X
تبلیغات
كانون قرآن عتر ت دانشگاه آزاداسلامي اراک

كانون قرآن عتر ت دانشگاه آزاداسلامي اراک


مسابقات قرآن و عترت در واحد اراکآزمون نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت در بخش کتبی ویژه دانشجویان و اساتید (همزمان با سراسر کشور) مورخ 93/2/2 ساعت 10 صبح با حضور 1000 نفر از دانشجویان و اساتید علاقه مند در مجتمع قایم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید.

لازم به ذکر است در این دوره از مسابقات در بخش دانشجویی در 10 رشته احکام برادران، احکام خواهران، نماز، ترجمه فارسی قرآن کریم، ترجمه انگلیسی قرآن کریم، نهج البلاغه، تفسیر، حفظ و ترجمه زیارت عاشورا و جامعه کبیره، زندگانی چهارده معصوم، زندگانی پیامبر(ص) و در بخش اساتید در چهار رشته زندگانی چهارده معصوم، نهج البلاغه، ترجمه و تفسیر قرآن کریم و ترجمه انگلیسی قرآن کریم با هم به رقابت پرداختند.

ضمنا نتایج آزمون در نیمه اول خرداد ماه سال جاری اعلام و از نفرات برتر رتبه های اول تا پنجم هر رشته به تفکیک خواهران و برادران طی مراسمی با اهداء لوح و هدیه نقدی تقدیر و تجلیل به عمل خواهد آمد.

معاونت فرهنگی واحد اراک- کانون قرآن و عترت

نوشته شده در سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 17:41 توسط حسن جیریایی| |


 الّلهُمَ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ اَبیها وَ بَعلَها وَ بَنیها وَ سِرِّ المُستَودِعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاطَ به عِلمُک

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:

«… نور ابنتی فاطمة من نور الله وابنتی فاطمة افضل من السماوات والارض … ;  نور دخترم فاطمه علیها السلام از نور خداست، و دخترم فاطمه علیها السلام برتر از آسمانها و زمین است .» بحار الانوار،ج 43 ص 134

ولادت با سعادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و هفته کرامت زن را گرامی می داریم

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعت 8:54 توسط حسن جیریایی| |

"اطلاعیه مهم"

به اطلاع دانشجویان و اساتید شرکت کننده در نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت می رساند زمان و مکان برگزاری آزمون مذکور به شرح ذیل اعلام می گردد.

زمان برگزاری آزمون:

روز سه شنبه مورخ 92/2/2 ساعت 9/30 صبح

مکان برگزاری آزمون:

اراک، خیابان دانشگاه، مجتمع قائم مقام فراهانی

معاونت فرهنگی دانشگاه- کانون قرآن و عترت

نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم فروردین 1393ساعت 16:32 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه و به مناسبت ایام فاطمیه امروز مراسم عزاداری و قرائت زیارت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در مسجد صاحب الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر واحد اراک با حضور جمعی از کارکنان دانشگاه برگزار و همکاران از این مراسم نورانی فیض بردند.

نوشته شده در دوشنبه بیست و ششم اسفند 1392ساعت 12:56 توسط حسن جیریایی| |


عید نوروز در آیات قرآن و روایات اسلامی

یا مقلب القلوب و الأبصار .

دل ‏ها ، آفتاب ‏گردان تو شده ‏اند و چشم ‏ها به سوی تو ، به دور روی تو طواف می‏ کنند ؛ هم‏ گام با بهار .

یا مدبّر اللیل و النّهار .
سایه‏ های شب و آفتاب روز را تویی که تدبیر می ‏کنی .

یا محول الحول و الأحوال .
حال دل‏ های ما در دست‏ های توست ؛ تو مانند گردش حال دانه ‏ها به گیاه ، مثل رویاندن سبزی زندگی از متن تیره خاک ، در کار آفریدنی . دل ‏ها را می ‏گردانی .

حَوِّلْ حالنا إلی احسَن الحال .
تدبیر قلب ما را ، تو ساز کن . گردش آفتاب ‏گردان دل ما را تو هموار کن و ما را به بهترین وقت و نیکوترین حال در این بهار ، بی ‏نیاز کن .

عید نوروز در قرآن و فرهنگ اسلامی ‏

‏واژه عید در قرآن کریم تنها یکبار در آیه ۱۱۴ ، سوره مائده آمده است : ” عیسی‌ بن مریم گفت : بارالها ! پرودگارا ! برای ما از آسمان مائده ‌ای فرست تا این روز برای ما و کسانی که پس از ما می آیند ، عید باشد که تو بهترین روزی دهندگانی و آیت و حجتی از جانب تو برای ما باشد .” ‏‏” عید ” روزی است که در آن سود و منفعتی به دست بیاید و در شرع مقدس اسلام ، روزهای غدیر ، قربان و فطر عید نامیده می‌ شوند که در عید اضحی ، قربانی و در عید فطر ، زکات فطره مطرح است و در غدیر ، حضرت علی (ع) به امامت منصوب شدند . همچنین می ‌توان گفت ؛ عید آن روزی است که در آن نماز ویژه ‌ای برگزار کنند یا روزی است که مجمعی در آن فراهم آید و یا آنکه عید روزی است که خلق از ماتم به شادمانی ” عود ” کنند یا روزی است که تفاوتی میان درویش و توانگر نباشد یا آنکه ” عید ” روز شریف و ارجمندی می‌ تواند باشد . ‏از آیه ” مائده ” استفاده می‌ شود که حضرت عیسی مسیح (ع) روز نزول مائده را که سال ‌روز وقوع یک معجره الهی در تاریخ است ، برای همه انسان ‌ها ” عید ” قرار داده است تا این روز ، آیت و حجتی از جانب خداوند برای مردمان در تمامی اعصار بوده باشد و به میمنت این پدیده پربرکت همه ساله شادمانی و خجستگی آن روز تکرار شود . ‏

از آنجا که ” مائده ” به معنای خوان پرنعمت ، تنها دوبار در سوره مائده آمده است ، می‌ توان گفت ؛ نزول رزق از آسمان به درخواست حضرت عیسی مسیح (ع) ویژگی خاصی داشته که به خاطر آن عنوان ” مائده ” را به خود گرفته است . ‏

راغب اصفهانی می‌ گوید : ” مائده طبق و خوانی است که در آن طعام باشد که هم به آن طبق و هم به طعام مائده گفته می شود . ” ‏بنابراین ، عید در این آیه اشاره دارد به نزول یک برکت آسمانی در پوشش طبق یا طبق‌ هایی از طعام و خوردنی که می ‌تواند تکرار و بازگشت آن روز نیز همان برکات را به همراه داشته باشد و از این جهت ، آیت و حجتی دیگر از جانب خداوند متعال برای انسان ‌ها و فرصتی دیگر برای ایجاد ارتباط با خدا و ذکر و یاد او در دل ها و زبان ها باشد . 

پیشاپیش عید نوروز مبارک باد - کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه بیست و پنجم اسفند 1392ساعت 16:38 توسط حسن جیریایی| |

السلام علیک یا فاطمه زهرا سلام الله علیها


شهادت حضرت زهرا

یا علی رفتم بقیع اما چه سود                                    هرچه گشتم فاطمه(س) آنجا نبود

یا علی قبر پرستویت کجاست؟                                  آن گل صد برگ خوش بویت کجاست؟

هرچه باشد من نمک پرورده ام                                  دل به عشق فاطمه خوش کرده ام

حج من بی فاطمه(س) بی حاصلی است                    فاطمه(س) حلال صدها مشکل است

فرا رسیدن ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها به محضر ولی عصر امام زمان (عج) و نایب برحقش مقام معظم رهبری و تمامی شیعیان و عاشقان آن حضرت تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک


نوشته شده در شنبه بیست و چهارم اسفند 1392ساعت 16:48 توسط حسن جیریایی| |

چهارمین دوره مسابقات کتابخوانی قرآن و عترت

ویژه کارکنان دانشگاه

در رشته های:

آشنایی با زندگانی پیامبر(ص)، نماز، احکام برادران و خواهران

اهداء جوایز نقدی به نفرات اول تا پنجم هر رشته

نفراول 150هزار تومان نفردوم 100 هزار تومان نفر سوم تا پنجم 75 هزار تومان

کارکنان محترم جهت ثبت نام به دفاتر کانون قرآن و عترت واقع در مجتمع قائم مقام و شهرک دانشگاهی امیرکبیر مراجعه نمایند.

آخرین مهلت ثبت نام: 10اردیبهشت ماه 93

کانون قرآن و عترت واحد اراک


نوشته شده در دوشنبه نوزدهم اسفند 1392ساعت 14:37 توسط حسن جیریایی| |

فراخوان آثار هنری

نوزدهمین دوره جشنواره هنر و ادبیات دینی

ویژه دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه

همراه با جوایز نقدی

در رشته های: خطاطی(خط نستعلیق-خط نسخ- خط ثلث و شکسته نستعلیق)، عکاسی،فیلم کوتاه،شعر، نمایشنامه نویسی،وبلاگ نویسی، طراحی پوستر،نرم افزارهای اسلامی، تحقیقات، پایان نامه، قالی بافی، مشبک کاری، اجرای نمایش، تذهیب، داستان نویسی و....

آخرین مهلت تحویل آثار: 31 فروردین ماه 93

علاقمندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به دفاتر کانون قرآن و عترت مراجعه یا با شماره تلفن های 33412232 و 33412233 - 086 تماس حاصل فرمائید.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه نوزدهم اسفند 1392ساعت 14:6 توسط حسن جیریایی| |


با حضور طه هاشمی؛

نخستین جلسه شورای عالی قرآن پژوهشکده قرآن و عترت برگزار شد

خبرگزاری آنا: نخستین جلسه شورای عالی قرآن پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی با حضور طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی و دیگر اعضای این شورا در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تشکیل شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در این جلسه آیین نامه شورا مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد اعضا پیشنهادات  نهایی خود را در خصوص این آیین نامه به پژوهشکده ارسال کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در این جلسه در خصوص ضرورت وجودی پژوهشکده به منظور پشتیبانی فکری و علمی برای فعالیت های فرهنگی مطالبی را بیان داشت.

همچنین اعضای شورا دیدگاه های خود را در این خصوص ارائه و بر انجام کارهای پژوهشی فاخر در زمینه قرآن و عترت تأکید کردند.

رئیس پژوهشکده قرآن و عترت در این جلسه با بیان روند تبدیل مرکز فعالیت ها و پژوهش های قرآن و عترت به پژوهشکده از سوی شورای گسترش آموزش عالی تأکید کرد که با حمایت معاون فرهنگی و اجتماعی برآنیم تا فعالیت های پژوهشی پژوهشکده قرآن و عترت را گسترش دهیم.

شرکت کنندگان در شورای عالی پژوهشی پژوهشکده قرآن و عترت عبارتند از سید طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، مجید معارف استاد دانشگاه تهران، سید محمد علی ایازی استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، جعفر نکونام دانشیار دانشگاه قم، حجة الاسلام محمود رستگاری پژوهشگر و مؤلف، مهدی مهریزی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، عبدالمجید طالب تاش استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و سید بابک فرزانه استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال.

نوشته شده در شنبه هفدهم اسفند 1392ساعت 11:41 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسدن خجسته میلاد بزرگ بانوی عصمت و طهارت، گوهر دریای اعجاز و فصاحت، پیام آور کربلا، عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری سلام الله علیها و روز پرستار مبارک باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه پانزدهم اسفند 1392ساعت 15:10 توسط حسن جیریایی| |

قابل توجه دانشجویان و اساتید

شرکت کننده در نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی(کتابخوانی) قرآن و عترت

زمان برگزاری آزمون از تاریخ 92/12/13 به تاریخ 93/2/2 تغییر یافته است.

"ضمنا به اطلاع دانشجویان و اساتید محترم می رساند آخرین مهلت جهت شرکت در این دوره از مسابقات 30 فروردین ماه 93 می باشد"

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه دوازدهم اسفند 1392ساعت 17:0 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگی واحد اراک نوزدهمین دوره مسابقات بخش شفاهی حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراک در تاریخ های هفتم و هشتم اسفند ماه 92 در تالار امیرکبیر و مسجد صاحب الزمان شهرک دانشگاهی امیر کبیر با حضور 110 نفر از دانشجویان، اساتید و کارکنان واحد اراک برگزار گردید. که نفرات برتر به شرح ذیل اعلام می گردد.

در رشته ترتیل:

بخش دانشجویی: آقایان مهدی مهرپور اول،حسین جعفری رتبه دوم و محمد علی بخشی رتبه سوم را کسب نمودند. و خانم محدثه مومنی رتبه اول

در بخش اساتید: آقایان احمد فرخی رتبه اول، جواد مختاری رتبه دوم و رحیم طاهری رتبه سوم را از آن خود نمودند و همچنین خانم ها مریم سعیدی رتبه اول و مریم نوری رتبه دوم را کسب نمودند.

در بخش کارکنان: آقای احمد اسدی رتبه اول و خانم الهه اسکندری رتبه اول و خانم مریم گنجی رتبه دوم را از آن خود نمودند.

در رشته تحقیق:

بخش دانشجویی: آقای شهاب فریدی رتبه اول و خانم شرمین خانمحمدی رتبه اول

 بخش اساتید: آقای علی شیخی مهرآبادی رتبه اول و خانم عائده محبی رتبه اول

 بخش کارکنان: آقای سید احمد حسنی رتبه اول 

در رشته حفظ::

حفظ 5 جزء دانشجویی: آقای حسن یعقوبی رتبه اول، محمد قاسمی رتبه دوم و خانم زهرا حیدری رتبه اول را کسب نمودند.

حفظ 10 جزءدانشجویی: مجتبی رضایی اول و خانم ها اعظم فتحی رتبه اول، الهام قاسمی رتبه دوم و فاطمه روزبیانی رتبه سوم

حفظ 20 جزء دانشجویی: آقای حمید احمدی رتبه اول و خانم کریمی رتبه اول را کسب نمودند.

کل دانشجو.یی: آقای حسین صالحی رتبه اول، آقای سید عباس میر صادقی رتبه دوم و خانم اعظم خیری رتبه اول

حفظ 20 جزء اساتید: آقای دکتر محمد اسماعیل شادروان رتبه اول و خانم مریم برخورداری رتبه اول

حفظ کل استادی: آقای حمید رضایی رتبه اول

حفظ جزء 30 کارکنان: خانم فتانه گنجی رتبه اول

لازم به ذکر است نفرات اول هر رشته به مرحله استانی نوزدهمین دوره مسابقات راه می یابند.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه هشتم اسفند 1392ساعت 15:6 توسط حسن جیریایی| |

به اطلاع دانشجویان، اساتید و کارکنان شرکت کننده در مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم می رساند زمان و مکان برگزاری مسابقات به شرح ذیل اعلام می گردد.

زمان برگزاری:

- خواهران روز چهارشنبه مورخ 7 بهمن ماه 92 ساعت 9 صبح

- برادران روز پنج شنبه مورخ 8 بهمن ماه 92 ساعت 9 صبح

مکان برگزاری آزمون خواهران:

شهرک دانشگاهی امیرکبیر(فلق)، دانشکده علوم انسانی، تالار امیرکبیر

مکان برگزاری آزمون برادران:

شهرک دانشگاهی امیرکبیر(فلق)، مسجد صاحب الزمان(عج)

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه چهارم اسفند 1392ساعت 9:6 توسط حسن جیریایی| |

دکتر سید طه هاشمی رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در شصت و هشتمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اعلام مصوبات این کمیسیون به تشکیل شورای راهبرد اشاره کرد.

نگاهی به گذشته:

نگاه به فعالیت‌های بخش فرهنگی دانشگاه از آغاز تشکیل معاونت فرهنگی، تاکنون و در طی یک تحلیل جامع، ضرورت بازنگری در برنامه های فرهنگی را آشکار می سازد. برنامه‌هایی که هر چند در سال‌های نخست، تأثیر فراوانی بر روی دانشگاهیان داشته و افکار و اندیشه‌های آنان را به سوی خویش جلب می‌نمود به مروز زمان و در طی سال‌های نسبتاً طولانی و با تغییر نسل‌ها و نیازهای فرهنگی آنان، به تدریج، بسیاری از این برنامه‌ها کارایی خود را از دست داده و اثر گذاری آن‌ها به حداقل ممکن رسیده است. به گونه‌ای که برنامه‌های فرهنگی دانشگاه چه در ساختار و چه در محتوا، دیگر برخاسته از نیاز‌های موجود دانشگاهیان نبوده بلکه سلسله برنامه‌هایی مکرر و معمول می باشد که هیچ گونه هیجانی نمی‌آفرید و بیشتر، دست‌اندرکاران فرهنگی را اغناء می نماید تا مخاطبان اصلی را. بنابراین جلب مخاطبان اصلی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه و ایجاد تحول در دیدگاه هر یک از دانشگاهیان، نیازمند طرح‌هایی بدیع و تدابیری جدید می باشد.

آغازی برای تحول:

معاونت فرهنگی دانشگاه برای نیل به این هدف مهم، با اتخاذ رویکردی جدید، تلاش نمود تا در ستاد و صف نگاه‌های موجود را در خصوص مسائل مختلف فرهنگی، تغییر دهد و دیدگاه‌هایی متفاوت از مناسبات فرهنگی به دست دهد. بدین منظور برنامه هایی را گام به گام اجرا نموده و یا در دست اجرا دارد.

راه طی شده در پنج ماه گذشته

گام اول: تشکیل شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه

گام دوم: گسترش مخاطبان فعالیت های فرهنگی

گام سوم: الحاق پسوند اجتماعی به معاونت فرهنگی

گام چهارم: افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه

گام پنجم: بازنگری در ساختار فرهنگی ستاد و صف

گام اول:

تشکیل شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه

تشکیل شورای راهبردی فرهنگی، نخستین گام برای ایجاد تحول در وضعیت فرهنگی دانشگاه، به شمار می‌رود. این شورا متشکل از صاحب نظران برجسته، از میان استادان حوزه و دانشگاه است که اغلب اعضای آن از میان اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی یا نمایندگان برجسته مجلس شورای اسلامی و یا از استادان مبارز و صاحب اندیشه دانشگاه هستند که همگی، با نیاز‌های فرهنگی دانشگاه‌ و سیاست‌های حاکم بر محافل فرهنگی دانشگاهی، آشنایی کامل دارند. با تشکیل این شورا، وضعیت موجود فرهنگی دانشگاه، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته و نیازهای اصلی، استخراج شده و برنامه‌های منسجم برای پیشبرد اهداف و همچنین رفع نقاط ضعف، با اتکا به برنامه 5 ساله و 20 ساله، پیش بینی می گردد.

اعضای شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه عبارتند از:

آقایان و خانم ها:  دکتر حمید میرزاده (رییس شورا)؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی محقق داماد ؛ دکتر مهدی محقق؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا اعرافی؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن قمی؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی؛‌ حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی شیخ الاسلامی؛ دکتر اسماعیل آذر؛ دکتر محمود گلزاری؛ دکتر صادق آینه وند؛ حجت الاسلام والمسلمین آقای محمدعلی زم؛ دکتر طوبی کرمانی ؛ دکتر نوش آفرین انصاری ؛ دکتر فاطمه طباطبایی ؛ دکتر شهین اعوانی؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حجتی کرمانی؛‌ حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن غرویان؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی؛ دکتر حمید انصاری؛ دکتر علی مطهری؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا ؛دکتر مسیح مهاجری ؛دکتر سید رضا  صالحی امیری؛ دکتر سید طه هاشمی (دبیر شورا).

گام دوم

گسترش مخاطبان فعالیت های فرهنگی

در گذشته فعالیت های فرهنگی دانشگاه محدود به دانشجویان بوده حال آن که بررسی های به عمل آمده حاکی است تأثیر گذاری استادان بر دانشجویان در خصوص مسائل فرهنگی حدود 70% است و سایر فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند قریب به 30% اثر گذار باشد. از این رو مخاطبان فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه از سطح دانشجویان به سه سطح استادان، دانشجویان و کارکنان گسترش یافت. به این ترتیب علاوه بر دانشجویان، استادان به عنوان اثر گذار‌ترین رکن دانشگاه و کارکنان به عنوان عوامل مؤثر بر رفتار‌ها و کنش‌های دانشجویان مورد توجه قرار گرفتند.

گام سوم

الحاق پسوند اجتماعی به معاونت فرهنگی

با تمهید هیأت امنای محترم دانشگاه، فعالیت‌های اجتماعی دانشگاهیان وارد سیاست گذاری‌های فرهنگی گردید. الحاق پسوند اجتماعی به معاونت فرهنگی دانشگاه یعنی ایجاد فضایی جدید در عرصه اجتماعی و فعالیت‌هایی که در این عرصه در دانشگاه مغفول بوده است. تنوع و تعدد برنامه‌های اجتماعی باعث می‌گردد طیف گسترده‌تری از دانشگاهیان اعم از استادان، دانشجویان و کارکنان به سوی برنامه های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه سوق پیدا کنند.

گام چهارم

افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه

انجام برنامه‌های فاخر فرهنگی و اجتماعی و افزایش کارایی فعالیت‌های معطوف به هدف، نیازمند بودجه کافی است. چرا که انجام ناقص چنین برنامه‌هایی نه تنها، ثمری نمی‌بخشد بلکه موجب سرمایه سوزی گردیده و یک موضوع فرهنگی بدیع را به موضوعی تکراری بدل می سازد. از این رو شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه، افزایش بودجه فرهنگی را از سرانه هر دانشجو، 100،000 ریال به 4% کل بودجه دانشگاه تصویب و پیشنهاد نمود که می‌تواند جهشی بلند برای تحقق مطالبات فرهنگی دانشگاهیان به شمار آید.

گام پنجم

بازنگری در ساختار فرهنگی ستاد و صف

پاسخ‌گویی به نیازهای فرهنگی دانشگاهیان و پیاده نمودن برنامه‌های مدون و مصوب شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه، نیازمند نیروهایی کارآمد به عنوان مجریان اصلی برنامه است. از سویی تعامل با دانشگاهیان مستلزم آن است که مدیران و کارکنان فرهنگی واحدهای دانشگاهی با محیط دانشگاه، آشنایی کامل داشته و توانمندی و مقبولیت لازم را در دانشگاه دارا باشند. از سویی جایگاه فرهنگی در واحدهای دانشگاهی می بایست هم طراز با بخش های آموزشی و پژوهشی باشد تا ضمن حفظ جایگاه بخش فرهنگی در دانشگاه، ابزارهای مورد نیاز برای تحقق مطالبات فرهنگی نیز فراهم گردد. از این رو در شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه مصوب گردید تا در واحدهایی که معاونت‌های آموزشی و پژوهشی فعالیت می کنند، دفاتر فرهنگ اسلامی موجود، به معاونت فرهنگی واحد، ارتقاء یابند و با نظر موافق ریاست محترم دانشگاه مقرر گردید در جلسه کمیسیون دائمی هیأت امناء و در خلال بحث تشکیلات تفصیلی مورد بررسی و تصویب نهایی قرار گیرد.

رویکردهای نو

1-ارتقای جایگاه هنر در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی

2- رویکرد فرهنگی در تشکل‌های سیاسی و نظام اطلاع رسانی دانشگاه

3- تشکیل شورای عالی ارتباطات و اطلاع رسانی و انسجام و جهت دهی رسانه ای

4- حمایت از نشریات دانشجویی

1-ارتقای جایگاه هنر در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی

بهره‌گیری از هنر به عنوان ابزاری کارآمد جهت انتقال مفاهیم فرهنگی تاکنون هیچگاه به صورتی بایسته و فراگیر مورد توجه قرار نگرفته است. دانشکده‌های هنر در واحدهای مختلف دانشگاهی هر ساله دانشجویان مستعد و صاحب ذوق فراوانی را فارغ‌التحصیل می‌نمایند. اما این دانشکده‌ها تقریباً هیچ گونه ارتباطی با بخش فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، ندارند. از سوی دیگر استعدادهای فراوان دیگر در سایر رشته های دانشگاه وجود دارد که خالق آثار هنری فراوان بوده اما امکان هدایت،‌مدیریت و عرضه آن‌ها فراهم نشده است. معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بر آن است تا ضمن ایجاد روابطی استوار و مستمر با این دانشکده‌ها و نیز فعال نمودن کانون‌ها و انجمن‌های هنری و ایجاد ارتباطی چند سویه، نسبت به بسیج همه توانمندی‌های دانشگاه در عرصه هنر، اقدام نموده و  نسبت به استعدادیابی و بهره‌گیری از دانشجویان مستعد در زمینه‌های هنری برنامه ریزی کند. در این راه محافل هنری دانشجویی و اساتید می تواند حلقه اتصال بخش فرهنگی دانشگاه با دانشکده‌های هنر و نهایتاً جامعه به شمار آید. برگزاری جشنواره‌های مختلف در رشته‌های گوناگون هنری در سطح واحدهای دانشگاهی، استانی و ملی و حتی بین‌المللی از دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی در این زمینه است.

2- رویکرد فرهنگی در تشکل‌های سیاسی و نظام اطلاع رسانی دانشگاه

ایجاد زمینه فعالیت برای همه تشکل‌های سیاسی از اولویت‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی است. استادان، دانشجویان و کارکنان، ‌باید برای داشتن نشاط سیاسی،‌ امکان فعالیت داشته باشند. الحاق تشکل‌های اسلامی - سیاسی، به معاونت فرهنگی و اجتماعی که به دستور رییس محترم دانشگاه صورت پذیرفت موجب می‌گردد تا نگاه فرهنگی – سیاسی جایگزین نگاه سیاسی مطلق شود و مآلاً توأم با اخلاق و رفتار متعالی و فرهنگ سازی مطلوب گردد و زمینه تربیت جوانان را فراهم سازد. به گونه ای که با ورود به جامعه بتوانند به صورت متفاوت و متین به موضوع سیاست نظر کنند.

3- تشکیل شورای عالی ارتباطات و اطلاع رسانی و انسجام و جهت دهی رسانه ای

با ایجاد تحول در نظام اطلاع رسانی دانشگاه و حضور ملموس‌تر بخش فرهنگی در اداره آن سبب گردیده تا در محتوای اخبار و اطلاعات ارائه شده توسط روزنامه «فرهیختگان» و خبرگزاری «آنا» بازنگری جدی صورت پذیرد و تلاش همکاران بر این اصل استوار شود تا رسانه‌های مذکور در تراز رسانه های علمی – فرهنگی و دانشگاهی برنامه ریزی کنند و در اختیار مخاطبان قرار گیرند.

4- حمایت از نشریات دانشجویی

نشریات دانشجویی، محملی مناسب برای تمرین و ممارست دانشجویان به منظور کسب مهارت‌های رسانه‌ای محسوب می‌گردد. دانشجویان با افکار و اندیشه‌های گوناگون، توانایی‌های خویش را در عرصه‌های رسانه‌ای و همچنین قدرت خود در تحلیل مسائل را می‌آزمایند و با تقویت استعدادهای خود آماده همکاری با رسانه‌ها به صورت حرفه‌ای می‌گردند. از این رو معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، از کلیه نشریات دانشجویی که با رعایت مقررات دانشگاه و اخلاق حرفه‌ای، اقدام به انتشار دیدگاه‌های مختلف دانشجویان می‌نمایند حمایت می کند و آنان را در آموختن مهارت‌های لازم در این خصوص یاری می دهد.

جایگاه اسناد بالا دستی در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه:

برنامه‌های فرهنگی آینده در دانشگاه، ناظر به مندرجات سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و نقشه مهندسی فرهنگی و دیگر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیأت امنای محترم و شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه با رویکرد برنامه هایی مخاطب محور و پژوهش بنیان است.شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه، هم‌اکنون بررسی سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و نقشه مهندسی فرهنگی، را در دستور کار قرار داده و با تأکید ریاست محترم دانشگاه، برنامه ریزی برای سال 93 با اتکاء به راهبردهای دو سند مذکور، در حال انجام است.

محور های اصلی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1393

1- دین و اخلاق: (اعتقادات و باورها، احکام، اخلاق، معنویت)

برخی از اهداف:

1- توجه به  معرفت و آداب دینی با هدف تربیت انسان متدین و ایجاد جامعه دینی

2- توسعه اندیشه دینی با روش های جذاب، اقناعی و در قالب های نوین

3- ترویج سه اصل بنیادین اخلاق یعنی راستگویی، وفای به عهد و امانت داری

4- نهادینه سازی رفتار دینی و عمل به احکام دین در محیط دانشگاه مانند اقامه نماز جماعت، عفاف و حجاب و  ... مبتنی بر معرفت و گرایش درونی و نه ظاهر گرایانه و دستوری

5-تقویت رفتارهای  دینی معاد اندیش

6-گسترش نگرش های معرفت مدار دینی با پرهیز از ریاکاری

7- تقویت وحدت و اخوت دینی درپرتو اسلام

8- پاسداشت کرامت انسانی و احترام به ادیان الهی و مذاهب اسلامی

9- تمهید و فراهم آوردن فضای آزاد اندیشی دینی

2-  انقلاب، امام و رهبری: (امام و انقلاب اسلامی؛ امام، وصایا و اندیشه های راهگشای فرهنگی، اخلاقی، فقهی و سیاسی؛ پیدایش، تکامل، پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی؛ انقلاب اسلامی و جنبش ها و انقلاب های معاصر؛ ساختار، ارکان و دستاوردهای جمهوری اسلامی؛ نقش و جایگاه رهبری در نظام جمهوری اسلامی و معادلات جهانی)

برخی از اهداف:

1- تبیین زندگی، اندیشه، اهداف، آرمان ها، وصایا و آثار امام خمینی(رحمه الله علیه)

2- تبیین نقش امام در انقلاب اسلامی

3- ترویج سبک زندگی و سیره اخلاقی، اجتماعی و سیاسی امام خمینی(رحمه الله علیه)

4- تبیین و معرفی  انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی(ریشه ها، ماهیت، اهداف، روش ها، مراحل، ساختار، ارکان و دست آوردها)

5- تبیین مبانی و کارکرد اصل ولایت فقیه، حکومت دینی و جایگاه رهبری در اندیشه های امام و در قانون اساسی

6- تقویت پیوند عاطفی و عقلانی دانشگاهیان با امام و رهبری

7- ترویج اندیشه ها، منویات و سفارش های اهبر انقلاب اسلامی

3- فرهنگ: (فرهنگ اسلامی؛ فرهنگ ایرانی و ملی؛ فرهنگ بومی؛ فرهنگ عمومی؛ پاره فرهنگ ها؛ فرهنگ اشتغال؛‌فرهنگ دانش اندوزی؛ فرهنگ اجتماعی؛‌ زبان و ادب فارسی)

برخی از اهداف:

1- کارآمدی فعالیت های فرهنگی و اثر بخشی بنیادین.                  

2- جهت دهی فعالیت های فرهنگی و هدفمند سازی هوشمندانه.

3- توسعه و ارتقای فرهنگ عمومی دانشگاهیان.                 

4- مشارکت فعال استادان، دانشجویان و کارکنان در فعالیت های داوطلبانه فرهنگی و خلق آثار

5- تقویت حسّ افتخار و اعتماد دانشگاهیان به هویت ملی و فرهنگ غنی ایرانی       

6- افزایش سطح دسترسی به اطلاعات فرهنگی.

7- شناخت نقاط قوت و ضعف فرهنگی، فرصت ها و تهدیدها و اتخاذ راهبرد مناسب.  

8- شناسایی و معرفی مؤلفه های فرهنگ ایرانی و اسلامی

9- تعمیق پژوهش های فرهنگی.                          

10- معرفی تأثیرات انقلاب اسلامی بر فرهنگ ایرانی و ملی

11- مسأله شناسی در فعالیت های فرهنگی (نیازها و معضلات)

12- توسعه، ترویج و پاسداشت زبان و ادبیات فارسی

13- شناسایی، تقویت و تحکیم مشترکات فرهنگ ایرانی و اسلامی

14- پاس داشت و حفاظت از سرمایه ها و میراث طبیعی، معنوی و فرهنگی.

15- حمایت از حقوق معنوی و مادی صاحبان آثار در حوزه فرهنگی

4- هنر: (هنرهای ارزشی و معنا گرا؛ هنرهای ایرانی و اقلیمی؛ آفرینش های هنری؛‌هنرهای تجسمی؛‌هنرهای نمایشی؛‌هنرهای شنیداری و دیداری)

برخی از اهداف:

1- توسعه و ترویج  هنر به معناو مفهوم اصیل آن یعنی فضیلت و خوبی

2- پژوهش و آموزش پیرامون حقیت هنر و پیرایش آن از آمیخته های غربی

3- مرز شناسی هنرهای آیینی، هنرهای سنتی و هنرهای مدرن با تأکید بر هنر بومی

4- توسعه و ترویج هنر دینی و ارزش های متعالی در فعالیت های فرهنگی

5- شناخت، پژوهش و ترویج هنر و ادبیات مولود انقلاب اسلامی با تأکید بر دیدگاه های امام خمینی( رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری

5- کانون ها و باشگاه های واقعی و مجازی: (کافه های گفتگو؛ کلوپ های هنری؛ پاتوق ها و کانون های فرهنگی؛ باشگاه های دانشجویی؛‌کانون های قرآنی؛‌کانون های نشریات؛ کانون های اندیشه؛ شبکه های اجتماعی و مجازی)

برخی از اهداف:

1-شناسایی، ارتقاء و بهره برداری از قابلیت های مدیریتی و مدارایی دانشجویان

2- تقویت روحیه کار و تلاش جمعی و گروهی در دانشگاهیان

3- ارتقای مدیریت بهره مندی از اوقات فراغت دانشگاهیان

4- توجه به کارآفرینی و اشتغال زایی دانشگاهیان

5- توسعه و تقویت فضای مناظره دانشجویی

6- تقویت روحیه آزاد اندیشی، نقد نظریه و نظریه پردازی

7- نهادینه کردن فرهنگ گفتگو وجدال احسن

8- شناخت مرزهای عوام زدگی، خرافه گرایی، افراط و تفریط در جامعه دانشگاهی

9- تعمیق گفتگوی ملی و فراملی در جامعه دانشگاهی

10- تقویت مشارکت فعالان اجتماعی و فرهنگی با حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه

11- ایجاد فضای پر نشاط فرهنگی

6- سیاحت و تفریحات: (گردش‌گری؛ زیارت؛ بازدید؛ تفرج)

برخی از اهداف:

1- ترویج فرهنگ و آداب سیر و سفر

2- کسب تجربه و فرهنگ و منش اجتماعی در روابط انسانی در حین سفر

3- آشنایی دانشگاهیان با میراث فرهنگی و طبیعی و مظاهر تاریخی

4- ترویج فرهنگ شادی و نشاط و تفریحات سالم

5- ترویج فرهنگ ایران شناسی

6- آشنایی دانشگاهیان با واقعیت ها و فرصت های گذشته و امروز ایران

7- مشاوره: (ازدواج؛ ‌خانواده؛ مشاوره مذهبی؛ مشاوره رفتاری؛ مشاوره اخلاقی؛ مشاوره اعتقادی؛ آموزش و سلامت افزایی؛ زیست اجتماعی؛ بهداشت روان)

برخی از اهداف:

1- یاری رسانی مستقیم و غیر مستقیم به دانشگاهیان مبتلا به معضلات روانی و مشکلات روانی و اجتماعی

2 - ارتقائ سطح دانش و بینش روان شناختی دانشگاهیان و راهنمایی برای تصمیم گیری آگاهانه و عاقلانه

3- آموزش مهارت های زندگی

4- ارتقاء سطح سلامت اجتماعی و سالم سازی خوابگاه ها

5- حمایت از دانشجویان آسیب پذیر و در معرض خطر

6- اهتمام به اصل خانواده محوری

7- تبیین نظام خانواده در جامعه اسلامی - ایرانی براساس آموزه های دینی

8- فرهنگ سازی در راستای تحقق ازدواج آسان، آگاهانه و پایدار

9- تعامل با حوزه مشاوره تحصیلی

8- مشارکت اجتماعی: (امور مذهبی، امور سیاسی، امور اجتماعی)

برخی از اهداف:

1- بهره گیری از توانمندی های جمعی دانشگاهیان در جهت افزایش سلامت اجتماعی و کاهش آسیب ها

2- معرفت افزایی دانشگاهیان نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی

3- توسعه، ارتقاء و بهره برداری از سرمایه های اجتماعی

4- تقویت و حمایت از ظرفیت های متفاوت سازمان های مردم نهاد0 کانون ها، تشکل ها، هیأت های مذهبی و نشریات)

5- تقویت ارزش ها در مسائل اجتماعی

منبع: سایت خبرگزاری آنا

نوشته شده در یکشنبه چهارم اسفند 1392ساعت 8:38 توسط حسن جیریایی| |

دردانشگاه آزاد اسلامی به دنبال اعتلای ارزش های انقلاب هستیم

 در شصت و هشتمین اجلاس دانشگاه آزاد اسلامی معاون فرهنگی  بر لزوم تغییر رویکردها در فعالیت های فرهنگی این دانشگاه تاکید کرد و گفت: فعالیت های فرهنگی اگر قاعده مند نباشد نتیجه ای نخواهد داشت.

13921024115349973149944.jpg - 63.28 کیلو بایت

وی گفت: پیام مردم در انتخابات 24 خرداد میل به تغییر در برخی روش ها و رویکردها بود و ما باید این پیام را درک کنیم. .

دکتر طه هاشمی افزود: فعالیت علمی در دانشگاه ها در اولویت اول ما قرار دارد اما در اولویت بعد، یعنی در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی، هر گروه و تشکل دانشجویی که بخواهد در چارچوب های قانونی و در راستای سیاست های مقام معظم رهبری و انقلاب رفتار کند می تواند با هماهنگی با معاونت فرهنگی فعالیت کند، البته به شرطی که آرامش دانشگاه را به هم نزند و مجوزهای لازم را کسب کرده باشند.

منبع: سایت آنا

نوشته شده در پنجشنبه یکم اسفند 1392ساعت 15:42 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه کرسی تلاوت مجلسی به مناسب ا ایام الله مبارک دهه فجر مورخ 92/11/20 بعد ازنماز ظهر و عصر در نمازخانه مجتمع قائم مقام فراهانی و مورخ 92/11/21 در مسجد شهرک صاحب الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر واحد اراک با حضور قاری کشوری مجید جیریایی برگزار گردید. در این مراسم نورانی جمعی از دانشجویان،کارکنان و اساتید شرکت و از تلاوت زیبای و دلنشین استاد جیریایی فیض و بهره بردند.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392ساعت 17:19 توسط حسن جیریایی| |

وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را به تمام شیعیان و ارادتمندان آن حضرت تسلیت و تعزیت عرض می نماییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392ساعت 8:50 توسط حسن جیریایی| |


دوازده بهمن ماه سالروز بازگشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی به میهن اسلامی را گرامی میداریم.

نوشته شده در شنبه دوازدهم بهمن 1392ساعت 11:47 توسط حسن جیریایی| |

 

ردیف

نام و نام خانوادگی 

 شماره دانشجویی

امتیاز کسب شده

مبلغ تخفیف شهریه

1

محسن محمدی فر

880463824

100

800/000 ریال

2

سعید شجاعی

890449791

100

800/000 ریال

3

الهام شیخی

900744007

100

800/000 ریال

4

مرضیه کیانی

890451212

90

700/000 ریال

5

فاطمه محمدی

890451918

85

700/000 ریال

6

محبوبه فخریه فیجان

900407412

80

700/000 ریال

7

لطیفه محمدی

900311008

80

700/000 ریال

8

ملیحه امجدی

890451715

70

600/000 ریال

9

پگاه مهری راد

890450950

70

600/000 ریال

10

زهرا سعیدی فر

900404936

70

600/000 ریال

11

پگاه ابراهیمی

890451980

70

600/000 ریال

12

الهه سبحانی فر

890452116

65

600/000 ریال

13

سعید مرادی

900338317

65

600/000 ریال

14

سارا ذوالفقاری

900409843

65

600/000 ریال

15

علی نصیری

890450457

60

500/000 ریال

16

حسین جعفر نجاد

890450519

50

500/000 ریال                                            

 

معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اراك – كانون قرآن و عترت

نوشته شده در دوشنبه هفتم بهمن 1392ساعت 15:12 توسط حسن جیریایی| |


میرزاده خبر داد:

افزایش ۱۰ برابری بودجه فرهنگی دانشگاه/گرامیداشت دکتر حبیبی در دانشگاه آزاد

خبرگزاری آنا: دکتر میرزاده با بیان این که تحول عظیمی در بودجه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده است، گفت: بودجه فرهنگی سال ۹۳ نسبت به امسال حدود ۱۰ برابر افزایش یافته است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر میرزاده در جلسه شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی که به منظور بررسی بودجه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده بود، اظهار داشت: اختصاص 3 تا 4 درصد از بودجه هر استان به امور فرهنگی یک جهش عظیم در بودجه فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد به شمار می رود که تا کنون بی سابقه بوده است.

وی با تاکید بر این که این میزان بودجه باید صرف هزینه های واقعی بودجه فرهنگی هر واحد شود، افزود: هدف از اختصاص این میزان بودجه فرهنگی، توسعه فرهنگ، خلق آثار فرهنگی با توجه به استعدادهای فرهنگی هر استان است.

میرزاده با بیان این که بودجه فرهنگی سال 93 نسبت به امسال حدود 10 برابر افزایش یافته است، خاطر نشان کرد: متاسفانه در کشور پرداختن به امور فرهنگی تنها به معنی برگزاری یک جشنواره است و این در حالی است که بودجه فرهنگی در نظر گرفته شده در نهایت صرف هزینه های جشنواره و امور غیر مرتبط می شود.

  وی همچنین در این نشست به برگزاری مراسم گرامیداشت دکتر حبیبی از سوی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: 12 بهمن ماه سالروز درگذشت دکتر حبیبی است با توجه به این که وی خدمات بی نظیری در عرصه علم و فرهنگ ارائه داشته اند، یکی از ساختمان های دانشگاه آزاد اسلامی به نام وی نامگذاری می شود.

میرزاده ادامه داد: همچنین ویژه نامه ای به منظور بزرگداشت این شخصیت فرهیخته از سوی دانشگاه آزاد اسلامی منتشر می شود.

طه هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز با بیان این که یک حرکت گسترده فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی در حال شکل گیری است، خاطر نشان کرد: در بودجه فرهنگی دانشگاه آزاد، ردیفی به فعالیت های هنری در دانشگاه ها اختصاص یافته است.

وی افزود: متاسفانه ارتباط دانشکده های هنر در دانشگاه آزاد اسلامی با بدنه دانشگاه قطع بود که برای این منظور یک حرکت گسترده در حال شکل گیری است و برای تبیین ارزش ها در حال برنامه ریزی جدی هستیم.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: بودجه فعالیت های فرهنگی در صورتی به واحدها اختصاص داده می شود که برنامه های مناسبی از سوی واحدها ارائه شود.

وی همچنین از احیای مراکز آفرینش هنری در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

طه هاشمی با بیان این که با دعوت از صاحب نظران عرصه فرهنگی در حال تدوین برنامه های فرهنگی و هنری برای برخی واحدها هستیم، گفت: واحدها نیز می توانند برنامه های خود فرهنگی خود را اعلام کنند تا بودجه مناسب به آنها اختصاص یابد، همچنین بخش های نظارتی جدی نیز بر نحوه هزینه و صرف بودجه فرهنگی در واحدهای دانشگاه طراحی شده است.

وی در ادامه بر بکارگیری معاون فرهنگی در همه واحدهای دانشگاه آزاد تاکید کرد و گفت: به کار گیری افراد صاحبنظر و فرهیخته به عنوان معاون فرهنگی باعث تقویت جایگاه فرهنگ در دانشگاه ها می شود.

طه هاشمی همچنین بر استفاده از توانمندیهای حوزه در ارتقای سطح فرهنگی دانشگاه ها تاکید کرد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین از بزرگداشت 1500 نفر از مفاخر و مشاهیر فرهنگی ایران خبر داد و گفت: برای این بزرگان در نظر داریم زندگی نامه و تقویمی تدوین شود.

نوشته شده در دوشنبه هفتم بهمن 1392ساعت 14:14 توسط حسن جیریایی| |


سید طه هاشمی خبر داد:

اعلام برنامه های دهه فجر دانشگاه آزاد اسلامی/تقدیر از فعالان عرصه های مختلف فرهنگی، علمی و هنری

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی به تشریح برنامه های دهه فجر پرداخت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سید طه هاشمی اظهار کرد: در آستانه برگزاری سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بی شک بیش از پیش مشارکت، همفکری و همکاری دانشگاهیان در این امر ضرورت می یابد.

وی خاطر نشان کرد: معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد با همکاری هیات امنای استانی، واحدها و مراکز دانشگاهی همگام با سایر دستگاه های فرهنگی حضوری فعال در برنامه های فرهنگی این جشن بزرگ داشته باشد.

هاشمی به ویژه برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت دهه فجر اشاره و تصریح کرد: تشکیل ستاد دهه فجر و همکاری با ستادها و کمیته های دانشگاهیان در سطح استان و شهرستان مربوطه، اجراء برنامه ها و فعالیت ها طبق عناوین ایام الله دهه فجر سال 92، فضا سازی مناسب تبلیغی در سطح دانشگاه و فضای اطراف، دعوت به همکاری و مشارکت اساتید، کارکنان و دانشجویان در برنامه های اجرایی این ایام و برگزاری نشست های فرهنگی، علمی و هنری از جمله برنامه های این دهه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: نشست های فرهنگی ، علمی و هنری با موضوعاتی همچون انقلاب اسلامی و نقش رهبری و ولایت فقیه، انقلاب اسلامی و نقش فرهنگ و هنر، انقلاب اسلامی، خودباوری، نهضت علمی و امید به آینده، انقلاب اسلامی، تثبیت ارزش های الهی و حکومت جهانی حضرت مهدی (عج)  انقلاب اسلامی، سبک زندگی اسلامی، منزلت زن و تحکیم بنیان خانواده برگزار می شود.

وی همچنین برگزاری کرسی های آزاداندیشی جهت آشنایی نسل جوان دانشجو با اهداف و آرمان های انقلاب و اهمیت نقش آنها در حفظ این آرمان ها، برگزاری مسابقات فرهنگی، علمی و هنری با موضوع انقلاب، امام و رهبری، برگزاری نمایشگاه های کتاب، تألیفات و تحقیقات دانشگاهی و آثار هنری مرتبط با انقلاب و امام، تهیه و چاپ ویژه برنامه های مرتبط با این ایام با همکاری کانون های فرهنگی، علمی و هنری اساتید، کارکنان و دانشجویان را از دیگر برنامه های دهه فجر برشمرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه تقدیر از فعالان عرصه های مختلف فرهنگی، علمی و هنری، حمایت و تقدیر از پایان نامه ها، تحقیقات و پژوهش های مرتبط با انقلاب اسلامی، امام و رهبری و تجدید میثاق با شهداء و ایثارگران را از برنامه های دهه فجر عنوان کرد .

هاشمی بر حضور منسجم واحدها و مراکز آموزشی همگام با مردم و سایر دستگاه ها و سازمان ها در مراسم 12 بهمن و راه پیمایی 22 بهمن ماه تأکید کرد و افزود: مسوولان دانشگاهی برگزاری مراسم زیارت عاشورا، دعای ندبه و همچنین زیارت حرم مطهر، بازدید از بیت و موزه امام خمینی (ره) در جماران را نیز پیش بینی کنند.

انتهای پیام/

نوشته شده در چهارشنبه دوم بهمن 1392ساعت 8:22 توسط حسن جیریایی| |

حریم ریحانه, حجاب, چادر حضرت فاطمه زهرا سلام الله, شبهات حجاب, عکس حجاب, حیا, عفاف, غیرت, فرشته محجبه, چادر, مشکات, پوستر ولادت پیامبر اکرم ص و حضرت امام صادق ع, دهه فجر, Hijab

نوشته شده در شنبه بیست و هشتم دی 1392ساعت 16:55 توسط حسن جیریایی| |

نظام آبادی تاکید کرد:

ارائه تسهیلات، بکارگیری اساتید مجرب و هموار کردن مسیر پژوهش در راستای جذب دانشجو

خبرگزاری آنا: سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک بر ارائه تسهیلات، بکارگیری اساتید مجرب و متعهد، امکان دسترسی به کتابخانه دیجیتال و هموار کردن مسیر پژوهش در راستای جذب بهتر دانشجو تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، علیرضا نظام آبادی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک در دیدار با مدیران گروه های آموزشی و اساتید دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: با توجه به راهبرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی و فرصت مناسبی که پیش رو داریم از همه درخواست همکاری دارم، ریاست عالیه دانشگاه با رویکرد جدیدی مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی را به پیش می برد و ما نیز باید در راستای نیل به اهداف عالی دانشگاه به سمت جلو گام برداریم و در این زمینه تلاش کنیم.

وی با اشاره به این که عملکرد مدیران هر مجموعه ای، باید به گونه ای باشد که بتوانندکارنامه مثبتی از فعالیت های خود ارائه کنند افزود: دانشگاه، جایگاه کسب علم و دانش و پرداختن به پژوهش و تحقیق است و به کارگیری مدیران و نیروهای انسانی توانمند، دلسوز و متعهد که دارای ایده های مناسب می باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نظام آبادی با تأکید بر فرمایش های مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد شور و نشاط و انگیزه معنوی در دانشگاه‌ها افزود: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری، باید در خصوص تکریم ارباب رجوع، رضایت مندی دانشجویان ، استادان و همکاران نهایت تلاش خود را به کار بریم تا در فضایی مطلوب، دانشجویان بتوانند به امر تحصیل، پژوهش و تحقیق بپردازند.

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با بیان این که نگاه مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامی اراک به دانشکده فنی و مهندسی، نگاه ویژه ای است اظهار داشت: دانشکده فنی و مهندسی، جزء اولین دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی اراک است و در حال حاضر با دارابودن بخش قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه، می تواند با ارائه خدمات آموزشی مناسب به دانشجویان، تجهیز امکانات علمی و آزمایشگاهی و فراهم نمودن بسترهای مناسب برای فعالیت های پژوهشی، این دانشکده برند مناسبی برای دانشگاه در جذب دانشجو باشد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک ارائه تسهیلات به دانشجو، به کارگیری اساتید مجرب و متعهد به ویژه برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، امکان دسترسی آسان و کم هزینه به کتابخانه دیجیتال و هموار کردن مسیر پژوهش برای دانشجویان را از مواردی دانست که در راستای جذب بهتر دانشجو اثرگذار است.

سرپرست واحد اراک با اشاره به این که رمز پویایی در هر مجموعه ای، آموزش است خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اراک باید با آخرین روش های تدریس و سیستم های آموزشی آشنایی و تسلط کافی داشته باشند و در امور پژوهشی نیز سرآمد و روزآمد باشند.

وی افزود: کارگاه های آموزشی برای کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراک نیز باید به طور مرتب برگزار شود به گونه ای که تمامی همکاران دانشگاه بتوانند در این کارگاه های آموزشی شرکت نموده و بهره لازم را ببرند.

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی با تأکید بر این که کیفیت، مسابقه ای است که پایان ندارد از کارکنان دانشگاه خواست تا با همت مضاعف و مشارکت بیش از پیش در فضایی آرام در راستای پیشبرد اهداف دانشگاه تلاش و با ارائه راهکارها و طرح پیشنهادات سازنده، مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی اراک را در مسیر دسترسی به جایگاه مطلوب یاری کنند.

نظام آبادی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اراک مهد پرورش نیروی انسانی متعهد و متخصص در کشور بوده است و اکنون نیز باید به گونه ای عمل کنیم که در جهت رشد و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی و استان مرکزی پیشگام باشیم.

وی با بیان این که نیروی انسانی مهم ترین عامل در دانشگاه آزاد اسلامی اراک و هر مجموعه دیگری است اضافه کرد:عامل نیروی انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی اراک از جایگاه ویژه ای برخوردار است و بازوی مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی اراک به شمار می آید و به همین دلیل پرداختن به مسائل رفاهی اساتید و کارکنان از اهمیت خاصی برخوردار است و در این زمینه پیشنهاد تشکیل شورای صنفی اساتید و کارکنان در حال پیگیری است.

نوشته شده در چهارشنبه یازدهم دی 1392ساعت 13:44 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن شهادت امام رضا علیه السلام را به تمامی دوستداران و عاشقان آن امام همام تسلیت و تعزیت می گوییم.

نوشته شده در چهارشنبه یازدهم دی 1392ساعت 9:37 توسط حسن جیریایی| |

              نتایج آزمون اولین دوره ی مسابقات "پیام های عاشورا"

                                         دی ماه92


ردیف

نام و نام خانوادگی 

شماره دانشجویی

امتیاز

مبلغ هدیه

1

وحید راهزانی

901256425

100

800/000 ریال

2

سجاد اقبالی

880639750

84

700/000 ریال

3

سعید مرادی

900338317

68

600/000 ریال

4

فاطمه نادری

910353469

60

0500/000 ریال

5

حانیه السادات صدرنیا

910718853

56

400/000 ریال

6

زهرا حیدری

910029967

48

400/000 ریال

7

لیلا عیسی خانی

900408199

44

400/000 ریال

8

سعید شریفی

900407213

40

300/000 ریال

9

پگاه مهری راد

890450950

40

300/000 ریال

10

فاطمه فرحی

910806484

36

-

11

محسن محمدی فر

880463824

32

-

12

انسیه طالب بیگی

900405246

24

-

13

نفیسه شفیعی

900407038

24


-

"فرا رسیدن رحلت جانسوز نبی مکرم اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) و شهادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد"


نوشته شده در یکشنبه هشتم دی 1392ساعت 9:10 توسط حسن جیریایی| |

آزمون چهاردهمین دوره آموزشی طرح مصباح(ترجمه و تفسیر قرآن کریم) ویژه دانشجویان امروز شنبه مورخ 92/10/7 در سالن امتحانات مجتمع قائم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید. در این دوره از طرح تعداد 75 نفر از دانشجویان علاقمند شرکت و با مباحث و موضوعات قرآنی و تفسیر، بعضی از آیات قرآن کریم در خصوص آفرینش جهان، هدف خلقت و آفرینش انسان به صورت تخصصی آشنا شدند.

ضمنا به افرادی که حد نصاب نمره علمی را کسب نمایند از طرف کانون قرآن و عترت هدایایی به رسم یاد بود تقدیم این عزیزان می گردد.

نوشته شده در شنبه هفتم دی 1392ساعت 17:4 توسط حسن جیریایی| |

نتایج آزمون اولین دوره ی آموزشی آشنایی با ولایت فقیه

آذر ماه92

 

ردیف

نام و نام خانوادگی 

شماره دانشجویی

امتیاز

مبلغ تخفیف شهریه

1

حسین باقری مطلق

910002922

100

400/000 ریال

2

سحر انصاری کیا

910807205

80

400/000 ریال

3

پگاه مهری راد

890450950

75

400/000 ریال

4

زهرا داود آبادی

920330742

70

400/000 ریال

5

مجید فراهانی

900603963

70

400/000 ریال

6

زینب قادری

900409301

65

400/000 ریال

7

رضوان خانجانی

920382268

65

400/000 ریال

8

شیما الهامی راد

911243743

58

400/000 ریال

9

الهه سبحانی فر

890452116

55

400/000 ریال

10

محسن محمدی فر

880463824

55

400/000 ریال

11

لیلا امرایی

920350654

53

400/000 ریال

 

نوشته شده در سه شنبه سوم دی 1392ساعت 14:15 توسط حسن جیریایی| |


قویترین دین شناسان در دانشگاه ها باشند/ تأثیر ۷۰ درصدی اساتید در ارتقای فرهنگی دانشگاه ها

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر سهم ۷۰ درصدی اساتید در ارتقای فرهنگی دانشگاه ها، گفت: به اعتقاد بنده قویترین دین شناسان باید در دانشگاه ها و در دسترس دانشجویان باشند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، طه هاشمی در پنجاه و هفتمین شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان، با تأکید بر اینکه فرهنگ باید در این دانشگاه به جایگاه اصلی خود دست یابد، اظهار کرد: در هر واحدی که معاونت آموزشی و پژوهشی وجود دارد، باید معاونت فرهنگی هم وجود داشته باشد و همپای حوزه آموزشی و پژوهشی فعالیت کند.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه اصولاً چرا باید فرهنگ در دانشگاه ها ترویج شود؟، گفت: هدف توسعه فرهنگ در دانشگاه ها این است که زمانی که دانشجو فارغ التحصیل می شود، هم آخرین دستاوردهای علمی را به لحاظ تخصصی داشته باشد و هم به معنای حقیقی انسان باشد و ارزش های اخلاقی حاکم در جهان را محترم بشمارد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ارزش ها در دین اسلام به گونه ای نهفته است که تا قیامت لازم به دین جدید نیست، خاطر نشان کرد: دین اسلامی دارای ظرفیتی است که در همه زمان ها و مکان ها، اگر به درستی فهم و معرفی شود، بشر آن را می پذیرد و احساس خلاء نمی کند.

وی افزود: مخاطب اسلام، دانشگاه است و عوام در مراحل بعدی هستند.

هاشمی ضمن ابراز نارضایتی از این موضوع که زبان تعامل و گفت وگو را با نسل جدید که اطلاعات فراوانی در اختیارش است، نداریم؛ اظهار کرد: در حوزه فرهنگی باید اسلام را به درستی بشناسیم و با زبان صحیح عرضه کنیم، چرا که در این صورت است که مخاطب خود به خود به این سمت می آید، چون فطرت انسان بر اساس اعتقادات دینی و گرایش به خدا طراحی شده است.

وی ادامه داد:  به اعتقاد بنده قویترین دین شناسان باید در دانشگاه ها و در دسترس دانشجویان باشند.

هاشمی با اشاره به شکل گیری شورای راهبردی فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی، خاطر نشان کرد: دو موضوع اساسی شامل اسلامی شدن دانشگاه ها و مهندسی فرهنگی که هر دو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند، در دستور کار این شورا قرار دارد.

وی با تأکید برارتقا جایگاه حوزه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: در این راستا طی بخشنامه ای به تمام واحدها اعلام کردیم که مسوولین فرهنگی باید عضو هیات علمی باشند.

هاشمی پیوست فرهنگی برای همه بخش های دانشگاه اعم از معاونت آموزشی، پژوهشی، عمرانی و دانشجویی را از دیگر برنامه های معاونت فرهنگی عنوان کرد و افزود: رییس واحدها و مراکز آموزشی باید به همان اندازه که به ارتقای سطح علمی، آموزشی و پژوهشی توجه دارند، به حوزه فرهنگی نیز توجه داشته باشند.

وی افزود: رییس واحد و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت های فرهنگی پشتیبانی و حمایت کنند و دغدغه فرهنگی داشته باشند.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: باید این دو حوزه فکری همدیگر را به رسمیت بشناسند و درک متقابل داشته باشند.

هاشمی با بیان اینکه خداوند در زمان خلقت دو موهبت عقلانیت و دیانت را به انسان داد که هیچ کدام جای یکدیگر را نمی گیرند، گفت: جای که جهت دهی دین نباشد عقل، انسان را به ناکجا آباد و سقوط می کشد و دین هم منهای عقلانیت کاری نمی تواند، انجام دهد.

وی با بیان اینکه حوزه در زمینه هدایت انسان ها و دانشگاه در زمینه رفع احتیاجات مردم تلاش می کنند، افزود: در هر کجای تاریخ هر زمانی که این دو از هم فاصله گرفتند، بشر به نابودی کشیده شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه ارزش های انسانی در همه ادیان به ویژه در دین اسلام وجود دارد، گفت: وحدت حوزه و دانشگاه برای این است که انسان با ارزش های انسانی تربیت شود.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی سهم اساتید و اعضای هیات علمی در ارتقای فرهنگی دانشگاه ها را 70 درصد عنوان کرد و افزود: وقتی استاد فیزیکی در شروع کلاس خود "بسم الله الرحمن الرحیم" را به کار ببرد، تأثیرش به مراتب بیشتر از ده ها مراسم مذهبی است.

وی گفت: باید همه دانشجویان و اساتید را در قالب تشکل ها، کانون های فرهنگی، هنری پوشش فرهنگی دهیم.

هاشمی در ادامه سخنان خود حضرت آیت الله خامنه ای را از روشنفکران حاضر دانست و افزود: به گفته  حضرت امام خمینی (ره) هر کجا که آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنار هم باشند،  توسعه و پیشرفت انقلاب تضمین می شود.

وی اظهار کرد: سیاست دانشگاه آزاد اسلامی احترام به افکار سیاسی مختلف، فعالیت تشکل ها در چارچوب قوانین و اجرای قوانین جمهوری اسلامی و ضوابط این دانشگاه است.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تمامی دانشجویان با هر گرایش سیاسی می توانند در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید معاونت فرهنگی، دانشجویان را درگیر حوزه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کنند، گفت: واحدها نقشه جامع فرهنگی خود را هر چه سریعتر تهیه کنند.

هاشمی اظهار کرد: مصمم هستیم از مقوله هنر برای ترویج ارزش های معنوی و اسلامی استفاده کنیم.

نوشته شده در سه شنبه سوم دی 1392ساعت 8:59 توسط حسن جیریایی| |

اولین دوره مسابقات آشنایی با پیام های عاشورا از کتاب پیام های عاشورا تالیف آقای جواد محدثی ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک مورخ 92/9/27 ساعت 13 در سالن امتحانات مجتمع قائم مقام فراهانی برگزار گردید.

هدف از برگزاری این مسابقه آشنایی بیشتر دانشجویان با جنبه های مختلف اعتقادی،اخلاقی،عرفانی،سیاسی،عقلی، منطقی،هیجانی و عاطفی این حادثه عظیم می باشد. ضمنا لازم به ذکر است به دانشجویانی که بالاترین امتیاز را کسب نمایند به رسم یاد بود هدایائی از طرف معاونت فرهنگی دانشگاه به این عزیزان پرداخت خواهد شد.

ضمنا فرا رسیدن اربعین سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) را تسلیت می گوییم


نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1392ساعت 17:14 توسط حسن جیریایی| |

 به همت کانون قرآن و عترت یک دوره کلاس آموزشی آشنایی با ولایت فقیه ویژه دانشجویان در تالار مجتمع قائم مقام واحد اراک در آبان و آذر ماه سال جاری برگزار گردید. در این دوره آموزشی دانشجویان با اصل ولایت فقیه، ضرورت و اهمیت شناخت ولایت و حاکم اسلامی آشنا شدند.

ضمنا لازم به ذکر است آزمون این دوره مورخ 92/9/26 ساعت 14 در سالن امتحانات مجتمع قائم مقام برگزارگردید و به 10 نفرکه بالاترین امتیاز را کسب نمایند جوایز نفیسی اهداء خواهد شد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم آذر 1392ساعت 17:14 توسط حسن جیریایی| |

نوشته شده در یکشنبه بیست و چهارم آذر 1392ساعت 15:15 توسط حسن جیریایی| |به همت کانون قرآن و عترت و ستاد اقامه نماز واحد اراک نشست دانشجویی رابطه و ازدواج از منظر قرآم کریم با حضور حجت الاسلام و المسلمین دهنوی مورخ 92/9/20 ساعت 10 الی 12 در تالار فردوسی شرک دانشگاهی امیرکبیر و ساعت 15/30 الی 17/15 در تالار ولایت مجتمع قائم مقام فراهانی و همجنین ساعت 19 الی 21/15 در خوابگاه روزبه دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار گردید.

این نشست که با استقبال خوب دانشجویان همراه بود استاد دهنوی ابتدا با استناد به آیاتی از کلام الله مجید به اهمیت موضوع ازدواج و سبک زندگی اسلامی از منظر قرآن کریم و دین مبین اسلام و ترویج امر ازدواج پرداختند. وی اظهار داشتند کانون خانواده یکی از ارکان مهم و سرنوشت ساز انسان است که باید به آن توجه ویژه ای شود.در ادامه برنامه ایشان در محیطی صمیمی به پرسش های مطرح شده توسط دانشجویان پاسخ کفتند. و در پایان دانشجویان خواهان برگزاری بیشتر این نشست ها شدند که استاد دهنوی شماره تلفن دفترشان را جهت مشاوره بیشتر و پاسخ به سئوالات احتمالی در اختیار دانشجویان عزیز قرار دادند.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه بیست و سوم آذر 1392ساعت 9:11 توسط حسن جیریایی| |


معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی:

آیین نامه کانون های فرهنگی ابلاغ می شود/ اجازه دهیم همه تفکرها و اندیشه ها در دانشگاه آزاد اسلامی بارور شود

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان این که آیین نامه کانون های فرهنگی به زودی ابلاغ می شود، از تشکیل دبیرخانه نشریات دانشجویی با رویکرد متفاوت خبرداد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سید طه هاشمی در دومین همایش جنبش دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات با بیان این خبر افزود: اگر قرار است دانشگاه آزاد با رویکرد مدیریت جدید همراه و همگام با دانشجویان حرکت کتد نباید تفاوتی بین حوزه مدیدیت ، مسئولان و کارکنان باشد.

وی ادامه داد: کم کردن فاصله میان مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشجویان از سیاست های ریاست جدید دانشگاه به شمارمی رود و دانشگاه آزاد اسلامی با نگاه اعتدالی و عدالت محورانه حرکت گسترده کیفی خود را آغاز کرده است.

وی افزود: مهمترین و اولین وظیفه ما دانشگاهیان این است که برای اعتلا و آبادانی ایران اسلامی تلاس کنیم.

هاشمی با بیان این که امروز مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی خود را حامی دانشجویان می دانند، اظهار داشت: نگاه مسئولان دانشگاه آزاد  اسلامی نگاهی پدرانه به دانشجویان است و ما سعی می کنیم به همه دانشجویان نگاهی اعتدال گرایانه داشته باشیم.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: تمامی تشکل های دانشجویی با هر گرایش فکری اگر در چارچوب قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه حرکت کنند نه تنها فعالیت آنها را سلب نمی کنیم بلکه او را تقویت می کنیم.

هاشمی با بیان این که همه بخش ها و معاونت ها در دانشگاه آزاد اسلامی باید پیوست فرهنگی دانشگاه باشند، افزود: آیین نامه کانون های فرهنگی در دانشگاه آزاد  اسلامی به زودی ابلاغ می شود.

وی با بیان این که دانشجویان در بیان خواسته ها ومطالبات خود دقت داشته باشند، اظهار داشت: اگر بخواهیم روحیه نشاط و آزادگی در جامعه و دانشگاه ادامه پیدا کند نباید اجازه دهیم که اقداماتی که در گذشته باعث سلب فعالیت تشکل های دانشجویی شد دوباره تکرار شود.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: باید به همه تفکرها و اندیشه ها در دانشگاه، اجازه بارور  شدن را داد و ما اجازه نمی دهیم که  هیچ گروه یا انجمنی به دلیل گرایش خاص فکری فعالیتش محدود شود.

وی افزود: دانشجو باید جسارت و آزادی بیان داشته باشد تا  دیدگاه های خود را بیان کند ، قطعا اگر فضا یک فضای متعادل و مهربانانه باشد دانشجوسعی می کند در چارچوب قانون عمل کند.

 هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: قطعا هیچ انسانی مبرا از خطا نیست، شاید مدیران سابق هم اشتباهاتی داشته باشند ولی در هر صورت خدماتی که دانشگاه آزاد اسلامی به جامعه داشته است بی نظیر است.

نوشته شده در یکشنبه هفدهم آذر 1392ساعت 15:8 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن روز دانشجو را به پویندگان راه علم و معرفت تبریک می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه شانزدهم آذر 1392ساعت 8:33 توسط حسن جیریایی| |

 

در پیام هاشمی به همایش سبک زندگی امام حسین(ع) واحد اهواز عنوان شد؛

اقدام گسترده دانشگاه آزاد اسلامی برای ابداع مدل زندگی در جامعه امروز/طراحی و الگوسازی رفتارهای اجتماعی

خبرگزاری آنا:معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این معاونت در نظر دارد با پایان یافتن همایش های سبک زندگی ائمه و مشاهیر بزرگ، اقدامی فراگیر و گسترده را برای ابداع مدل زندگی در جامعه امروز سامان دهد.

به گزارش خبرنگار آنا، حجت الاسلام سید طه هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در پیامی به همایش سبک زندگی امام حسین علیه السلام در واحد اهواز که از سوی حجت الاسلام رستمی مدیر کل نظارت و ارزشیابی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد با اشاره به اینکه  شیوه زندگی ایرانیان همواره به گونه ای بوده است که گرایش به زندگی اجتماعی در آن پررنگ تر از جوامع دیگر به چشم می خورد و لازمه زندگی اجتماعی، داشتن آیین زندگی فاخر است که غالبا آن را از بزرگان خویش فرا می گیرد، آورده  است: آشنایی جامعه یکتاپرست ایران با مکتب اسلام ، زمینه ساز تحول در سبک زندگی شد به گونه ای که سبکی آمیخته از فرهنگ اسلامی و ایرانی از خویش برجای گذاشت.

متن کامل پیام معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بدین شرح است: شیوه زندگی ایرانیان همواره به گونه ای بوده است که گرایش به زندگی اجتماعی در آن پررنگ تر از جوامع دیگر به چشم می خورد و لازمه زندگی اجتماعی، داشتن آیین زندگی فاخر است که غالبا آن را از بزرگان خویش فرا می گیرد، آشنایی جامعه یکتاپرست ایران با مکتب اسلام ، زمینه ساز تحول در سبک زندگی شد به گونه ای که سبکی آمیخته از فرهنگ اسلامی و ایرانی از خویش برجای گذاشت.

زندگی انبیا و اولیای الهی و امامان معصوم (ع) در این تحول، جایگاهی بلند داشته و در میان ائمه اطهار(س) شیوه زندگی سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) مورد توجه ویژه ایرانیان قرار داشته و دارد.

میل به حریت و آزادگی و دفاع از مظلومان نه تنها به صورت سبکی در زندگی که به صورت یک جهان بینی  جلوه گر شده است از این رو هر اقدام علمی و پژوهشی در جهت بازخوانی و شناسایی کامل سیره  و سبک زندگی حضرت سیدالشهدا(ع) ارزشمند و قابل ستایش است، بدون تردید انتخاب شهربانو شاهزاده ایرانی به عنوان همسر از سوی امام سوم شیعیان و برقراری ارتباط عاطفی عمیق و گسترده بواسطه این  پیوند مبارک در بن مایه های این عشق وصف ناپذیر به اباعبدالله (ع) تاثیر فراوان داشته است.

توجه خاص حسنین (ع) در زمان گرایش ایرانیان به اسلام به رعایت موازین انسانی و حفظ حرمت و کرامت ایرانیان از سوی این دو بزرگوار در زمان حمله سپاهیان اسلام به حکومت ساسانی عامل دیگری است که پیوند ناگسستنی این ملت را با خاندان اهل بیت (ع) بوجود آورده و مستحکم کرده است.

بر پایه همین پیشینه است که  الهام از سبک زندگی امام حسین (ع) و تعریف و طراحی الگوهای نوین برای رفتارسازی و تعمیق ارزش های دینی در زندگی اجتماعی امروز جامعه ایرانی از جایگاه خاصی برخودار بوده  و از ضمانت اجرایی بیشتری برخوردار است.

استقرار یک زندگی ایده آل در دستور کار مربیان اجتماعی قرار گیرد

لحظه لحظه زندگی امام حسین (ع) می تواند نقشه راه و مدل بی بدیلی برای طراحی زندگی سعادتمند یک جامعه در شالوده سازی نظم اجتماعی بوده و از این رو استقرار یک زندگی ایده آل باید در دستور کار مربیان اجتماعی قرار گیرد.

وقتی که رهبران بزرگ سیاسی و اجتماعی جوامع دیگر با افتخار پیروزی ها و موفقیت های خود را مرهون الهام گرفتن از راه حسین بن علی(ع) می دانند وقت آن رسیده است که اندیشمندان و متفکران پیرو این شخصیت عظیم القدر و بی نظیر به لایه های عمیق تر راهی که حسین(ع) فراروی جامعه بشری قرار داد تعمق کرده و بر پایه اقتضائات جدید و قواعد دنیای مدرن، نقشه راه و الگوی زندگی برتر را برای رسیدن به جامعه ایده آل حسینی پی جویی کرده و طرحی نو در اندازند.

از آنجا که منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی کانون ایثارگری ها و فداکاری های سالهای دفاع مقدس بوده و شهدای بسیاری در این منطقه به تاسی از زندگی امام حسین (ع) به شهادت رسیدند و این منطقه را به عنوان سرزمین مقدس ایثار و فداکاری معرفی کردند، برگزاری همایش سبک زندگی امام حسین (ع) در این منطقه در نظر گرفته شد  و با توجه به ظرفیت های علمی و معنوی و آشنایی به مرام آن بزرگوار چنین تمهیدی اتخاذ شد.

این جانب با تشکر از تمامی دست اندرکاران برگزاری این همایش اعم از رئیس و دبیر منطقه 6 دانشگاه و تمامی روسای واحدهای دانشگاهی بویژه واحد اهواز و مسئولان فرهنگی منطقه  و واحدهای دانشگاهی امیدورام آثار و برکات حاصل از این همایش موجب خشنودی و رضایت حضرت حق و آن امام همام شود.

معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد با پایان یافتن همایش های سراسری سبک زندگی ائمه و مشاهیر بزرگ تاریخ اسلام که بر پایه رهنمودهای ارزشمند رهبر معظم انقلاب اسلامی مد ظله العالی طراحی و در دست اجراست، اقدامی فراگیر و گسترده را برای ابداع مدل زندگی در جامعه امروز سامان دهد.

کار بایسته و اقدام اساسی ما زمانی به بار خواهد نشست که با الهام از همه نظریات، کاوش ها و تحقیقات اساتید و صاحبان فکر و اندیشه، مجموعه این آثار را دستمایه طراحی و الگوسازی رفتارهای اجتماعی در جامعه امروزی قرار داده و با ارائه صدها نمونه و الگو در زمینه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی، منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را جامه عمل بپوشانیم و راه را برای زندگی سعادتمند ایران و ایرانی هموار کنیم، صمیمانه از تمامی صاحبان قلم و بیان و محققان این راه تشکر کرده و همگی را به تلاشی فراگیر برای رسیدن به آن نقطه مطلوب دعوت و اعلام می کنم همه امکانات دانشگاه و حوزه معاونت فرهنگی مصروف این راه خواهد شد.

نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم آذر 1392ساعت 8:19 توسط حسن جیریایی| |


شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور رئیس دانشگاه و جمعی از بزرگان فرهنگی کشور آغاز به کار کرد. 

دانشگاه آزاد اسلامی با گردهم آوردن حجت الاسلام غرویان، دکتر آذر، دکتر گلزاری، دکتر محقق،دکتر آیینه وند، حجت الاسلام زم، حجت الاسلام قمی، دکتر طباطبایی، دکتر رشاد، حجت الاسلام دعایی، دکتر انصاری و حجت الاسلام حجتی کرمانی در اولین جلسه شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد جست و جو برای راهکارهای تحول در مسائل فرهنگی دانشگاه را آغاز کرد.

دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هدف از تشکیل این شورا  را این گونه شرح داد: « وزن غالب فعالیت های ما جنبه علمی و فرهنگی دارد. ما به این نتیجه رسیده ایم که از فرهیختگان کشور در شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه استفاده کنیم. البته فرهیختگان کشور بیشتر از این جمع هستند اما برای آوردن همه آنها محدودیت داشتیم. قرار بر این است که با تصمیمات این شورا برنامه ریزی کنیم و از توصیه ها و مشاوره های اعضای این شورا در تمام واحدهای دانشگاه استفاده کنیم » .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی این دانشگاه را واجد توسعه فرهنگی دانست :« دانشگاه آزاد اسلامی در 30 سال گذشته شاید بزرگ ترین دستاورد انقلاب در حوزه علمی بوده است. این دانشگاه سازمانی منسجم و گسترده است. تاثیر دانشگاه توسط دانشگاهیان مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه این بوده که دانشگاه آزاد اسلامی موجب توسعه های اقتصادی، اجتماعی زیادی بوده و در توسعه اقلیم های ایران به ویژه در بحث اقتصادی موثر بوده است.این دانشگاه در توسعه فرهنگی هم بسیار موثر بوده است» .

وی همچنین راهکارهای تاثیرگذاری شورای عالی فرهنگی را شرح داد: « برای پیدا کردن راهبردهای بهتر در حوزه فرهنگی در این شورا تلاش خواهیم کرد بنا داریم در جلسه آتی هیأت امنا طرحی را تصویب کنیم که مصوبات این شورا را به آیین نامه اجرایی تبدیل کنیم. این شورا تشریفاتی نیست بلکه تصمیمات آن اجرایی خواهد شد و بعدتر دستاوردهای فرهنگی آن هم ارزیابی و دیده خواهد شد».

میرزاده از اعضای شورا خواست با طرح ها و مقالات خود دانشگاه آزاد اسلامی را در بهبود وضعیت فرهنگی خود یاری دهند.

دکتر طه هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی هم گزارشی از وضعیت فرهنگی دانشگاه ارائه کرد. او بر تاثیر نیرویانسانی بر وضعیت فرهنگی دانشجویان تاکید کرد: « میزان تاثیر عوامل مختلف در بحث فرهنگی اندازه گیری و مشخص شده است که تاثیر نیروی انسانی بیشتر از بقیه عوامل و 60 درصد است. تاثیر عوامل محیطی 14 درصد و عوامل محتوایی 26 درصد است. این در حالی است که 95 درصد بودجه ها در اختیار عوامل محتوایی و برنامه های فرهنگی است » دکتر طه هاشمی همچنین بر توجه به الگوسازی برای زندگی دانشجویان و علوم قرآنی و همچنین هنر در دانشگاه تاکید کرد.

نوشته شده در سه شنبه دوازدهم آذر 1392ساعت 8:38 توسط حسن جیریایی| |

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد:

ارتقای دفاتر فرهنگی واحدهای دانشگاهی به معاونت فرهنگی/افزایش سرانه فرهنگی دانشجویان

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بر ارتقای دفاتر فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به معاونت فرهنگی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سید طه هاشمی در نخستین جلسه شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مصوبات این شورا می تواند حوزه فرهنگی دانشگاه را متحول کند، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از 470 واحد و مرکز دانشگاهی و یک میلیون و 500 هزار دانشجو، چهار میلیون فارغ التحصیل و 27 هزار عضو هیات علمی جزو تأثیرگذارترین مراکز آموزشی کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه آموزش عالی کشور دارای دو بال آموزشی است، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک بال و دانشگاه دولتی بال دیگر آموزش عالی را تشکیل می دهد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه باید دفاتر فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد به معاونت فرهنگی ارتقا یابد، گفت: باید فردی مسوولیت فرهنگی در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده بگیرد که عضو هیات علمی آن واحد دانشگاهی باشد.

وی به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: در کوتاه مدت برنامه ها باید با محوریت دانشجو، اساتید و کارکنان طراحی شود.

هاشمی با بیان اینکه در نظر داریم در برنامه های میان مدت بر بکارگیری نیروهای توانمند در حوزه فرهنگی تمرکز کنیم، اظهار کرد: همچنین تربیت نیروی های موثر در حوزه فرهنگی نیز از برنامه هایی بلند مدت این معاونت است.

وی با اشاره به سند مهندسی فرهنگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مقرر شده است که واحدهای دانشگاهی راهکارهای اجرایی این نقشه را به ما اطلاع دهند تا بر اساس اقتضای هر منطقه برنامه اجرایی فرهنگی تدوین شود.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر توجه به سند اسلامی شدن دانشگاه ها خاطر نشان کرد: رئیس دانشگاه دستور پیگیری جدی اجرایی شدن این سند را صادر کرده است که باید برنامه اجرایی این سند تدوین شود.

وی افزود: پیشنهاد بنده این است که در ابتدا سند اسلامی شدن دانشگاه ها به صورت پایلوت در برخی از واحدهای دانشگاهی اجرا شود، البته باید کمیته پایش و ناظری برای اصلاح نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آن شکل گیرد.

هاشمی تمرکز بر مباحث حوزه هنر به عنوان دیگر اولویت این معاونت تأکید کرد و افزود: برگزاری جشنواره های منطقه ای و ملی متناسب با فعالیت های فرهنگی و هنری، برگزاری جشنواره دو سالانه پژوهشهای قرآنی، پیشنهاد اختصاص ساعت فرهنگی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی توجه به کیفی سازی و ارتقای محتوای همایش سبک زندگی ائمه هدی علیهما السلام از دیگر برنامه های این معاونت است.

وی با تأکید بر اینکه باید سطح برنامه های فرهنگی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ارتقا یابد، به میزان سرانه فرهنگی دانشجویان این دانشگاه اشاره کرد  و افزود: در حال حاضر سرانه فرهنگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی 10 هزار تومان است که پیشنهاد افزایش آن به 25 هزار تومان به هیات امنای دانشگاه داده شده است.   

نوشته شده در دوشنبه یازدهم آذر 1392ساعت 13:30 توسط حسن جیریایی| |

هفته بسیج بر دلاور مردان بسیجی گرامی باد.

نوشته شده در دوشنبه چهارم آذر 1392ساعت 13:57 توسط حسن جیریایی| |

هاشمی در واحد مشهد اعلام کرد:

اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه به صورت منطقه ای/تلاش برای استقرار ارزشهای انسانی و ارتقای فرهنگی دانشگاه ها

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه نقشه راه ما سند اسلامی شدن دانشگاه است، گفت: اجرای این سند به صورت منطقه ای در اولویت کار معاونت فرهنگی دانشگاه قرار دارد.

به گزارش خبرنگار آنا از مشهد، حجت الاسلام طه هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در صد و پانزدهمین جلسه شورای منطقه 9 و پنجاهمین نشست شورای فرهنگی منطقه 9 دانشگاه آزاد اسلامی در واحد مشهد گفت: دانشگاه باید مسائل ارزشی اخلاقی و دینی را عمیق ببیند و در ارتباط با استقرار ارزشهای انسانی تلاش کند.

وی با اشاره به شعار کیفی سازی از سوی ریاست دانشگاه  افزود: اجرای کیفی سازی نه تنها در رابطه با مسائل علمی آموزشی و پژوهشی است بلکه مسائل فرهنگی را نیز شامل می شود.

هاشمی با انتقاد از اینکه جایگاه فرهنگ در دانشگاه، جایگاه واقعی خودش نیست، اظهار داشت : فقط 15 درصد مدیران حوزه فرهنگی عضو هیات علمی هستند که در این دوره تلاش می شود حوزه فرهنگی در دانشگاه ها ارتقا یابد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بر نقش پدرانه مدیران فرهنگی در دانشگاه تاکید کرد و افزود: ما دانشگاه را سیاسی نمی کنیم و با تمامی تشکل هایی که در چارچوب قوانین و مقررات نظام و دانشگاه مجوز فعالیت می گیرند، یکسان برخورد می کنیم.

وی با اشاره به اینکه نقشه راه ما سند اسلامی شدن دانشگاه است، افزود : اجرای این سند به صورت منطقه ای در اولویت کار معاونت فرهنگی دانشگاه قرار دارد.

هاشمی با تاکید بر اینکه اساس کار معاونت فرهنگی دانشگاه متکی بر منویات امام (ره) و مطالبات رهبری است، افزود : اساتید ، کارکنان و دانشجویان همگی مخاطبین فرهنگی ما هستند و باید علاوه بر دانشجویان برای اساتید و کارکنان نیز برنامه ریزی کنیم.

این مراسم که با حضور آیت ا.. معصومی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی خراسان رضوی ، حجت الاسلام رستمی مدیرکل نظارت و ارزشیابی فرهنگی دانشگاه ،  روسا و مدیران فرهنگی منطقه 9  دانشگاه آزاد اسلامی در محل اتاق شورا سازمان مرکزی واحد مشهد همراه بود ، اصغریان رئیس منطقه 9  ، یعقوبی دبیر منطقه 9 و پریز رئیس واحد مشهد در ابتدای این نشست  با ارائه گزارشی به بیان دغدغه های فرهنگی ، آموزشی و .... پرداختند.

نوشته شده در دوشنبه چهارم آذر 1392ساعت 8:52 توسط حسن جیریایی| |


  محفل انس با قرآن کریم در واحد اراک برگزار گردید
به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی اراک محفل انس با قرآن کریم ویژه دانشجویان درس آشنایی با قرآن کریم  همراه با تجلیل از نفرات برتر هجدهمین دوره مسابقات بخش هنر و ادبیات دینی ویژه دانشجویان،اساتید و کارکنان واحد اراک با حضور اساتید،کارکنان و دانشجویان منتخب در ولایت مجتمع قایم مقام فراهانی این واحد دانشگاهی در روز دوشنبه مورخ 92/8/27برگزار شد. در این مراسم نورانی دو نفر از قاریان برتر استان و کشور آقایان احمد فرخی و علی شیخی مهر آبادی به تلاوت قرآن پرداخته و همچنین از اجرای زیبای گروه تواشیح سفینه النجاه و سخرانی شیوای حجت الاسلام والمسلمین غلامی مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص اهمیت و فضایل و برکات قرآن استفاده گردید. و در ادامه با اجرای جالب گروه هنری تلنگر با موضوع بوی بهشت گوشه ای از زندگی معجزه قرن کربلایی کاظم ساروقی به نمایش کشیده شد و در پایان مراسم با اهداء لوح تقدیر و جوایز به منتخبین برتر  برنامه به پایان رسید.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392ساعت 10:42 توسط حسن جیریایی| |

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
Design By : Night Melody