كانون قرآن عتر ت دانشگاه آزاداسلامي اراک

http://www.cafepatogh.ir

رحلت جانگداز حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و اله، شهادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و امام رضا رضا علیه السلام تسلیت باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه بیست و نهم آذر 1393ساعت 11:57 توسط حسن جیریایی| |

 

فرارسیدن اربعین سید و سالار شهیدان آقا اباعبدالله الحسین (ع) را تسلیت و تعزیت می گوییم.  

 کانون قرآن و عترت واحد اراک

 

نوشته شده در جمعه بیست و یکم آذر 1393ساعت 11:20 توسط حسن جیریایی| |

 

بیستمین دوره مسابقات بخش شفاهی ویژه دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک مورخ 19 و 20 آذر ماه 93 در شهرک دانشگاهی امیرکبیر واحد اراک برگزار گردید.

دراین دوره از مسابقات در بخش برادران در رشته قرائت به روش ترتیل دانشجویان آقای مهیار قاسمی رتبه اول،آقای مجید بیات رتبه دوم و آقای حمیده فروزنده رتبه سوم را کسب نمودند. در رشته تحقیق دانشجویان آقای ایمان مجلسی منش رتبه اول،آقای مهدی علم خواه رتبه دوم و آقای سید بهنام هاشمی رتبه سوم را از آن خودشان کردند و در رشته حفظ دانشجویان آقای محمد جواد احمدی حفظ جزء 30 رتبه اول و آقای عمران کمانی رتبه دوم را کسب نمودند و درشته حفظ 5 جزء آقای محمد قاسمی رتبه اول و درشته حفظ 10 جزء آقای محمد شریفی رتبه اول، آقای علی تدین رتبه دوم و مهدی شجاعی زاده رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

در رشته حفظ 20 جزء آقای حسن یعقوبی رتبه اول و کیومرث ابدالی رتبه دوم و حفظ کل قرآن کریم آقای سید عباس هیر صادقی رتبه اول و همچنین در رشته اذان دانشجویی آقای علیرضا مرادیان رتبه اول و آقای مصطفی مهدی نژاد رتبه دوم را کسب نمودند.

در رشته قرائت به روش ترتیل استادان آقای جواد مختاری رتبه اول، آقای محمد صادق فتاحی رتبه دوم و علی شیخی مهرآبادی رتبه سوم و قرائت تحقیق آقای علی شیخی مهرآبادی رتبه اول و آقای رحیم طاهری رتبه دوم و همچنین در رشته حفظ 5 جزء استاد حمید رضایی رتبه اول و حفظ 20 جزء آقای دکتر محمد اسماعیل شادروان رتبه اول و حفظ کل آقای حمید احمدی رتبه اول را از آن خود نمودند.

در رشته ترتیل کارکنان برادر آقای احمد فرخی رتبه اول و آقای احمد اسدی رتبه دوم و رشته قرائت تحقیق آقای عباس صفری رتبه اول و آقای سید احمد حسنی رتبه دوم و رشته اذان آقای هادی خدادادی رتبه اول و آقای مجتبی فارسیجانی رتبه دوم را کسب نمودند.

در بخش خواهران در رشته ترتیل دانشجویی خانم محدثه مومنی رتبه اول، خانم طاهره مسافر رتبه دوم و خانمها صدیقه حکیمی و میترا عظیم زادگان رتبه سوم و در رشته قرائت تحقیق خانم شرمین خانمحمدی رتبه اول و در رشته حفظ جزء 30 خانم خدیجه واحدی رتبه اول، خانم زهرا داود آبادی رتبه دوم و خانم ریحانه فرزی رتبه سوم و در رشته حفظ 5 جزء قرآن کریم خانم زهرا حیدری رتبه اول و شیما آواژ رتبه دوم و رشته حفظ 3 جزء متوالی خانم زهرا راد رتبه اول و در رشته 10 جزء خانم هانیه السادات صدری نیا رتبه اول ودر رشته حفظ 20 جزء خانم فاطمه کرمی رتبه اول و مریم روشنی دوم و رشته حفظ کل خانم اعظم خیری رتبه اول و خانم اعظم چالاک رتبه دوم را کسب نمودند.

در بخش استادان در رشته ترتیل خانم زهرا باقری اصل رتبه اول و در رشته حفظ 5 جزء خانم ریحانه کوشش کار رتبه اول و رشته حفظ 20 جزء خانم مریم برخورداری رتبه اول و رشته حفظ کل قرآن کریم خانم مریم سعیدی رتبه اول را به دست آوردند.

در رشته ترتیل کارکنان خانم ها محبوبه نوری رتبه اول و الهه اسکندری رتبه دوم و رشته تحقیق خانم مریم کنجی رتبه اول و در رشته حفظ جزء 30 خانم فتانه گنجی رتبه اول را به خود اختصاص دادند.

 

نوشته شده در پنجشنبه بیستم آذر 1393ساعت 17:26 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن روز دانشجو را به دانشجویان و دانش پژوهان گرامی تبریک و تهنیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه شانزدهم آذر 1393ساعت 8:38 توسط حسن جیریایی| |

بیستمین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت ویژه دانشجویان و استادان روز سه شنبه مورخ 93/9/11 ساعت 10 صبح همزمان با سراسر کشور با حضور بیش از 1700 نفر از استادان و دانشجویان واحد اراک در مجتمع   قائم مقام فراهانی دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار گردید. در این دوره از مسابقات دانشجویان در ده رشته احکام برادران و خواهران، ترجمه فارسی و انگلیسی قرآن کریم، نماز، تفسیر قرآن کریم، زندگانی پیامبر(ص) و چهارده معصوم، آشنایی با نهج البلاغه و زیارت عاشورا و جامعه کبیره و استادان در چهار رشته ترجمه و تفسر قرآن کریم، آشنایی با نهج البلغه، ترجمه انگلیسی قرآن کریم و زندگانی چهارده معصوم با هم به رقابت قرآنی پرداختند که پس از اعلام نتایج از نفرات اول تا پنجم هر رشته که حائز بیشترین امتیاز گردند طی مراسمی تقدیر به عمل خواهد آمد. شایان ذکر است ریاست، معاونین، مدیران و دیگر مسئولین دانشگاه از روند برگزاری این دوره از مسابقات بازدید و از نزدیک این رویداد مهم قرآنی را مشاهده نمودند.

کانون قرآن و عترت واحد اراک


 

نوشته شده در چهارشنبه دوازدهم آذر 1393ساعت 14:23 توسط حسن جیریایی| |

قابل توجه استادان و دانشجویان شرکت کننده در

بیستمین دوره مسابقات کتابخوانی قرآن و عترت

زمان برگزاری آزمون: سه شنبه مورخ 93/9/11 ساعت 9/30 صبح

مکان برگزاری آزمون: مجتمع قائم مقام فراهانی(قنات) دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی

کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی اراک

نوشته شده در پنجشنبه ششم آذر 1393ساعت 15:26 توسط حسن جیریایی| |

معاون فرهنگی‌اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی:

باید اسلام جاری در زمان را برای افراد معرفی کنیم/ نباید با بداخلاقی دین را خراب کرد

خبرگزاری آنا: دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی‌اجتماعی دانشگاه آزاد با توجه به اینکه با فهم نادرست از قرآن، تمام جوامع بشری را محروم می‌کنیم،گفت: اگر بخواهیم جامعه بشری را به‌ درستی مخاطب خود قرار دهیم، باید اسلام جاری در زمان را برای افراد معرفی کنیم.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از شیراز، حجت‌الاسلام دکتر سیدطه هاشمی در آئین اختتامیه جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در واحد شیراز اظهار کرد: عقلانیت و دیانت دو موهبتی است که خداوند به انسان داده و هیچ‌کدام قرار نیست جای دیگری را بگیرد.

 


وی افزود: قرآن کتابی است که اگر به ‌درستی فهم شود و به درستی در هر عصری ارائه شود، همه آن را می‌پذیرند و اگر امروز قرآن به ‌درستی تبیین شود، کمتر کسی است که آن را رد کند. چرا باید کاری ‌کنیم که طبقه روشنفکر جامعه و کسانی که مخاطب اول قرآن هستند، این تصور را داشته باشند که قرآن صرفا برای مردم عوام است.

نباید گنجینه زندگی ائمه اطهار را به زمان خود آنها محدود کنیم

هاشمی با توجه به مطالبه رهبر معظم انقلاب در زمینه تبیین سبک زندگی ایرانی اسلامی اظهار کرد: نباید گنجینه زندگی ائمه اطهار (س) را به زمان خود آنها محدود کنیم بلکه باید تصویری از ائمه اطهار متناسب با عصر امروز استخراج و به جامعه عرضه شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این که این دانشگاه باید نسبت به سایر مراکز آموزش عالی با حساسیت بیشتری تحقق مطالبات مقام معظم رهبری را پیگیری کند، گفت: تاکنون 14 همایش درباره موضوع سبک زندگی با محوریت زندگی ائمه اطهار (س) در این دانشگاه برگزار شده و مقرر شده است  که این روند ادامه یابد چرا که راه ماندگاری دین، استخراج دستورات قرآن و بیانات ائمه متناسب با مقتضیات زمان است.

وی ادامه داد: در جامعه ای که برخوردار از نعمت ولایت فقیه است، هر اقدام مشروعی به نوعی یک کار دینی است و با این تعریف، حتی تفریح مردم نیز یک کار دینی است، چه اشکال دارد که جوانان ما به اردوی تفریحی بروند و در همان اردوها با مضامین اعتقادی و فرهنگی نیز آشنا شوند.

اسلام دین خاتم است و باید به ‌درستی عرضه شود

هاشمی با بیان این مطلب که اسلام دین خاتم است و باید به ‌درستی عرضه شود، گفت: راه ماندگاری دین این است که بیان آن در هر عصری متناسب با روحیات و اوضاع آن جامعه و بر اساس مقتضیات زمان باشد.
وی با بیان اینکه چه عیبی دارد مردم شاد باشند، شادی را همراه با اثرات مثبت برای انسان دانست و گفت: هرجا که دین مقابل اغراض بشر ایستاد، محکوم به حاشیه رفتن است و حال آن که دین آمده تا غرایض را به درستی هدایت کند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: دین ما دین لبخند است چرا مسئولان فرهنگی ما با چهره‌های عبوس در محیط کار ظاهر می‌شوند، نباید با بداخلاقی دین را خراب کنیم.

ضرورت هوشیاری مسئولان حوزه فرهنگی

وی هوشیاری مسئولان حوزه فرهنگی را خواستار شد و گفت: نمی توان دور کشور حصار کشید چرا که شبکه‌های ماهواره‌ای انواع تفکرات را عرضه می‌کنند و باید هوشیار بود و فکر خوب را به جامعه معرفی و ارایه کرد.
وی افزود: کار فرهنگی تنها نوحه خواندن یا صرفا تشریح و ترغیب مردم برای مراسم مذهبی نیست. با توجه با شرایط امروز اگر نگاه ها را عوض نکنیم؛ اگر در محتوا متناسب با زمان، تببین صورت نگیرد ‌و اگر در روش و شیوه تبلیغ دین تغییر صورت نگیرد، دیگر کسی پای بیرق اسلام نمی ایستد.

هاشمی با توجه به واکنش ها به صدور بخشنامه حراست دانشگاه آزاد گفت:  برخی در اثر اطلاعات نادرست موضع‌گیری کردند؛ حال آن که حجاب یک مقوله فرهنگی است و مامور حراست نباید برخوردی در این حوزه داشته باشد بلکه باید افراد را به حوزه
فرهنگی دانشگاه هدایت کند.

باید حجاب را با مبانی درست به نسل جوان توضیح دهیم

وی ادامه داد: در دموکرات ترین کشورها هم قانون حاکم است و از آنجا که حجاب قانون و مقررات است ایجاب می کند که به این قانون احترام گذاشت و اگر بخواهیم حفظ حجاب فرایندی پایدار باشد باید حجاب را با مبانی درست برای نسل جوان توضیح دهیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه با خیابان متفاوت است و از این رو، مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه باید مشاوران خبره،اهالی دانشگاه اعم از استاد،‌دانشجو و کارمند  را اقناع کنند.

عرضه هنرهای مجوزدار در دانشگاه‌ها

وی افزود: در جامعه ما هنری که به رسمیت شناخته شده و مجوز دارد باید بتواند در دانشگاه عرضه شود، حال آن که عده‌ای اجازه پخش موسیقی مباح هم نمی دهند و در چنین شرایطی است که این عده، برخی از آثار مشابه مرحوم پاشایی در حوزه موسیقی را به عنوان موسیقی غیرمشروع و ضدنظام یاد می کنند؛ درحالی که این‌گونه نیست و نباید اجازه سوءبرداشت را داد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جلوه های عالی هنر در آیات قرآن کریم و دین مبین اسلام تجلی یافته است و از این رو برای تقویت باورهای دینی از همه ابزارهای قانونی از جمله ابزار هنر باید بهره گرفت.

وی اظهار کرد: برای این که جلوی سه تا پنج درصد مضامین بد در موسیقی گرفته شود، جلوی 95 درصد موسیقی مباح در کشور گرفته می شود و حال آن که باید هنر مباح به رسمیت شناخته شود تا موسیقی زیرزمینی شکل نگیرد و آثار مخرب تهیه نشود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: نباید به‌ گونه‌ای رفتار کنیم که جوانان به موسیقی‌های زیرزمینی روی بیاورند چراکه همین مسائل در درازمدت، باعث تخریب یک جامعه می‌شود.

ما در سال آینده در همه رشته‌های هنری و فعالیتهای فرهنگی اجتماعی که در قالب کانون‌های فرهنگی دانشجویی فعالیت دارند؛‌ و همچنین نشریات دانشجویی؛‌ جشنواره مرتبط با آن‌ها را  در سطح واحد، استان و ملی برگزار خواهیم  کرد؛ علاوه بر آن درصدد هستیم همه استعدادهای هنری را اعم از دانشجویانی که در رشته‌‌های هنری تحصیل می ‌کنند و همچنین دانشجویانی که در رشته‌های غیرهنری تحصیل می‌کنند ولی علاقه به فعالیت‌های هنری دارند را شناسایی کرده و از تولیدات هنری آنان در قالب راه ‌اندازی بازار هنر حمایت کنیم.

بسیاری از بدخواهان تلاش کردند برادری میان مقام معظم رهبری و هاشمی رفسنجانی را بهم بزنند

هاشمی در ادامه تلاش بدخواهان برای بهم‌زدن برادری میان مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را یادآور شد و بیان کرد: اما به لطف خدا همگی ناکام ماندند و هشیاری هردو بزرگوار این توطئه را خنثی کرد.
وی افزود: امروز برنامه فرهنگی اجتماعی دانشگاه بر پایه منویات مقام معظم رهبری و رهنمودهای آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی طراحی شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به در رأس بودن هاشمی رفسنجانی در دانشگاه آزاد یادآور شد: این ظلم است که در دانشگاهی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مؤسس آن بوده اسمی از او نبریم و حتی عکسی از او در دانشگاه نباشد.

برگزیده شدن 95 اثر از 5هزار اثر رسیده

نماینده تام الاختیار دانشگاه آزاد اسلامی در استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر نیز در این آیین پیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به نوزدهمین جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی این دانشگاه را قرائت کرد.

در این آیین که با حضور استاندار فارس برگزار شد، از برگزیدگان این جشنواره سراسری قدردانی شد.

به گفته حمزه سارویی دبیر این جشنواره و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، حدود پنج هزار و 400  اثر در 22 رشته به دبیرخانه جشنواره رسیده بود که داوران مطرح در کشور این آثار را در واحدهای شیراز، مرودشت و فسا این دانشگاه داوری کردند و در نهایت، 95 اثر برگزیده مشخص شد.

نوشته شده در سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 8:32 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت و مشارکت ستاد شاهد و ایثارگران دانشگاه مرحله مقدماتی اولین دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه در روز پنج شنبه مورخ 93/8/22 در مسجد صاحب الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر واحد اراک با حضور 22 نفر از دانشجویان برگزار گردید.

نوشته شده در پنجشنبه بیست و دوم آبان 1393ساعت 13:36 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن شهادت امام زین العابدین علیه السلام را به تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت می گوییم. 

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در چهارشنبه چهاردهم آبان 1393ساعت 17:20 توسط حسن جیریایی| |

اختتامیه چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت

بیش از ۱۵۰ نفر از منتخبان قرآنی خواهر و برادر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور با حضور معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی و با اهدای لوح و تندیس مورد تقدیر قرار گرفتند.

مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به مدت دو روز و با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از منتخبان قرآنی خواهر و برادر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر احمد شاهوارانی نماینده تام‌الاختیار رییس دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، دکتر محمد صالحی معاون ستاد هماهنگی استان مازندران، دکتر علیرضا نظام‌آبادی سرپرست واحد اراک و جمعی از خادمان و منتخبان قرآن و عترت به میزبانی واحد اراک در سالن اجتماعات واحد رامسر برگزار شد.

نظام‌آبادی در این مراسم با ارائه گزارشی از روند مسابقات شفاهی و کتبی قرآن و عترت اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اراک از سال ۷۱ در زمینه کارهای آموزشی، پژوهشی و دانشجویی به فعالیت‌های دینی و قرآنی متبرک شد که با حضور چهره قرآنی ممتاز مرحوم دکتر علی شریف و زحمات جناب آقای خواجه پیری و حمایت‌های دکتر جاسبی، رئیس وقت دانشگاه، پایگاه رفیع و ارزشمند قرآن و عترت در دانشگاه آزاد اسلامی اراک شکل گرفت.

دبیر هیأت امنای استان مرکزی افزود: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با ژرف‌اندیشی و نیک‌اندیشی آیت‌الله هاشمی و مدیریت توأم با عقلانیت و آگاهی دکتر میرزاده، با سیاست‌گذاری و اقدامات جدی و عملی و صدور بخشنامه‌های بسیار خوب در توسعه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بستر بسیار مناسبی را برای توسعه همه جانبه دانشگاه مهیا کرده‌اند.

نظام‌آبادی با بیان اینکه توجه به نیازهای فرهنگی دانشجویان با مطالعه دقیق و ریشه‌یابی بحث‌های فرهنگی، پی‌گیری برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی مورد تاکید مقام معظم رهبری، ضرورت تعریف یک الگوی دینی جامع و همه‌جانبه برای دانشجو از سوی معاونت فرهنگی و توجه به بحث «نهضت اخلاق در جامعه» طبق نظر حاج سیدحسن خمینی، عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در راستای منویات فرهنگی مقام معظم رهبری است، تأکید کرد: امیدوارم واحد اراک الگو و نمونه خوبی برای اجرایی شدن فعالیت‌های قرآنی و دینی و ترویج نهضت اخلاق در جامعه و هم‌چنین دانشگاه اخلاق محور در سطح استان و کشور باشد.

سرپرست واحد اراک با بیان اینکه رشد اخلاقی فقط در ظاهر و گفتار نیست، افزود: باید تلاش کنیم تا در دوراهی‌های اخلاقی دچار سرگردانی نشویم و در موقعیت مناسب تصمیم اخلاق‌محورانه مبتنی بر آموزه‌های اسلامی اتخاذ کنیم.به گزارش آنا در پایان این مراسم با اهدای لوح و تندیس مسابقات به نفرات اول تا سوم هر رشته این دوره از مسابقات قرآن و عترت در بخش شفاهی و کتبی قدردانی شد.

رتبه های اول کارکنان خواهر

  آمنه گنجی / رشته تجقیق / استان تهران                                                                  فاطمه حبیبی / رشته ترتیل/ استان مازندران                                                            نرگس وزیری / رشته حفظ جز 30 / استان کرمان                                                      خدیجه الماسی / رشته حفظ 5 جز ء / استان اصفهان

رتبه های دوم  کارکنان خواهر

  محبوبه اسد آبادی زیدآبادی/ رشته تحقیق/ استان قزوین                                           فائده  کرمی راد / رشته ترتیل /استان آذربایجان غربی                                             محبوبه جنانی / رشته حفظ جز 30  / استان لرستان                                                     محدثه بدیحی / رشته حفظ 5 جز / استان فارس

رتبه های سوم کارکنان خواهر

  سیده فاطمه حسینیان /رشته تحقیق / استان مازندران                                                   فرشته عباسپور/ رشته ترتیل / استان مازندران                                                     محبوبه صل اعلایی / رشته حفظ جز 30 / استان مرکزی                                                   ثریا ترک زاده / رشته حفظ 5 جز ء / استان کرمان

رتبه های اول کارکنان برادران

  اسماعیل ابراهیم نژاد / رشته تحقیق / استان مازندران                                                  سید اسماعیل هاشمی/ رشته ترتیل / استان اردبیل                                                    بهرام عالیپور / رشته حفظ جز 30 / استان چهارمحال و بختیاری                                          فریدون رسولیان / رشته حفظ 5 جز ء / استان کرمانشاه

رتبه های دوم کارکنان برادران

  مصطفی رادمهر / رشته تحقیق / استان فارس                                                       سیدحسین طالبی / رشته ترتیل / استان تهران                                                       جعفر بردبار/ رشته حفظ جز 30 / استان فارس                                                         مهدی تاجور / رشته حفظ 5 جز ء / استان مازندران 

رتبه های سوم کارکنان برادران

حسن رجب زاده/ رشته تحقیق / استان گیلان                                                           بختیار احمدی/ رشته ترتیل / استان کردستان                                                           غلامحسین دهقانی / رشته حفظ جز 30 / استان خراسان رضوی 

 
نوشته شده در چهارشنبه چهاردهم آبان 1393ساعت 17:13 توسط حسن جیریایی| |

اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود قرآن به تمام سطوح زندگی جامعه

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد تاکید کرد که این دانشگاه علاوه بر توجه و اتکا به قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در لایه‌های سطحی و زیرین، برای وارد کردن قرآن در تمام سطوح زندگی افراد جامعه اهتمام ویژه دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر طه هاشمی در مراسم قدردانی و تجلیل از نفرات اول تا سوم چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان در واحد رامسر گفت: موضوع قرآن در برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت جدید از اهمیت بسیار بالایی  برخوردار بوده و نخستین و مهم‌ترین موضوعی است که در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مطرح است.

وی اظهار کرد: توجه و اتکا به قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در همه سطوح چه در لایه‌های سطحی که شامل مباحث مربوط به حفظ و قرائت و درک مفاهیم است و چه در ارتباط با لایه‌های زیرین که توجه عمیق به پیام قرآن و تحقیقات بنیادی‌تر در ارتباط با مسائل قرآنی مطرح می‌شود، اساس کار ماست و مهم‌تر از همه اهتمام به اینکه قرآن را در تمام سطوح زندگی جامعه وارد کنیم.

باید بپذیریم که قرآن در لایه‌های مختلف زندگی وارد نشده است

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دست نیافتنی کردن قرآن نمی‌تواند و نباید مورد تأیید و قبول جامعه روشن‌فکری، دانشگاهی و دانشجویی ما باشد. باید راهی پیدا کنیم که جوان روشن‌فکر، دانشجو، استاد و همه کسانی که در محافل علمی و فکری مشغول فعالیت هستند، احساس کنند که به قرآن نیاز دارند و قرآن در حقیقت‌‌‌ همان دستور زندگی است. چنین چیزی تا به حال محقق نشده است؛ باید بپذیریم که به درستی قرآن را معرفی نکرده‌ایم و قرآن در لایه‌های مختلف زندگی وارد نشده است.

دکتر هاشمی با تأکید بر برگزاری مسابقات قرآنی و توجه به حفظ و قرائت آن گفت: اینها در ارتباط با قرآن جزء لوازم اولیه است، اما زمانی باید افتخار کنیم که قرآن در حوزه‌های رفتاری برای ما مدل زندگی را مشخص کند، آن موقع است که می‌توانیم به عنوان یک جامعه قرآنی توجه جهانیان را به خودمان جلب کنیم والا اگر برخلاف توصیه‌های قرآن، همچنان اعمالی مانند دروغ، تهمت، جوسازی و عدم تحمل عقیده مخالف در زندگی ما جاری و ساری باشد، این پیروی از قرآن نیست.

پیام‌های مبتنی بر رفتارسازی قرآن از سوی غیرمسلمانان بیشتر رعایت می‌شود

وی اظهار کرد: متأسفانه اخیراً طی یک بررسی مشخص شد که در میان حدود بیش از ۱۶۰ کشور که پیام‌های قرآنی در قالب ارزش‌های انسانی و اسلامی در آنها جاری است و مورد بررسی قرار گرفته، نخستین کشور اسلامی در این ارتباط در رتبه سی و هفتم است، این امر، فاجعه‌آمیز و بسیار سؤال برانگیز است؛ بدین معنا که قرآن در لایه‌های رفتاری جامعه وارد نشده است؛ اما پیام‌های مبتنی بر رفتارسازی این کتاب بزرگ الهی از سوی غیرمسلمانان بیشتر رعایت می‌شود.

به گزارش آنا،معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر هماهنگی رفتار زندگی با مفاهیم و دستورات قرآن بیان کرد: قبل از انقلاب هم قرآن در مراسم ختم، ازدواج و... مورد توجه بود و عده‌ای بعضاً به تناسب علاقه فردی به قرآن توجه می‌کردند، اما پس از انقلاب قرار بود قرآن در متن زندگی جامعه ما وارد شود. امروز می‌بینیم بعضی از آنها که حتی مدعی دین‌مداری هم هستند، رفتارشان دقیقاً مخالف مفاهیمی است که قرآن آنها را ترویج کرده و برای پیاده کردن در زندگی آمده است.

توجه ویژه به اختصاص سرانه فرهنگی دانشگاهیان 

وی با توجه به اهمیت اختصاص سرانه بیشتر به فعالیت‌های فرهنگی و تأکید بر نقش استادان و کارکنان در این امر گفت: حدود ۳۲ سال گذشته سرانه اختصاص داده شده به فعالیت‌های فرهنگی پنج هزار تومان بوده و سپس به ده هزار تومان افزایش یافته که این در برابر هزینه سنگین این حوزه بسیار اندک است؛ طبق مطالعه و بررسی میدانی انجام شده در یک سال گذشته مشخص شد که برای جلوگیری از تخریب و تضعیف ارزش‌های دینی، فرهنگی، اعتقادی و اخلاقی و همچنین تثبیت و ترویج ارزش‌های انسانی، باید به اختصاص سرانه فرهنگی به دانشگاهیان اعم از استادان، کارکنان و دانشجویان توجه ویژه کرد.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی فرهنگی در اولویت دانشگاه قرار دارد، افزود: از آنجا که مخاطبان ما همگی دانشگاهی هستند و از تمام سطوح جامعه در دانشگاه حضور دارند، باید برای همه آنان برنامه‌ریزی صورت گیرد. قطعاً قرآن در صدر برنامه‌های ما جای دارد؛ در مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر میرزاده، هدف اصلی پرداختن به لایه‌های زیرین قرآنی است. در گذشته پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه تنها به کانون‌های قرآنی می‌پرداخت و عملکرد آن صرفا در برگزاری مسابقات قرآنی در زمینه حفظ و قرائت خلاصه می‌شد، بنابراین در کنار این پژوهشکده، اداره کل فعالیت‌های قرآن و عترت تشکیل شد که عمدتاً ناظر بر فعالیت‌های اجرایی و بحث هدایت کانون‌ها است در حالی که کار پژوهشکده پرداختن به مطالعات عمیق‌تر و تربیت نیروی انسانی کارآزموده است. این پژوهشکده همچنین وظیفه دارد تا بر روند پژوهش‌ها و تحقیقات قرآن و عترت در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور نظارت کیفی کند.

قرآن، احادیث و روایات باید به محورهای عملیاتی و اجرایی تبدیل شوند

وی با تأکید بر بحث سبک زندگی براساس فرمایش رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: مقام معظم رهبری بر بحث سبک زندگی تأکید فراوان فرموده‌اند و رهنمودهای ایشان و پیش از ایشان، رهنمودهای حضرت امام (ره) به این معناست که مضامین قرآن تبدیل به الگوهایی شود که بتواند در رفتار اجتماعی وارد شود والا یک رهنمود کلی مشکلی را در جامعه حل نخواهد کرد. مهم این است که قرآن، احادیث و روایات اسلامی و پیام‌ها و خطوط کلی انقلاب اسلامی به محورهای عملیاتی و اجرایی تبدیل شوند. این امر پس از گذشت حدود ۳۵ سال از انقلاب هنوز به معنای واقعی کلمه محقق نشده است.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر نحوه الگوسازی از ائمه و معصومین اظهار کرد: ما ائمه را به عنوان الگو به جامعه معرفی می‌کنیم که البته متوقف در زمانند، اما در حقیقت ائمه و معصومین علیهم السلام متوقف در زمان نیستند، آنان جاری در زمان هستند. ما باید به گونه‌ای این بزرگواران را معرفی کنیم که جامعه احساس کند اگر ایشان، امروز در جامعه ما و اتفاقاً در دانشگاه حضور داشتند به چه نحوی زندگی می‌کردند. اما نگاه به سیره و تاریخ ۱۴۰۰ سال قبل، نگاهی ایستا بوده و تنها موضوعاتی را که در آن زمان در حوزه رفتاری جامعه وجود داشته و اکنون نیست و منسوخ شده، مورد بررسی قرار داده است.

وی ادامه داد: اصولاً علت خاتمیت دین اسلام نیز همین جاری بودن در زمان است، علت اینکه فقط قرآن آمد و دیگر بعد از آن وحی نیامد نیز همین است. انسان‌ها گستره ذهنشان محدود‌تر نشده و اکنون سؤالات بیشتری برای آنان پیش آمده است؟ امروزه پاسخ تمامی سؤالات و مجهولات بشر در زمینه هدایت جامعه در قرآن است، اما این قرآن باید درست فهم شود و هر زمان که این قرآن و محتویات قرآن به درستی فهم و عرضه شود، هیچ کسی در جامعه بشری با آن احساس بیگانگی نخواهد کرد. انسان به صورت فطری و سرشتی با پیام حق، احساس یگانگی دارد، اما به شرطی که پیام الهی به درستی معرفی شود.

ارزش‌های اخلاقی از متن به حاشیه رانده شده‌اند

دکتر هاشمی گفت: جوهر دین که اساس بعثت پیامبران بر پایه آن بنا نهاده شده، ارزش‌های انسانی است. همین ارزش‌هاست که اگر در هر جامعه‌ای مطرح شود، همه آن را با تعلق خاطر می‌پذیرند. در حالی که بسیاری از این ارزش‌ها، دستور دین ماست. در کنار مسائل الهی و ارزش‌های دینی و وحدانیت، ارزش‌های اخلاقی نیز مورد تأکید است، اما در جامعه ما این ارزش‌های اخلاقی از متن به حاشیه رانده شده‌اند. از بسیاری از تریبون‌ها، سخنرانی‌ها، نوشته‌ها، روزنامه‌ها، رسانه‌ها و... به شخصیت افراد، با دروغ و تهمت تاخته و توهین کرده‌اند. مگر این دستور صریح قرآن نیست که از افترا و تهمت و جوسازی بپرهیزیم؟ اما بسیاری به راحتی چشمشان را به روی دستورات صریح قرآن می‌بندند. این یعنی اینکه ما از فرهنگ‌ قرآنی فاصله گرفته‌ایم. برگزاری مسابقات قرائت قرآن و حفظ قرآن و توجه به قرآن زمانی ارزش عالی خود را خواهد داشت که در هر حال ارزشمند است که ما تصمیم بگیریم آنچه را قرائت می‌کنیم و حفظ می‌کنیم، باید در حوزه رفتاری جامعه و سبک زندگی خود وارد کنیم.

دانش و فناوری در کنار ارزش‌های اخلاقی و رعایت ظاهر و باطن قرآن لازم است

این مسوول با توجه به اینکه مأموریت علما و دانشگاهیان، حل مسائل امروز جامعه با اتکای به قرآن و سبک زندگی ائمه است، ادامه داد: با استخراج مدل زندگی از متن قرآن و احادیث و روایات، می‌توان موضوعاتی را که امروز بشر با آن مواجه است، حل کرد و این کار علما و دانشگاهیان با هم است. به تنهایی نه حوزه علیمه قادر است این کار را انجام دهد نه دانشگاه، زیرا هرکدام، یک مأموریت جداگانه دارند. دنیا از نظر علمی از ما توسعه‌یافته‌تر است، بسیاری از کشورهای غربی از نظر علمی از ما جلو‌تر هستند و این قابل نفی و انکار نیست، ما باید علاوه بر تلاش برای جبران این کمبود‌ها به این مطلب توجه کنیم که در صورت توسعه و پیشرفت در حوزه‌های علمی، وجود ارزش‌های قرآنی و انسانی برای جهت‌دهی به توسعه و پیشرفت علم بسیار حیاتی خواهد بود. برای تمایز از جوامعی مانند ژاپن، آمریکا یا سایر جوامع توسعه یافته، دانش و فناوری در کنار ارزش‌های اخلاقی و رعایت ظاهر و باطن قرآن لازم است.

وی درخصوص هجمه‌هایی که علیه دانشگاه آزاد اسلامی و بخشنامه عفاف و حجاب به وجود آمد، اظهار کرد: بسیار ایده آل است که همه، ظواهر اسلامی و قرآنی را رعایت کنند، ولی بعضی‌ها رعایت نمی‌کنند، اما باید توجه داشته باشیم جوهر پیام قرآن بسیار فرا‌تر از چیزی است که ما همه اهتمام خود را متوجه آن کرده‌ایم. منکرات بزرگی که قرآن از انجام آن اظهار نفرت کرده در این کشور اتفاق می‌افتد و از نگاه بعضی‌ها اهمیتی ندارد، اما اگر خانمی در دانشگاه اندکی از موی سر او بیرون باشد که البته نباید چنین باشد، این را آن‌چنان بزرگ می‌کنند که هر ناظری را متعجب می‌کند؛ در یک بخشنامه حراستی بدرستی درج کرده‌اند که حجاب و عفاف یک امر فرهنگی تلقی شده و باید مطابق با ضوابط و عرف فرهنگی با آن برخورد شود زیرا تندی و خشونت در این گونه موارد هیچ تاثیری ندارد بلکه جامعه را جری‌تر می‌کند، بنابراین زمانی این کار، کار فرهنگی است که با احترام، منطق و با اقناع دانشجو و سایر مخاطبان صورت پذیرد.

دانشگاه جایی نیست که با دستور و تشر برخورد کنیم

دکتر هاشمی با بیان اینکه در حوزه‌های فعالیت‌های سیاسی نیز همین امر صادق است، گفت: دانشگاه جایی نیست که با دستور و تشر برخورد کنیم. دانشگاه جایگاه تأمل، گفت‌و‌گو و احترام متقابل است؛ این، ‌‌‌ همان نهضت اخلاقی است. اگر مسؤولان و کارکنان ما بویژه در حوزه فرهنگی و اجتماعی، بداخلاق باشند در محافل فرهنگی جایی ندارند.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه احترام و تکریم ارباب رجوع از اصول مباحث اخلاقی و دینی است، گفت: ما به نام دین حق نداریم نسبت به دیگران تکبر و فخرفروشی کنیم یا با عصبانیت و پرخاش برخورد کنیم و فاجعه‌آمیز، این است که عده‌ای برای تخریب چهره دین و امر به معروف و نهی از منکر به اعمال غیرانسانی و منزجرکننده‌ای دست بزنند یا مشکلات دیگری ایجاد کنند. این وظیفه ماست که چهرهٔ قرآنی را از هاله ابهام درآوریم و رحمانیت و رحیمیت الهی را هم به جامعه داخلی و هم به جامعه جهانی نشان دهیم. این‌‌‌ همان تحول فرهنگی و انقلاب اخلاقی است. به گزارش آنا، وی ابراز امیدواری کرد که با توفیق الهی، فرهنگ قرآنی به معنای حقیقی کلمه و از بالا به پایین در جامعه تسری یابد.

مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی و اختتامیه نوزدهمین دوره مسابقات بخش کتبی ویژه استادان و دانشجویان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به مدت دو روز و با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از منتخبان قرآنی خواهر و برادر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر احمد شاهوارانی نماینده تام‌الاختیار رییس دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، دکتر محمد صالحی معاون ستاد هماهنگی استان مازندران، دکتر علیرضا نظام‌آبادی سرپرست واحد اراک و جمعی از خادمان و منتخبان قرآن و عترت به میزبانی واحد اراک در سالن اجتماعات واحد رامسر برگزار شد.

نوشته شده در دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 9:1 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر تسلیت باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه چهارم آبان 1393ساعت 18:5 توسط حسن جیریایی| |

ghadir5-k

فرا رسیدن عید سعید غدیر خم مبارک باد

نوشته شده در یکشنبه بیستم مهر 1393ساعت 15:32 توسط حسن جیریایی| |

 

 
دکتر طه هاشمی در گفت‌وگو با آنا تشریح کرد

جزییات مرحله نهایی و اختتامیه چهارمین دوره مسابقات قرآن و عترت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

خبرگزاری آنا: معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: مرحله نهایی و اختتامیه چهارمین دوره مسابقات کارکنان دانشگاه ۳۰ مهر با میزبانی واحد اراک در رامسر و اختتامیه آن اوایل آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود.

 دکتر سید طه هاشمی در گفت‌گو با خبرنگار آنا، افزود: مسابقات کارکنان در چهار رشته تحقیق ، ترتیل، حفظ 30 جزء و حفظ 5 جزء در دو بخش خواهران و برادران برگزار می‌شود.

 وی ادامه داد: مرحله مقدماتی و استانی این مسابقات قبل از این در سطح استان‌ها و واحدها برگزار شده است.

 هاشمی یادآور شد: در این دوره از مسابقات ، بیش از 100 نفر از کارکنان منتخب شرکت خواهند کرد که در پایان، در هر رشته به سه نفربرتر هدایای ارزنده ای اهدا خواهد شد.

 وی افزود با توجه به وجود مجموعه رفاهی کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در رامسر تصمیم بر این شد که مرحله نهایی مسابقات کارکنان در این مجموعه برگزار شود.

  طه هاشمی، ادامه داد:علاوه بر مرحله نهایی مسابقات کارکنان، اختتامیه بخش کتبی استادان و دانشجویان دانشگاه همزمان با اختتامیه مسابقات کارکنان برگزار خواهد شد که در این بخش از 42 نفر برتر بخش کتبی تقدیر به عمل خواهد آمد.

 وی خاطرنشان کرد: بخش کتبی مسابقات در 14 رشته ؛ ترجمه انگلیسی قرآن کریم، تفسیر قرآن کریم، نهج البلاغه و سیره معصومین(ع) ، زندگانی چهارده معصوم(ع)، حفظ و ترجمه زیارت عاشورا و جامعه کبیره، نماز، احکام برادران و خواهران، زندگانی پیامبر اسلام(ص) و ترجمه قرآن به فارسی در سطح استادان ، دانشجویان و کارکنان برگزار می‌شود.

 هاشمی گفت: اختتامیه نوزدهمین دوره جشنواره هنر و ادبیات دینی و پژوهشی قرآن و عترت نیز در آخر آبان ماه به میزبانی واحد شیراز برگزار می‌شود.

وی ضمن قدردانی و تشکر از مسئولان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بواسطه میزبانی این دوره از مسابقات، گفت: تمامی همکاران تلاش خود را جهت بهتر برگزار شدن این دوره از مسابقات به کار خواهند گرفت.

نقل از خبرگزاری آنا

نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم مهر 1393ساعت 11:16 توسط حسن جیریایی| |

http://mosbatsms.ir/banner/ghorban.jpg

فرا رسیدن عید سعید قربان عید اثبات بندگی در امتحانات زندگی مبارک باد

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه دوازدهم مهر 1393ساعت 15:54 توسط حسن جیریایی| |

شهادت امام محمد باقر علیه السلام را به پیشگاه ولی عصر امام زمان (عج) و تمامی دوستداران و عاشقان آن امام همام تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه دهم مهر 1393ساعت 11:22 توسط حسن جیریایی| |

http://s2.picofile.com/file/7168362682/shahadat_emam_javad_2.jpg

سالروز شهادت امام محمد تقی باب الحوابج جواد الائمه علیه السلام را به محضر امام زمان (عج) و تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه سوم مهر 1393ساعت 8:58 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن عید سعید فطر را به تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تبریک و تهنیت می گوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه ششم مرداد 1393ساعت 17:46 توسط حسن جیریایی| |

 ششمین دوره مسابقات شفاهی قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك در مسجد صاحب‌الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیر‌کبیر برگزار شد.

  بنابر همین گزارش، دکتر شاهرخ حکمت، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراك در گفت و گو با خبرنگار آنا گفت: اين مسابقات در 4 مقطع شامل مقاطع اول تا سوم دبستان، چهارم تا ششم دبستان، دوره اول دبیرستان(سال هفتم الی نهم) و دوره دوم دبیرستان (سال دهم الی دوازدهم) برگزار شد.

وی افزود: ششمین دوره مسابقات قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و كاركنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك در دو رشته قرائت و حفظ قرآن کریم برگزار شد.

حکمت اضافه کرد: در رشته حفظ، حفظ 22 سوره از جزء 30 قرآن‌ شامل سوره مباركه الضحی تا پايان جزء 30 ويژه مقاطع اول تا سوم دبستان برگزار شد و در رشته قرائت نيز قرائت از سوره مباركه انشقاق تا پايان جزء 30 قرآن ويژه مقاطع چهارم تا ششم دبستان، قرائت جزء 30 ويژه دوره اول دبیرستان و قرائت كل قرآن کریم ويژه دوره دوم دبيرستان بود.

وی اظهار کرد: ششمین دوره مسابقات قرآن كريم فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراك ويژه برادران و خواهران در دو روز به صورت جداگانه در مسجد صاحب‌الزمان (عج) مجتمع امير كبير دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اراك یاد آور شد: مراسم اختتاميه ششمین دوره مسابقات قرآن كريم ويژه فرزندان اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراكطی محفلی قرآنی در شهریور‌ماه برگزار و از نفرات برگزیده این دوره تقدیر به عمل خواهد آمد.

نوشته شده در چهارشنبه یکم مرداد 1393ساعت 11:44 توسط حسن جیریایی| |

   كارگاه تفسير قرآن ويژه اساتيد و كاركنان؛ در دانشگاه آزاداسلامیاراك برگزار شد.

   مسئول کانون قرآن وعترت واحد اراک از برگزاری سومین کارگاه تفسیر قرآن کریم ویژه اساتید و کارکنان با همکاری مرکز آموزش نیروی انسانی در این واحد دانشگاهی خبر داد.

بنا بر اين گزارش، حسن جیریایی، مسئول برگزاری کارگاه تفسیر قرآن کریم در دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: این کارگاه با حضور 357 نفر از اعضای هیات علمی و کارکنان واحد اراک در مسجد صاحب‌الزمان (عج) شهرک دانشگاهی امیرکبیر و نمازخانه مجتمع قائم مقام فراهانی برگزار شد.

وی افزود: این کارگاه به‌صورت حضوری از مورخ 10 تیر لغایت 25 تیر به مدت 16 ساعت در دانشگاه آزاد اسلامی ‌اراک قبل از نماز ظهر و عصر برگزار شد.

مسئول برگزاری کارگاه تفسیر قرآن کریم با اشاره به اینکه این طرح در ماه مبارک رمضان اجرا می‌شود، یادآور شد: ماه رمضان فرصت بسیار مناسبی برای انتقال معارف قرآن و اهل بیت(ع) است و در این طرح از حجت الاسلام و المسلمین حسین ایمانی مقدم و جناب آقای حجت الله صابری نسب از اساتید حوزه و دانشگاه جهت ارائه دروس و سخنرانی دعوت شده است.

وی در پايان با اشاره به اينكه آزمون اين كارگاه آموزشی نيز از 2 تا 6 مردادماه سال‌جاري برگزار می‌شود، خاطرنشان كرد: به شركت‌كنندگانی که در آزمون 60 درصد نمره را کسب کنند، گواهی‌نامه پايان دوره اعطا می‌شود و نفرات برتر نیز از جوایز نقدی بهره‌‌مند می‌شوند.

 

 

نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم تیر 1393ساعت 16:16 توسط حسن جیریایی| |

 

  فرا رسیدن ایام لیالی قدر و شهادت مولی الموحدین امیر مومنان حضرت علی علیه السلام تسلیت و تعزیت باد.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و پنجم تیر 1393ساعت 16:36 توسط حسن جیریایی| |

امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند:

کسی که خدارا اطاعت و عبادت کند،خداوند همه چیز را مطیع او می گرداند.

ولادت با سعادت کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی علیه السلام مبارک باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم تیر 1393ساعت 8:59 توسط حسن جیریایی| |

نشست علمی و تخصصی حجاب اختیاری حجاب اجباری از منظر قرآن کریمبا حضور جمعی از دانشگاهیان در تاریخ ۱۳/۴/۹۳ در تالار ولایت مجتمع قائم مقام فراهانی دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزارگردید. در این نشست جناب آقای پیمان عین القضاتی از اساتید دانشگاه به آسیب های اجتماعی که جامعه در حال حاضر به آن گرفتار می باشد از جمله بالا رفتن درصد طلاق، روابط جنسی بین دختران و پسران و کاهش ازدواج و موارد دیگراشاره نمودند، که تنها راه برای جلوگیری یا کم کردن این آسیب ها رجوع به دین یا همان قرآن است. وی با اشاره به آیات قرآن کریم که در زمینه توصیه به حجاب برای زنان و مردان می باشد خداوند حجاب را یک امر ضروری برای تمامی حکومت ها به خصوص جامعه اسلامی لازم و ضروری می داند. در ادامه نشست به آیاتی که در زمینه حجاب نازل شده اشاره و توضیحات لازم ارائه گردید.  

دستور به حجاب: «وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُن...»؛[نور،۳۱] و به زنان با ایمان بگو چشم‌هاى خود را فروگیرند، و دامان خود را حفظ کنند و زینت خود را- جز آن مقدار که نمایان است- آشکار نکنند و (اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سینه خود بیاندازند ، و زینت خود را آشکار نکنند... .
«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[احزاب/۵۹] اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافكنند، این كار براى اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهى از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»

به نظر مى‏ رسد حكم وجوب حجاب در سال ششم هجرت تشریع گردید. شاهد بر آن، آیات سوره نور است كه داستان معروف افك در آن آمده است. در همین زمان بود كه منافقین و اراذل و اوباش در صدد برآمدند با ایجاد شایعه درباره زنان پیامبر (ص) و با درست كردن مزاحمت‏ها راهى براى زنان آزاده به بهانه كنیز انگاشتن آنها قلوب پیامبر(ص) و مسلمانان را جریحه‏دار بكنند. به دنبال این اوضاع و شرایط بود كه خداوند آیات مربوط به پوشش را براى بازگویى به امت نازل فرمود.

البته باید توجه کرد که در اینجا به معنای معروف حجاب پرداخته ایم. و اگر بخواهیم دقیق تر سخن بگوییم باید بگوییم که این آیات پوشش بانوان را مطرح کرده است. و بحث حیاء و عفت، حکم ویژه همسران پیامبر (ص) مبنی بر پرده نشینی، و واجباتی که برای مردان در این زمینه وجود دارد، در آیات دیگر مطرح شده است.
«قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ؛[نور/۳۰] به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ كنند این براى آنان پاكیزه ‏تر است خداوند از آنچه انجام مى ‏دهید آگاه است!»

نوشته شده در شنبه چهاردهم تیر 1393ساعت 17:52 توسط حسن جیریایی| |

ردیف

نام و نام خانوادگی 

رشته تحصیلی

شماره دانشجویی

امتیاز کسب شده

مبلغ تخفیف شهریه( به ريال)

1

الهام شیخی

کامپیوتر

900744007

100

000/800 ریال

2

فاطمه محمدی

بیوتکنولوژی

890451918

100

000/800 ریال

3

زهرا فرمهینی فراهانی

کامپیوتر

920039509

100

000/800 ریال

4

سیمین شرف نیا چگنی

مامایی

911243769

95

000/700 ریال

5

فاطمه سبزآبادی

بهداشت خانواده

911247448

95

000/700 ریال

6

مرضیه کیانی

صنایع

890451212

95

000/700 ریال

7

سارا فرجی

پرستاری

911247066

95

000/700 ریال

8

محمد داود آبادی

عمران

920429537

95

000/700 ریال

9

محسن محمدی فر

فیزیک

880463824

90

000/600 ریال

10

مهرداد ارزانلو

مکانیک

910120440

80

000/500 ریال

11

سمیه روستا غینه جه ای

پرستاری

900409531

75

000/500 ریال

12

محدثه بختاری

برق

900407356

75

000/500 ریال

13

محبوبه فخریه فیجان

صنایع

900407412

75

000/500 ریال

14

مهناز

برق

900407354

75

000/500 ریال

15

زهرا سعیدی فر

صنایع

900404936

75

000/500 ریال

16

الهام قاسمی

برق

890449877

70

000/400 ریال

17

لطیفه محمدی

بیوتکنولوژی

900311008

65

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

18

الهه سبحانی فر

میکروبیولوژی

890452116

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

19

پگاه ابراهیمی

میکروبیولوژی

890451980

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

20

سارا ذوالفقاری

صنایع

900409843

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

21

ملیحه امجدی

بیوتکنولوژی

890451715

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

22

نیما امرایی

کامپیوتر

910289478

۷۰

 ۰۰۰/۴۰۰ ریال

نوشته شده در چهارشنبه چهارم تیر 1393ساعت 17:55 توسط حسن جیریایی| |

ردیف

نام و نام خانوادگی 

رشته تحصیلی

شماره دانشجویی

امتیاز کسب شده

مبلغ تخفیف شهریه

1

فهیمه عرفانی نیا

ادبیا ت فارسی

900793968

91

000/800 ریال

2

سجاد اقبالی

شيمي

880639750

84

000/700 ریال

3

فاطمه سادات هاشمی

ادبیات فارسی

910591242

77

000/600 ریال

4

زهرا فرمهینی فراهانی

کامپیوتر نرم افزار

920039509

77

000/600 ریال

5

کیمیا رجائی

پرستاری

900408974

77

000/600 ریال

6

الهام شیخی

کامپیوتر نرم افزار

900744007

74

000/600 ریال

7

مبینا بروجردیان

ادبیات فارسی

900793967

70

000/600 ریال

8

مصطفی بیگی

شیمی

890450505

66

000/500 ریال

9

حانیه السادات صدرنیا

حسابداری

910718853

63

000/500 ریال

10

مهدی طیبی

زبان انگلیسی

911111441

56

000/400 ریال

11

سعید مرادی

برق قدرت

900338317

56

000/400 ریال

12

سعید شریفی

فیزیک هسته ای

900407213

54

000/400 ریال

13

راضیه یوسفی

صنایع

920245194

52

000/400 ریال

14

الهه سبحانی فر

میکروبیولوژی

890452116

52

000/400 ریال

15

سارا فرجی

پرستاری

911247066

50

000/400 ریال

16

مسها ابولحسنی

کامپیوتر نرم افزار

920642314

50

000/400 ریال

17

روشنک رفیعی

ادبیات فارسی

910630575

50

000/400 ریال

18

آرش دنیاران

حسابداری

922042923

42

----------

19

مجید ظهیری

حسابداری

920261636

42

----------

20

زهرا حیدری

مدیریت امور بانکی

910029967

42

----------

21

مهیا صدیقی

بهداشت خانواده

920398732

42

----------

22

محمد داودی کیا

برق قدرت

910088899

38

----------

23

سیده فاطمه طباطبائی

بیوتکنولوژی

900318257

35

----------

24

فاطمه وروانی فراهانی

مدیریت صنعتی

890454561

35

----------

25

علی اسدی

حسابداری

922075429

35

----------

26

فاطمه باقری

بهداشت

920339093

32

----------

27

سحر انصاری کیا

میکروبیولوژی

910807205

21

----------

28

 

 

 

 

 

29

 

 

 

 

 

30

 

 

 

 

 

31

 

 

 

 

 

معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اراک - کانون قرآن و عترت
نوشته شده در سه شنبه بیستم خرداد 1393ساعت 8:37 توسط حسن جیریایی| |

فرا رسیدن سالروز درگذشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) را به تمامی مردم ایران وبه خصوص جامعه دانشگاهی تسلیت و تعزیت می گوییم.

 کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در سه شنبه سیزدهم خرداد 1393ساعت 17:12 توسط حسن جیریایی| |

فرارسیدن اعیاد شعبانیه میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام، میلاد باب الحوائج حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام و ولادت حضرت سید الساجدین امام زین العابدین علیه السلام مبارک باد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه یازدهم خرداد 1393ساعت 18:0 توسط حسن جیریایی| |

آزمون هشتمین دوره طرح قرآنی بشارت(ترجمه و تفسیر سوره ملک) ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک با شرکت 50 نفر از دانشجویان در روز دوشنبه مورخ پنجم خرداد ماه سال جاری در سالن امتحانات ساختمان امام خمینی(ره) مجتمع قائم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید. در این دوره دانشجویان علاقمند با ترجمهُ تفسیر و محتوای سوره مبارک ملک که شامل سه محور مباحثی در مورد مبدا هستی،صفات خداوند، نظام شگفت انگیز خلقت،آفرینش هستی و انسان و ابزارهای انسان برای شناخت - بحث هایی درباره معاد، عذاب دوزخ و گفتگوی جهنمیان در قیامت و همچنین تهدید کافران و ظالمان به عذاب های دنیوی و اخروی می باشد آشنا شدند. شایان ذکر است از دانشجویانی که حائز امتیاز لازم شوند با اهدا هدیه نقدی و لوح تقدیر و تجلیل به عمل خواهد آمد. 

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه پنجم خرداد 1393ساعت 18:18 توسط حسن جیریایی| |


 

نوشته شده در دوشنبه پنجم خرداد 1393ساعت 17:46 توسط حسن جیریایی| |

به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی اراک نشست دانشجویی "حضور اسلام در فرانسه" با محوریت مساجد، انجمن ها و تشکل های مذهبی، چاپ و نشر،تولیدات مسلمانان فرانسه و مستند تازه مسلمانان فرانسه با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید علاقمند در این زمینه در روز دوشنبه پنجم خرداد ماه سال جاری در تالار شریف مجتمع قائم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید. در این نشست استاد فرهاد هزاوه ای از اساتید پژوهشگاه مطالعات علوم انسانی از زوایای مختلف به انجمن ها و تشکل های مذهبی، مساجد و مشکلات تازه مسلمانان فرانسه پرداختند که مور استقبال حاضرین قرار گرفت.

کانون قرآن و عترت واحد اراک  

نوشته شده در دوشنبه پنجم خرداد 1393ساعت 17:33 توسط حسن جیریایی| |

مَن أرادَ أن یکنَ‌ أقوَی النّاسِ‌ فَلیتَوکل عَلی الله

هر که می خواهد که قویترین مردم باشد بر خدا توکل نماید. (بحار الانوار، ج7 ، ص143)

شهادت باب الحوایج حضرت امام موسی کاظم علیه السلام را به پیشگاه ولی عصر امام زمان (عج) ونائب برحقش حضرت آیت الله خامنه ای و تمامی شیعیان و عاشقان آن حضرت تسلیت و تعزیت میگوییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه چهارم خرداد 1393ساعت 8:17 توسط حسن جیریایی| |

نوزدهمین دوره مسابقات استانی قرآن و عترت در بخش شفاهی  با حضور ۹3 نفر از دانشجویان ،کارکنان و اساتید، در تالار امیرکبیر شهرک دانشگاهی برگزار گردید. 

 این مسابقات به تفکیک خواهران و برادران در شش رشته قرائت به روش ترتیل، قرِائت به روش تحقیق، حفظ 5 جزء  قرآن کریم، قرائت 10 جز قرآن کریم، قرائت 20 جز قرآن کریم و حفظ کل قرآن کریم برگزار شد.

 همچنین کارکنان دانشگاه  آزاد اسلامی استان مرکزی در سه رشته قرائت به روش ترتیل، قرائت به روش تحقیق و حفظ جزء 30 قرآن کریم با هم به رقابت پرداختند.

 دکتر علیرضا نظام آبادی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک و دبیر هیأت امنای استان مرکزی در مراسم اختتامیه این مسابقات گفت: مقام معظم رهبری با درایت و تیزبینی خاصی سال 93را به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی برای ایجاد و خلق حماسه اقتصادی و حماسه فرهنگی نام گذاری کردند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فعالیت های فرهنگی را بر مسائل اقتصادی تقدم می دانند، افزود: برای هر حرکتی در هر جامعه ای و برای ایجاد هر مجموعه ای ابتدا باید فرهنگ آن فعالیت ایجاد و خلق شود و سپس بر اساس مسائل فرهنگی، مسائل اقتصادی هم پایه‌گذاری شود.

دبیر هیأت امنای استان مرکزی با گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم استاد شریف اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی اراک خاستگاه مسابقات قرآنی سراسر کشور است و این جایگاه به واسطه بسترهای بسیار مناسب فرهنگی است که مرحوم استاد شریف در خصوص فعالیت های قرآنی پایه ریزی نموده اند. 

دکتر نظام آبادی با اشاره به این که باید تمام فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی را بر اساس مسائل فرهنگی، اخلاقی و دینی پایه گذاری کنیم تا یادگار بزرگانی همچون استاد شریف را پاس بداریم عنوان کرد: این مسابقات قرآنی در همین راستا می باشد و امید است دانشگاه آزاد اسلامی اراک بتواند در مسائل مذهبی و دینی سرآمد دانشگاه های استان مرکزی و غرب کشور باشد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اراک خاطرنشان کرد: دکتر میرزاده ریاست عالی دانشگاه، بزرگان دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس رهنمودهای خردورزانه مقام معظم رهبری در مسائل فرهنگی پیش گام شدند و این نشان از رشد و بالندگی فرهنگی دانشگاه است همچنان که بودجه برنامه های فرهنگی در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی ده برابر افزایش یافته است.

دکتر نظام آبادی بیان کرد: برای استفاده بهینه و مطلوب از بودجه فرهنگی دانشگاه ، پیشنهادتی ارایه کرده ایم و نیاز به نقشه راهی داریم که این نقشه راه باید برگرفته از منویات مقام معظم رهبری، آموزه های دینی و رهنمودهای بزرگان و سند چشم انداز دانشگاه های جهان اسلام باشد و در راس همه این‌ها باید قرآن که چراغ هدایت و قطب نمای این نقشه راه است، مد نظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در بیاناتشان به قرائت و تدبر در قرآن و عمل به فرامین قرآنی در زندگی روزمره تأکید می کنند و امید است با بسترهای مناسب و برنامه ریزی کامل و منسجمی که در دانشگاه ها به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی اراک وجود دارد بتوانیم در مسائل فرهنگی مشابه مسائل دیگر نیز تلاشی مضاعف داشته باشیم.

  همچنین در پایان مراسم اختتامیه مسابقات از نفرات برتر همه رشته ها با اهدا لوح، تجلیل و تقدیر شد و نتایج مسابقات به شرح ذیل اعلام شد: در رشته حفظ برادران در بخش اساتید حمید رضایی در حفظ کل و محمداسماعیل شادروان در حفظ 20 جزء در جایگاه اول این دوره از مسابقات قرار گرفتند و در بخش دانشجویی حسین صالحی در حفظ کل و حمید احمدی در حفظ 20 جزء و حسن یعقوبی در حفظ 5 جز رتبه اول مسابقات را کسب نمودند.

 همچنین در رشته ترتیل برادران در بخش اساتید احمد فرخی رتبه اول و مسعود خدیمی از فراهان رتبه دوم و در بخش ترتیل دانشجویی ابوالفضل صفری از ساوه رتبه اول، عباس اعلایی از آشتیان رتبه دوم و مهدی مهرپور از اراک رتبه سوم را از آن خود کردند و در بخش ترتیل کارکنان احمد اسدی از اراک رتبه اول و سید عبدالله سیدی از دلیجان رتبه دوم و مقداد دارا از خمین رتبه سوم را کسب نمودند.

  در رشته تحقیق برادران در بخش اساتید عبدالرضا هدایتی از فراهان رتبه اول، علی شیخی مهر آبادی از اراک رتبه دوم و محمد صالحی از محلات رتبه سوم را کسب کردند و در بخش دانشجویی احمد کاظمی از زرندیه رتبه اول و محمد رضا یزدی از ساوه رتبه دوم و شهاب فریدی از اراک رتبه سوم را کسب کردند و در بخش تحقیق کارکنان نیز یاسر حائری از محلات رتبه اول و سید احمد حسنی از اراک رتبه دوم را کسب کردند.

 در قسمت خواهران در رشته حفظ اساتید، مریم برخورداری در حفظ 20 جز از اراک و اکرم صفرزاده از محلات در حفظ10 جز در جایگاه اول مسابقات قرار گرفتند و در بخش دانشجویی اعظم خیری در حفظ کل و فاطمه کرمی در حفظ 20جز، اعظم فتحی در حفظ10 جز و در حفظ 5 جز دانشجویی زهرا حیدری از اراک رتبه اول، نفیسه جعفری از ساوه رتبه دوم و زهره محمد خانی از محلات رتبه سوم و در بخش کارکنان حفظ جز 30 محبوبه صل علایی از آشتیان رتبه اول، فتانه گنجی رتبه دوم و فاطمه سروش رتبه سوم را کسب کردند.

در بخش ترتیل خواهران در قسمت اساتید مریم سعیدی از اراک رتبه اول و در بخش دانشجویی محدثه مومنی از اراک رتبه اول و زهرا رضایی از محلات رتبه دوم را کسب کردند و در بخش کارکنان الهه اسکندری از اراک رتبه اول را کسب کردند.

در رشته تحقیق در بخش اساتید عائده محبی و در بخش دانشجویی شرمین خان محمدی در جایگاه اول مسابقات قرار گرفتند.

نوشته شده در شنبه سوم خرداد 1393ساعت 8:30 توسط حسن جیریایی| |

نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393ساعت 16:50 توسط حسن جیریایی| |

چهارمین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اراک با حضور ۲۰۰ نفر از کارکنان در سالن امتحانات مجتمع قائم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید.  این دوره از مسابقات در روز یک شنبه مورخ ۲۱/۲/۹۳ ساعت ۱۰ صبح(همزمان با سراسر استان مرکزی) و در چهار رشته احکام برادران- احکام خواهران- نماز و زندگانی پیامبر(ص) برگزار گردید که پس از اعلام نتایج به نفرات اوا تا پنجم هر رشته طی مراسمی با اهداء لوح و هدیه نقدی تقدیر و تجلیل بعمل خواهد آمد.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1393ساعت 16:27 توسط حسن جیریایی| |

"اطلاعیه مهم"

قابل توجه کارکنان شرکت کننده در چهارمین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت 

زمان برگزاری آزمون:

یکشنبه مورخ ۲۱/۲/۹۳ ساعت ۱۰ صبح

مکان برگزاری آزمون:

مجتمع قائم مقام فراهانی- ساختمان امام خمینی(ره)- سالن امتحانات

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در پنجشنبه هجدهم اردیبهشت 1393ساعت 15:17 توسط حسن جیریایی| |

گنجاندن ساعت فرهنگی در برنامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی از گنجاندن ساعت فرهنگی در کلیه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با هدف مشارکت دانشجویان و اساتید در برنامه های فرهنگی خبر داد.

دکتر طه هاشمی با اشاره به تصویب گنجاندن ساعت فرهنگی در شورای راهبردی فرهنگی، اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بسیاری از اساتید و دانشجویان به دلیل شرکت در کلاس های آموزشی فرصت کافی برای شرکت در برنامه های فرهنگی را ندارند، به همین دلیل پس از ابلاغ بخشنامه ساعت فرهنگی، واحدها به اختیار خودشان می توانند ساعتی را در طول هفته به این منظور در نظر گیرند.

وی همچنین از تدوین آیین نامه داخلی شورای راهبردی خبر داد و اظهار داشت: با تصویب این آیین نامه، عمدتا وظایف شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی استان ها نظارت بر حسن اجرای سیاست های شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.

دکتر طه هاشمی درباره ترکیب این شورا، گفت: معاون هماهنگی استان ( به عنوان رییس شورا )، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی استان(دبیر شورا)، نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان، یک نماینده از مرکز فرهنگی امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد اسلامی، معاون دانشجویی استان، پنج نفر از صاحبنظران و اندیشمندان هنری استان (که پس از تایید معاونت فرهنگی با حکم نماینده تام الاختیار رییس دانشگاه عضو شورا می شوند)، سه تا پنج نفر از معاونان فرهنگی به انتخاب معاونان و روسای دفتر فرهنگی واحدهای دانشگاهی (با توجه به تعداد واحدها)، نماینده ریاست دانشگاه در تشکل های دانشجویی استان، رییس بزرگترین واحد دانشگاهی استان، مدیر روابط عمومی استان و یک نماینده از شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی از اعضای حقیقی این شورا به شمار می روند.

وی در ادامه به برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگی در سال ۹۳ اشاره کرد و افزود: برنامه های فرهنگی سال ۹۳ در هشت محور و با ۲۶۰ سرفصل در شورای راهبردی فرهنگی به تصویب رسیده است و به تمامی واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده تا در قالب این سرفصل ها برنامه های خود را اجرا کنند. 

منبع: سایت خبرگزاری آنا

نوشته شده در پنجشنبه هجدهم اردیبهشت 1393ساعت 15:5 توسط حسن جیریایی| |

شهادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام را محضر حضرت ولی عصر (عج) و تمامی مسلمانان و شیعیان جهان تسلیت و تعزیت عرض می نماییم.

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در شنبه سیزدهم اردیبهشت 1393ساعت 8:36 توسط حسن جیریایی| |


مسابقات قرآن و عترت در واحد اراکآزمون نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت در بخش کتبی ویژه دانشجویان و اساتید (همزمان با سراسر کشور) مورخ 93/2/2 ساعت 10 صبح با حضور 1000 نفر از دانشجویان و اساتید علاقه مند در مجتمع قایم مقام فراهانی واحد اراک برگزار گردید.

لازم به ذکر است در این دوره از مسابقات در بخش دانشجویی در 10 رشته احکام برادران، احکام خواهران، نماز، ترجمه فارسی قرآن کریم، ترجمه انگلیسی قرآن کریم، نهج البلاغه، تفسیر، حفظ و ترجمه زیارت عاشورا و جامعه کبیره، زندگانی چهارده معصوم، زندگانی پیامبر(ص) و در بخش اساتید در چهار رشته زندگانی چهارده معصوم، نهج البلاغه، ترجمه و تفسیر قرآن کریم و ترجمه انگلیسی قرآن کریم با هم به رقابت پرداختند.

ضمنا نتایج آزمون در نیمه اول خرداد ماه سال جاری اعلام و از نفرات برتر رتبه های اول تا پنجم هر رشته به تفکیک خواهران و برادران طی مراسمی با اهداء لوح و هدیه نقدی تقدیر و تجلیل به عمل خواهد آمد.

معاونت فرهنگی واحد اراک- کانون قرآن و عترت

نوشته شده در سه شنبه دوم اردیبهشت 1393ساعت 17:41 توسط حسن جیریایی| |


 الّلهُمَ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ اَبیها وَ بَعلَها وَ بَنیها وَ سِرِّ المُستَودِعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاطَ به عِلمُک

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:

«… نور ابنتی فاطمة من نور الله وابنتی فاطمة افضل من السماوات والارض … ;  نور دخترم فاطمه علیها السلام از نور خداست، و دخترم فاطمه علیها السلام برتر از آسمانها و زمین است .» بحار الانوار،ج 43 ص 134

ولادت با سعادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و هفته کرامت زن را گرامی می داریم

کانون قرآن و عترت واحد اراک

نوشته شده در یکشنبه سی و یکم فروردین 1393ساعت 8:54 توسط حسن جیریایی| |

"اطلاعیه مهم"

به اطلاع دانشجویان و اساتید شرکت کننده در نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت می رساند زمان و مکان برگزاری آزمون مذکور به شرح ذیل اعلام می گردد.

زمان برگزاری آزمون:

روز سه شنبه مورخ 92/2/2 ساعت 9/30 صبح

مکان برگزاری آزمون:

اراک، خیابان دانشگاه، مجتمع قائم مقام فراهانی

معاونت فرهنگی دانشگاه- کانون قرآن و عترت

نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم فروردین 1393ساعت 16:32 توسط حسن جیریایی| |

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
Design By : Night Melody