنیادی‌تر در ارتباط با مسائل قرآنی مطرح می‌شود، اساس کار ماست و مهم‌تر از همه اهتمام به اینکه قرآن را در تمام سطوح زندگی جامعه وارد کنیم.

باید بپذیریم که قرآن در لایه‌های مختلف زندگی وارد نشده است

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دست نیافتنی کردن قرآن نمی‌تواند و نباید مورد تأیید و قبول جامعه روشن‌فکری، دانشگاهی و دانشجویی ما باشد. باید راهی پیدا کنیم که جوان روشن‌فکر، دانشجو، استاد و همه کسانی که در محافل علمی و فکری مشغول فعالیت هستند، احساس کنند که به قرآن نیاز دارند و قرآن در حقیقت‌‌‌ همان دستور زندگی است. چنین چیزی تا به حال محقق نشده است؛ باید بپذیریم که به درستی قرآن را معرفی نکرده‌ایم و قرآن در لایه‌های مختلف زندگی وارد نشده است.

دکتر هاشمی با تأکید بر برگزاری مسابقات قرآنی و توجه به حفظ و قرائت آن گفت: اینها در ارتباط با قرآن جزء لوازم اولیه است، اما زمانی باید افتخار کنیم که قرآن در حوزه‌های رفتاری برای ما مدل زندگی را مشخص کند، آن موقع است که می‌توانیم به عنوان یک جامعه قرآنی توجه جهانیان را به خودمان جلب کنیم والا اگر برخلاف توصیه‌های قرآن، همچنان اعمالی مانند دروغ، تهمت، جوسازی و عدم تحمل عقیده مخالف در زندگی ما جاری و ساری باشد، این پیروی از قرآن نیست.

پیام‌های مبتنی بر رفتارسازی قرآن از سوی غیرمسلمانان بیشتر رعایت می‌شود

وی اظهار کرد: متأسفانه اخیراً طی یک بررسی مشخص شد که در میان حدود بیش از ۱۶۰ کشور که پیام‌های قرآنی در قالب ارزش‌های انسانی و اسلامی در آنها جاری است و مورد بررسی قرار گرفته، نخستین کشور اسلامی در این ارتباط در رتبه سی و هفتم است، این امر، فاجعه‌آمیز و بسیار سؤال برانگیز است؛ بدین معنا که قرآن در لایه‌های رفتاری جامعه وارد نشده است؛ اما پیام‌های مبتنی بر رفتارسازی این کتاب بزرگ الهی از سوی غیرمسلمانان بیشتر رعایت می‌شود.

به گزارش آنا،معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر هماهنگی رفتار زندگی با مفاهیم و دستورات قرآن بیان کرد: قبل از انقلاب هم قرآن در مراسم ختم، ازدواج و... مورد توجه بود و عده‌ای بعضاً به تناسب علاقه فردی به قرآن توجه می‌کردند، اما پس از انقلاب قرار بود قرآن در متن زندگی جامعه ما وارد شود. امروز می‌بینیم بعضی از آنها که حتی مدعی دین‌مداری هم هستند، رفتارشان دقیقاً مخالف مفاهیمی است که قرآن آنها را ترویج کرده و برای پیاده کردن در زندگی آمده است.

توجه ویژه به اختصاص سرانه فرهنگی دانشگاهیان 

وی با توجه به اهمیت اختصاص سرانه بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی و تأکید بر نقش استادان و کارکنان در این امر گفت: حدود ۳۲ سال گذشته سرانه اختصاص داده شده به فعالیت‌های فرهنگی پنج هزار تومان بوده و سپس به ده هزار تومان افزایش یافته که این در برابر هزینه سنگین این حوزه بسیار اندک است؛ طبق مطالعه و بررسی میدانی انجام شده در یک سال گذشته مشخص شد که برای جلوگیری از تخریب و تضعیف ارزش‌های دینی، فرهنگی، اعتقادی و اخلاقی و همچنین تثبیت و ترویج ارزش‌های انسانی، باید به اختصاص سرانه فرهنگی به دانشگاهیان اعم از استادان، کارکنان و دانشجویان توجه ویژه کرد.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی فرهنگی در اولویت دانشگاه قرار دارد، افزود: از آنجا که مخاطبان ما همگی دانشگاهی هستند و از تمام سطوح جامعه در دانشگاه حضور دارند، باید برای همه آنان برنامه‌ریزی صورت گیرد. قطعاً قرآن در صدر برنامه‌های ما جای دارد؛ در مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر میرزاده، هدف اصلی پرداختن به لایه‌های زیرین قرآنی است. در گذشته پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه تنها به کانون‌های قرآنی می‌پرداخت و عملکرد آن صرفا در برگزاری مسابقات قرآنی در زمینه حفظ و قرائت خلاصه می‌شد، بنابراین در کنار این پژوهشکده، اداره کل فعالیت‌های قرآن و عترت تشکیل شد که عمدتاً ناظر بر فعالیت‌های اجرایی و بحث هدایت کانون‌ها است در حالی که کار پژوهشکده پرداختن به مطالعات عمیق‌تر و تربیت نیروی انسانی کارآزموده است. این پژوهشکده همچنین وظیفه دارد تا بر روند پژوهش‌ها و تحقیقات قرآن و عترت در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور نظارت کیفی کند.

قرآن، احادیث و روایات باید به محورهای عملیاتی و اجرایی تبدیل شوند

وی با تأکید بر بحث سبک زندگی براساس فرمایش رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: مقام معظم رهبری بر بحث سبک زندگی تأکید فراوان فرموده‌اند و رهنمودهای ایشان و پیش از ایشان، رهنمودهای حضرت امام (ره) به این معناست که مضامین قرآن تبدیل به الگوهایی شود که بتواند در رفتار اجتماعی وارد شود والا یک رهنمود کلی مشکلی را در جامعه حل نخواهد کرد. مهم این است که قرآن، احادیث و روایات اسلامی و پیام‌ها و خطوط کلی انقلاب اسلامی به محورهای عملیاتی و اجرایی تبدیل شوند. این امر پس از گذشت حدود ۳۵ سال از انقلاب هنوز به معنای واقعی کلمه محقق نشده است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر نحوه الگوسازی از ائمه و معصومین اظهار کرد: ما ائمه را به عنوان الگو به جامعه معرفی می‌کنیم که البته متوقف در زمانند، اما در حقیقت ائمه و معصومین علیهم السلام متوقف در زمان نیستند، آنان جاری در زمان هستند. ما باید به گونه‌ای این بزرگواران را معرفی کنیم که جامعه احساس کند اگر ایشان، امروز در جامعه ما و اتفاقاً در دانشگاه حضور داشتند به چه نحوی زندگی می‌کردند. اما نگاه به سیره و تاریخ ۱۴۰۰ سال قبل، نگاهی ایستا بوده و تنها موضوعاتی را که در آن زمان در حوزه رفتاری جامعه وجود داشته و اکنون نیست و منسوخ شده، مورد بررسی قرار داده است.

وی ادامه داد: اصولاً علت خاتمیت دین اسلام نیز همین جاری بودن در زمان است، علت اینکه فقط قرآن آمد و دیگر بعد از آن وحی نیامد نیز همین است. انسان‌ها گستره ذهنشان محدود‌تر نشده و اکنون سؤالات بیشتری برای آنان پیش آمده است؟ امروزه پاسخ تمامی سؤالات و مجهولات بشر در زمینه هدایت جامعه در قرآن است، اما این قرآن باید درست فهم شود و هر زمان که این قرآن و محتویات قرآن به درستی فهم و عرضه شود، هیچ کسی در جامعه بشری با آن احساس بیگانگی نخواهد کرد. انسان به صورت فطری و سرشتی با پیام حق، احساس یگانگی دارد، اما به شرطی که پیام الهی به درستی معرفی شود.

ارزش‌های اخلاقی از متن به حاشیه رانده شده‌اند

دکتر هاشمی گفت: جوهر دین که اساس بعثت پیامبران بر پایه آن بنا نهاده شده، ارزش‌های انسانی است. همین ارزش‌هاست که اگر در هر جامعه‌ای مطرح شود، همه آن را با تعلق خاطر می‌پذیرند. در حالی که بسیاری از این ارزش‌ها، دستور دین ماست. در کنار مسائل الهی و ارزش‌های دینی و وحدانیت، ارزش‌های اخلاقی نیز مورد تأکید است، اما در جامعه ما این ارزش‌های اخلاقی از متن به حاشیه رانده شده‌اند. از بسیاری از تریبون‌ها، سخنرانی‌ها، نوشته‌ها، روزنامه‌ها، رسانه‌ها و... به شخصیت افراد، با دروغ و تهمت تاخته و توهین کرده‌اند. مگر این دستور صریح قرآن نیست که از افترا و تهمت و جوسازی بپرهیزیم؟ اما بسیاری به راحتی چشمشان را به روی دستورات صریح قرآن می‌بندند. این یعنی اینکه ما از فرهنگ‌ قرآنی فاصله گرفته‌ایم. برگزاری مسابقات قرائت قرآن و حفظ قرآن و توجه به قرآن زمانی ارزش عالی خود را خواهد داشت که در هر حال ارزشمند است که ما تصمیم بگیریم آنچه را قرائت می‌کنیم و حفظ می‌کنیم، باید در حوزه رفتاری جامعه و سبک زندگی خود وارد کنیم.

دانش و فناوری در کنار ارزش‌های اخلاقی و رعایت ظاهر و باطن قرآن لازم است

این مسوول با توجه به اینکه مأموریت علما و دانشگاهیان، حل مسائل امروز جامعه با اتکای به قرآن و سبک زندگی ائمه است، ادامه داد: با استخراج مدل زندگی از متن قرآن و احادیث و روایات، می‌توان موضوعاتی را که امروز بشر با آن مواجه است، حل کرد و این کار علما و دانشگاهیان با هم است. به تنهایی نه حوزه علیمه قادر است این کار را انجام دهد نه دانشگاه، زیرا هرکدام، یک مأموریت جداگانه دارند. دنیا از نظر علمی از ما توسعه‌یافته‌تر است، بسیاری از کشورهای غربی از نظر علمی از ما جلو‌تر هستند و این قابل نفی و انکار نیست، ما باید علاوه بر تلاش برای جبران این کمبود‌ها به این مطلب توجه کنیم که در صورت توسعه و پیشرفت در حوزه‌های علمی، وجود ارزش‌های قرآنی و انسانی برای جهت‌دهی به توسعه و پیشرفت علم بسیار حیاتی خواهد بود. برای تمایز از جوامعی مانند ژاپن، آمریکا یا سایر جوامع توسعه یافته، دانش و فناوری در کنار ارزش‌های اخلاقی و رعایت ظاهر و باطن قرآن لازم است.

وی درخصوص هجمه‌هایی که علیه دانشگاه آزاد اسلامی و بخشنامه عفاف و حجاب به وجود آمد، اظهار کرد: بسیار ایده آل است که همه، ظواهر اسلامی و قرآنی را رعایت کنند، ولی بعضی‌ها رعایت نمی‌کنند، اما باید توجه داشته باشیم جوهر پیام قرآن بسیار فرا‌تر از چیزی است که ما همه اهتمام خود را متوجه آن کرده‌ایم. منکرات بزرگی که قرآن از انجام آن اظهار نفرت کرده در این کشور اتفاق می‌افتد و از نگاه بعضی‌ها اهمیتی ندارد، اما اگر خانمی در دانشگاه اندکی از موی سر او بیرون باشد که البته نباید چنین باشد، این را آن‌چنان بزرگ می‌کنند که هر ناظری را متعجب می‌کند؛ در یک بخشنامه حراستی بدرستی درج کرده‌اند که حجاب و عفاف یک امر فرهنگی تلقی شده و باید مطابق با ضوابط و عرف فرهنگی با آن برخورد شود زیرا تندی و خشونت در این گونه موارد هیچ تاثیری ندارد بلکه جامعه را جری‌تر می‌کند، بنابراین زمانی این کار، کار فرهنگی است که با احترام، منطق و با اقناع دانشجو و سایر مخاطبان صورت پذیرد.

دانشگاه جایی نیست که با دستور و تشر برخورد کنیم

دکتر هاشمی با بیان اینکه در حوزه‌های فعالیت‌های سیاسی نیز همین امر صادق است، گفت: دانشگاه جایی نیست که با دستور و تشر برخورد کنیم. دانشگاه جایگاه تأمل، گفت‌و‌گو و احترام متقابل است؛ این، ‌‌‌ همان نهضت اخلاقی است. اگر مسؤولان و کارکنان ما بویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی، بداخلاق باشند در محافل فرهنگی جایی ندارند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه احترام و تکریم ارباب رجوع از اصول مباحث اخلاقی و دینی است، گفت: ما به نام دین حق نداریم نسبت به دیگران تکبر و فخرفروشی کنیم یا با عصبانیت و پرخاش برخورد کنیم و فاجعه‌آمیز، این است که عده‌ای برای تخریب چهره دین و امر به معروف و نهی از منکر به اعمال غیرانسانی و منزجرکننده‌ای دست بزنند یا مشکلات دیگری ایجاد کنند. این وظیفه ماست که چهرهٔ قرآنی را از هاله ابهام درآوریم و رحمانیت و رحیمیت الهی را هم به جامعه داخلی و هم به جامعه جهانی نشان دهیم. این‌‌‌ همان تحول فرهنگی و انقلاب اخلاقی است. به گزارش آنا، وی ابراز امیدواری کرد که با توفیق الهی، فرهنگ قرآنی به معنای حقیقی کلمه و از بالا به پایین در جامعه تسری یابد.

مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به مدت دو روز و با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از منتخبان قرآنی خواهر و برادر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر احمد شاهوارانی نماینده تام‌الاختیار رییس دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، دکتر محمد صالحی معاون ستاد هماهنگی استان مازندران، دکتر علیرضا نظام‌آبادی سرپرست واحد اراک و جمعی از خادمان و منتخبان قرآن و عترت به میزبانی واحد اراک در سالن اجتماعات واحد رامسر برگزار شد.

نوشته شده در دوشنبه پنجم آبان ۱۳۹۳ساعت 9:1 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر تسلیت باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه چهارم آبان ۱۳۹۳ساعت 18:5 توسط حسن جیریایی| |

ghadir5-k

فرا رسیدن عید سعید غدیر خم مبارک باد

نوشته شده در یکشنبه بیستم مهر ۱۳۹۳ساعت 15:32 توسط حسن جیریایی| |

 

 
دکتر طه هاشمی در گفت‌وگو با آنا تشریح کرد

جزییات مرحله نهایی و اختتامیه چهارمین دوره مسابقات قرآن و عترت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: مرحله نهایی و اختتامیه چهارمین دوره مسابقات کارکنان دانشگاه ۳۰ مهر با میزبانی واحد اراک در رامسر و اختتامیه آن اوایل آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود.

 دکتر سید طه هاشمی در گفت‌گو با خبرنگار آنا، افزود: مسابقات کارکنان در چهار رشته تحقیق ، ترتیل، حفظ 30 جزء و حفظ 5 جزء در دو بخش خواهران و برادران برگزار می‌شود.

 وی ادامه داد: مرحله مقدماتی و استانی این مسابقات قبل از این در سطح استان‌ها و واحدها برگزار شده است.

 هاشمی یادآور شد: در این دوره از مسابقات ، بیش از 100 نفر از کارکنان منتخب شرکت خواهند کرد که در پایان، در هر رشته به سه نفربرتر هدایای ارزنده ای اهدا خواهد شد.

 وی افزود با توجه به وجود مجموعه رفاهی کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در رامسر تصمیم بر این شد که مرحله نهایی مسابقات کارکنان در این مجموعه برگزار شود.

  طه هاشمی، ادامه داد:علاوه بر مرحله نهایی مسابقات کارکنان، اختتامیه بخش کتبی استادان و دانشجویان دانشگاه همزمان با اختتامیه مسابقات کارکنان برگزار خواهد شد که در این بخش از 42 نفر برتر بخش کتبی تقدیر به عمل خواهد آمد.

 وی خاطرنشان کرد: بخش کتبی مسابقات در 14 رشته ؛ ترجمه انگلیسی قرآن کریم، تفسیر قرآن کریم، نهج البلاغه و سیره معصومین(ع) ، زندگانی چهارده معصوم(ع)، حفظ و ترجمه زیارت عاشورا و جامعه کبیره، نماز، احکام برادران و خواهران، زندگانی پیامبر اسلام(ص) و ترجمه قرآن به فارسی در سطح استادان ، دانشجویان و کارکنان برگزار می‌شود.

 هاشمی گفت: اختتامیه نوزدهمین دوره جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی قرآن و عترت نیز در آخر آبان ماه به میزبانی واحد شیراز برگزار می‌شود.

وی ضمن قدردانی و تشکر از مسئولان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بواسطه میزبانی این دوره از مسابقات، گفت: تمامی همکاران تلاش خود را جهت بهتر برگزار شدن این دوره از مسابقات به کار خواهند گرفت.

نقل از خبرگزاری آنا

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۳ساعت 11:16 توسط حسن جیریایی| |

http://mosbatsms.ir/banner/ghorban.jpg

فرا رسیدن عید سعید قربان عید اثبات بندگی در امتحانات زندگی مبارک باد

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۳ساعت 15:54 توسط حسن جیریایی| |

شهادت امام محمد باقر علیه السلام را به پیشگاه ولی عصر امام زمان (عج) و تمامی دوستداران و عاشقان آن امام همام تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه دهم مهر ۱۳۹۳ساعت 11:22 توسط حسن جیریایی| |

http://s2.picofile.com/file/7168362682/shahadat_emam_javad_2.jpg

سالروز شهادت امام محمد تقی باب الحوابج جواد الائمه علیه السلام را به محضر امام زمان (عج) و تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه سوم مهر ۱۳۹۳ساعت 8:58 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن عید سعید فطر را به تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تبریک و تهنیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه ششم مرداد ۱۳۹۳ساعت 17:46 توسط حسن جیریایی| |

 ششمین دوره مسابقات شفاهی قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك در مسجد صاحب‌الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیر‌کبیر برگزار شد.

  بنابر همین گزارش، دکتر شاهرخ حکمت، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراك در گفت و گو با خبرنگار آنا گفت: اين مسابقات در 4 مقطع شامل مقاطع اول تا سوم دبستان، چهارم تا ششم دبستان، دوره اول دبیرستان(سال هفتم الی نهم) و دوره دوم دبیرستان (سال دهم الی دوازدهم) برگزار شد.

وی افزود: ششمین دوره مسابقات قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و كاركنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك در دو رشته قرائت و حفظ قرآن کریم برگزار شد.

حکمت اضافه کرد: در رشته حفظ، حفظ 22 سوره از جزء 30 قرآن‌ شامل سوره مباركه الضحی تا پايان جزء 30 ويژه مقاطع اول تا سوم دبستان برگزار شد و در رشته قرائت نيز قرائت از سوره مباركه انشقاق تا پايان جزء 30 قرآن ويژه مقاطع چهارم تا ششم دبستان، قرائت جزء 30 ويژه دوره اول دبیرستان و قرائت كل قرآن کریم ويژه دوره دوم دبيرستان بود.

وی اظهار کرد: ششمین دوره مسابقات قرآن كريم فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك ويژه برادران و خواهران در دو روز به صورت جداگانه در مسجد صاحب‌الزمان (عج) مجتمع امير كبير دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراك یاد آور شد: مراسم اختتاميه ششمین دوره مسابقات قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراكطی محفلی قرآنی در شهریور‌ماه برگزار و از نفرات برگزیده این دوره تقدیر به عمل خواهد آمد.

نوشته شده در چهارشنبه یکم مرداد ۱۳۹۳ساعت 11:44 توسط حسن جیریایی| |

   كارگاه تفسير قرآن ويژه اساتيد و كاركنان؛ در دانشگاه آزاداسلامیاراك برگزار شد.

   مسئول کانون قرآن وعترت واحد اراک از برگزاری سومین کارگاه تفسیر قرآن کریم ویژه اساتید و کارکنان با همکاری مرکز آموزش نیروی انسانی در این واحد دانشگاهی خبر داد.

بنا بر اين گزارش، حسن جیریایی، مسئول برگزاری کارگاه تفسیر قرآن کریم در دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: این کارگاه با حضور 357 نفر از اعضای هیات علمی و کارکنان واحد اراک در مسجد صاحب‌الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر و نمازخانه مجتمع قائم مقام فراهانی برگزار شد.

وی افزود: این کارگاه به‌صورت حضوری از مورخ 10 تیر لغایت 25 تیر به مدت 16 ساعت در دانشگاه آزاد اسلامی ‌اراک قبل از نماز ظهر و عصر برگزار شد.

مسئول برگزاری کارگاه تفسیر قرآن کریم با اشاره به اینکه این طرح در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود، یادآور شد: ماه رمضان فرصت بسیار مناسبی برای انتقال معارف قرآن و اهل بیت(ع) است و در این طرح از حجت الاسلام و المسلمین حسین ایمانی مقدم و جناب آقای حجت الله صابری نسب از اساتید حوزه و دانشگاه جهت ارائه دروس و سخنرانی دعوت شده است.

وی در پايان با اشاره به اينكه آزمون اين كارگاه آموزشی نيز از 2 تا 6 مردادماه سال‌جاري برگزار می‌شود، خاطرنشان كرد: به شركت‌كنندگانی که در آزمون 60 درصد نمره را کسب کنند، گواهی‌نامه پايان دوره اعطا می‌شود و نفرات برتر نیز از جوایز نقدی بهره‌‌مند می‌شوند.

 

 

نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۳ساعت 16:16 توسط حسن جیریایی| |

 

  فرا رسیدن ایام لیالی قدر و شهادت مولی الموحدین امیر مومنان حضرت علی علیه السلام تسلیت و تعزیت باد.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۳ساعت 16:36 توسط حسن جیریایی| |

امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند:

کسی که خدارا اطاعت و عبادت کند،خداوند همه چیز را مطیع او می گرداند.

ولادت با سعادت کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی علیه السلام مبارک باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۳ساعت 8:59 توسط حسن جیریایی| |

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
Design By : Night Melody